افسون

(Encanto)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی تلاش دختری برای اثبات توانایی‌هایش به خانواده و نجات آن‌ها از نابودی

سال: 2021
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میرابل مانند همه‌ی فرزندان خانواده، منتظر و مشتاق روز استعدادیابی است تا درِ استعدادش باز شود و مشخص شود چه استعداد فراطبیعی‌ای دارد، ولی برخلاف انتظار او و بقیه، درِ استعداد باز نمی‌شود و میرابل دست خالی از این مراسم برمی‌گردد. او که ناامید است، در جمع خانواده به شدت احساس تنهایی، انزوا و عدم درک شدن میکند و این تصور که این تفاوت، او را به عضوی بی‌ارزش در خانواده تبدیل کرده است، او را آزار میدهد. تا اینکه با دیدن رویایی از ترک برداشتن و تخریب خانه، افکار میرابل تغییر می‌کند و تصمیم می‌گیرد به جای کنار کشیدن، برای مراقبت از خانه و خانواده، خود را به خطر بیاندازد و به خود و بقیه، استعداها و توانایی‌هایش را اثبات کند تا بتواند اعتمادشان را جلب نماید. حضور او در موقعیت‌های پرچالشی مثل ورود به غار دایی برونو و مواجه با سنگ سرنوشت، میرابل را قوی‌تر و جسورتر می‌کند. او برخلاف عادت همیشگی‌اش، در مقابل مادربزرگ می‌ایستد، با تصمیمات او مخالفت می‌کند و سعی می‌کند او را متوجه اشتباهش کند.
  میرابل از اینکه درِ استعداد به رویش باز نشد، احساس ناراحتی میکند، ولی اجازه نمی‌دهد این احساس منفی بر او غلبه کند و بر روحیه‌اش تاثیر مخربی به جا بگذارد. او سعی دارد با محبت به بچه‌ها و دیگر اعضای خانواده، رابطه‌ی خوبی با دیگران برقرار کند و به خود و دیگران ثابت کند استعدادها و توانایی‌های خاص خود را دارد. میرابل و بقیه‌ی خانواده، افرادی مسئولیت‌پذیر هستند و نسبت به وضعیت و سرنوشت یکدیگر بی‌تفاوت نیستند و هرکس با استعداد ویژه‌اش سعی می‌کند به رفع مشکلات دیگران کمک کند. مادربزرگ به بقیه فرصت و مجال بروز افکار و احساسات متفاوتشان را نمی‌دهد، ولی در گفتگو با میرابل و شنیدن دیدگاه‌های او در مورد خودش و اتفاقات پیرامونشان، نظر و رفتارش عوض می‌شود و متواضعانه از میرابل و بقیه عذرخواهی می‌کند. مادر و پدر میرابل او را همان‌طور که هست دوست دارند و برای او تحت هر شرایطی ارزش قائلند. میرابل با اینکه در ابتدا با ایزابل کمی اختلاف دارد، ولی برای نجات خانواده تلاش می‌کند تا به او نزدیک شود و با همدلی و محبت کردن، به‌تدریج رابطه‌ای صمیمانه بین آن دو ایجاد می‌شود. مردم شهر بعد از خراب شدن خانه‌ی جادویی به کمک این خانواده می‌آیند و با کمک هم خانه را از نو می‌سازند.
  مردی جوان خواستگار ایزابل است، برای او شعر می‌خواند، عشقش را به او ابراز می‌کند و نگاه‌های معناداری بینشان ردوبدل می‌شود. در صحنه‌ای از دوران جوانی، مادربزرگ و پدربزرگ، هم را در آغوش می‌کشند و می‌بوسند. در مهمانی‌ها، اغلب بر سر میز شام با نوشیدنی‌های الکلی پذیرایی می‌شود و برخی شخصیت‌های بزرگسال نیز در حال نوشیدن به تصویر کشیده شده‌اند. موضوع ازدواج دخترها و پسرها، فرزندآوری و تولد نوزادان که در فیلم به شکل‌های مختلفی به آن اشاره شده است، از موضوعات جهان کودکی نیستند. همچنین موضوع نابودی خانه و خانواده و از بین رفتن سرزمین به جهان بزرگسالی متعلق است.
  در فیلم کلمات و عبارات توهین‌آمیز به کار رفته است که در نسخه‌ی دوبله بر شدت و تعدادش افزوده می‌شود: دخترِ معمولی، خودخواه، حق به جانب، گند زدن، کله شق، گنده بک. مادربزرگ میرابل را گاهی نادیده می‌گیرد و او را سرزنش می‌کند و برخی افراد نیز او را مسبب خرابکاری‌های رخ داده می‌دانند. برخی شخصیت‌ها نیز با کوچکترها با نیش کنایه و تحکم صحبت می‌کنند.
  کودکان با مشاهده‌ی این فیلم، تاحدی با فرهنگ و تاریخ کشورهای آمریکای لاتین و افسانه‌های رایج در آن منطقه آشنا می‌شوند و ممکن است به مطالعه در این زمینه ترغیب شوند.
  کودکان در فیلم با فرهنگ بخشی از مردم ساکن در آمریکای لاتین آشنا می‌شوند، لباس‌های گلدوزی شده و چین‌دار، معماری و وسایل خانه، جشن و موسیقی و غذاها همگی تا حدی مخاطب را با این فرهنگ آشنا می‌کند.
  دزدان به شهر اجداد میرابل حمله می‌کنند و با غارت و به آتش کشیدن خانه‌هایشان آنها را آواره می‌کنند. مردم از شهر فرار می‌کنند. پدربزرگ میرابل برای دفاع از مردم جان خود را به خطر می‌اندازد و اگرچه صحنه‌ی مرگ پدربزرگ مستقیم تصویر نشده، ولی از سوگواری مادربزرگ قابل حدس است. خانه‌ی میرابل و خانواده‌‌اش حالتی جادویی دارد و اشیا گویا زنده و قادر به حرکت هستند. همچنین برخی از شخصیت‌های خانه‌ی جادویی می‌توانند به ظاهر دیگر شخصیت‌ها تغییر شکل بدهند. درِ استعداد به روی میرابل باز نمی‌شود و او که تصور می‌کند بدون استعداد است، در بین اعضای خانواده احساس تنهایی و طردشدگی دارد. میرابل در خیالی که به او الهام شده، می‌بیند خانه‌شان ترک برداشته و خراب می‌شود و اینکه بقیه در خطر هستند. او به درون غاری تاریک می‌رود، از روی دره‌ای عمیق عبور می‌کند و به دلیل لرزش‌های خانه، هر لحظه ممکن است زیر آوار شن و قطعات بزرگ سنگ مدفون شود. در کابوسی ترسناک میرابل شاهد خاموش شدن شمع و نابودی جادو است و سردرگم است که نقشش برای تغییر شرایط چیست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن سینمایی افسون، درباره‌ی داستان دختری به نام میرابل است که در خانواده‌ای با نیروهای فراطبیعی متولد و بزرگ شده است. این قابلیت سال‌ها پیش از طریق شمعی جادویی به نام انکانتو به مادربزرگ و دیگر اعضای خانواده‌ی میرابل داده شده است و هر سال فرزندان خانواده، در روز استعدایابی، با باز شدن درِ استعداد، به نیروی فراطبیعیشان پی‌می‌برند و آن را در جهت کمک به مردم شهر استفاده می‌کنند؛ به جز میرابل که در روز استعدایابی با درِ بسته مواجه می‌شود. میرابل از این ناکامی احساس سرشکستگی دارد و فکر می‌کند باعث شرمساری مادربزرگ و خانواده‌اش شده است، اما سعی می‌کند روحیه‌ی خود را حفظ کند و نگذارد این اتفاق ناخوشایند بر حال و سرنوشت او تاثیر منفی به جا بگذارد. او با محبت کردن به بچه‌ها و کمک به بقیه، در تلاش است ارتباطش را با خانواده حفظ کند و در فرصت‌های پیش آمده، توانایی و استعدادهایش را به خود و دیگران اثبات کند. با اینکه در ابتدا دیگران حرف و دیدگاه‌های او را باور ندارند، ولی میرابل موفق می‌شود با استقامت و استفاده از شیوه‌های خوب و منطقی بقیه را قانع کند تا حرف‌هایش را باور کنند و او را به عنوان عضوی توانمند در جمع خود بپذیرند. فیلم بر درک و همدلی با بقیه، باوجود تفاوت‌های ظاهری تاکید دارد و توجه به توانایی‌ها و استعدادهای ویژه و ظاهرا بی‌اهمیت و شکستن کلیشه‌ها در ارزشگذاری استعدادها را موضوعی قابل فکر و مهم معرفی می‌کند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس وجود دارد که ممکن است برای کودکان کوچکتر دلهره‌آور باشد؛ حمله‌ی دزدان و تخریب شهر، کشته شدن پدربزرگ میرابل، ترک خوردن دیوارهای خانه، تخریب شدن آن و گیر کردن اعضای خانواده زیر آوار شن و سنگ. میرابل به خاطر تفاوتش با بقیه‌ی خانواده، احساس تنهایی و طردشدگی دارد و دیگران با او گاهی با حالت تحکم و بی‌توجهی برخورد می‌کنند. مردی جوان از دختری خواستگاری می‌کند و عشقش را به او با شعرخوانی ابراز می‌کند. در صحنه‌ای از دوران گذشته، مادربزرگ و پدربزرگ هم را در آغوش می‌کشند و می‌بوسند. موضوع ازدواج دخترها و پسرها، فرزندآوری و تولد نوزادان در دنیای کودکان معنادار نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان بین 9 تا 11 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مادربزرگ میرابل، در جوانی، به شمعی جادویی به نام انکانتو دست پیدا می‌کند که باعث می‌شود او و فرزندانش صاحب توانایی‌هایی فراطبیعی شوند. هر سال، فرزندان کوچکتر خانواده در روز استعدادیابی، با باز شدن دری جادویی، استعداد ویژه‌شان شناخته و شکوفا می‌شود و به این ترتیب، جادو به نسل‌های بعدی نیز منتقل می‌شود. همه به جز میرابل که در روز استعدایابی، درِ استعداد به رویش باز نمی‌شود. تا اینکه روزی، میرابل در خیالش می‌بیند خانه‌ی جادویی‌شان ترک برداشته و در حال فروریختن است. میرابل این موضوع را به بقیه می‌گوید، اما کسی حرف او را گوش نمی‌دهد. او به اتاق دایی ظاهرا گمشده‌اش، برونو، می‌رود و آنجا سنگ جادویی را پیدا می‌کند و به نقش خود در بهبود این شرایط بحرانی پی می‌برد و به کمک دایی برونو، خانه و خانواده را از خطر و نابودی نجات می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما میرابل آن‌طور که بقیه می‌گفتند واقعا استعدادی نداشت یا شاید هم استعداهایش را بقیه نتوانسته بودند درک کنند؟
  اگر شما قرار بود استعدادی خارق‌العاده‌ای داشته باشید، چه مهارت‌ها یا توانایی‌هایی را انتخاب می‌کردید و چرا؟ می‌توانید اختراعی را نام ببرید که در گذشته، رخ دادنش جزو آرزوهای مردم بوده است، ولی الان به سادگی در اختیار انسان‌هاست؟
  میرابل در جمع خانواده احساس تنهایی و متفاوت بودن می‌کند، شما چنین تجربه‌ای داشته‌اید؟ چه چیزی به میرابل کمک کرد تا فکر و احساسش نسبت به خودش عوض شود؟ اگر کسی مثل میرابل چنین حسی داشت، چطور می‌توان به او کمک کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان جرد بوش Jared Bush، بایرون هاوارد Byron Howard
  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۲
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Walt Disney Pictures، Walt Disney Animation Studios
  جایزه ها Critics Association Awards Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards، Florida Film Critics Circle Awards
  بازیگران استفانی بیاتریز، ماریا سیسیلیا بوترو، جان لگویزمائو
  سال انتشار ۲۰۲۱