دایناسور خوب

(The Good Dinosaur)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی غلبه‌ی دایناسوری کوچک بر ترس‌ها و ناامیدی‌هایش بعد از مرگ پدر و نشان دادن استحقاق خود به عنوان عضوی ارزشمند از خانواده

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آرلو، دایناسور کوچک داستان، در مزرعه‌ای بزرگ شده که هر کدام از اعضای خانواده وظیفه‌ای به عهده دارند. برادر و خواهرش او را بابت ترس‌ها و ناکامی‌هایش در انجام وظایف تحقیر می‌کنند، اما پدر و مادر حامیان همیشگی او هستند. آرلو برای استحقاق یافتن باید بر ترس‌هایش غلبه کند و کاری بزرگ انجام دهد اما در حادثه‌ای پدرش را از دست می‌دهد و راه خانه را گم می‌کند. او دوست آدمی‌زاد جدیدی، به نام اسپات، پیدا می‌کند که در راه بازگشت به خانه از او محافظت می‌کند. اسپات نیز خانواده‌اش را از دست داده و به کمک آرلو خانواده‌ی جدیدی برای خود پیدا می‌کند. آن دو احساساتی همچون ترس، ناامیدی، اعتماد و دلتنگی برای خانواده را در کنار هم تجربه می‌کنند.
  اسپات و آرلو به هم وفادارند و هیچ چیز نمی‌تواند آن‌ها را از هم جدا کند؛ تا زمانی که اسپات خانواده‌ی جدیدی پیدا می‌کند. در این انیمیشن بر مفهوم خانواده و کار گروهی بسیار تأکید شده است. خانواده‌ی آرلو، دایناسور دانا، دایناسورهای پرنده، دایناسورهای گاوچران، همه، کارهایشان را گروهی انجام می‌دهند. آرلو باید بر ترس‌ها و ناامیدی‌هایش غلبه کند، رفیق را از نارفیق تشخیص دهد، و راه خانه را پیدا کند تا استحقاق خود را نشان دهد. حضور خواهر و برادر در همه‌ی خانواده‌های حاضر در انیمیشن برای ایجاد بی‌طرفی جنسیتی است. دوستی نژادی نیز در تفاوت ظاهری خانواده‌ی جدید اسپات با او نشان داده می‌شود.
  یک بار، آرلو و اسپات از میوه‌های فاسد شده‌ی روی زمین می‌خورند و دچار توهمات سرخوشانه و خماری می‌شوند.
  در یک جای فیلم، زمانی که برای اسپات اسم انتخاب می‌شود، کلمات نامناسبی همچون بوگندو و بواسیر شنیده می‌شود. مواردی از تحقیر، تمسخر و طعنه در فیلم شنیده می‌شود.
  فیلم، گونه‌های مختلف دایناسورها در ۶۵ میلیون سال پیش و زندگی متفاوت انسان‌های نخستین را به تصویر می‌کشد.
  حوادث طبیعی همچون سیل، طوفان، رعد و برق، افتادن در رودخانه و سقوط از آبشار در فیلم وجود دارد. درگیری آرلو و دوستانش با مار افعی، دایناسورهای دیگر و دایناسورهای پرنده، فیلم را با خشونت زیادی همراه کرده و تصاویر متعددی از دندان‌ها و چنگال‌های تیز، صدای غرش، گازگرفتن و چسبیدن زالوها به بدن در آب برکه، ترس را در آن پررنگ کرده است. آرلو، در طوفان و سیل پدرش را از دست می‌دهد؛ دوستش، اسپات، والدین خود را از دست داده؛ حتی دایناسورهایی که در راه به آن دو کمک می‌کنند، تنها با پدرشان هستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن «دایناسور خوب» یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که به ماجرای ترس‌ها و ناامیدی‌های دایناسور کوچک داستان، آرلو، می‌پردازد. آرلو در خانواده‌ای بزرگ شده که کار گروهی در آن یک ارزش است و او باید استحقاق خود را با انجام کاری بزرگ به دیگر اعضای خانواده و گروه نشان دهد. والدین او، به ویژه پدرش، به او ایمان دارند و سعی می‌کنند او را در غلبه بر ترس‌هایش حمایت کنند اما حادثه‌ای، بزرگ‌ترین حامی او یعنی پدرش را از او می‌گیرد و او را از خانواده‌اش جدا می‌کند. او همه‌ی این اتفاقات را از چشم یک پسربچه، به نام اسپات، می‌بیند اما اسپات سعی می‌کند اعتماد او را جلب و در راه بازگشت به خانه از او محافظت کند. اسپات هم والدینش را از دست داده و خانواده‌ای ندارد؛ در نتیجه، احساس همدلی را در آرلو تشدید می‌کند. آن‌ها به هم وفادارند و رابطه‌ای دوطرفه دارند؛ اسپات هم بارها به حمایت و محافظت آرلو نیاز پیدا می‌کند و به کمک آرلو خانواده‌ی جدیدی پیدا می‌کند. در نهایت، آرلو در خلال حوادث مختلف می‌آموزد چگونه با ترس‌هایش کنار بیاید و برای رسیدن به هدفش با آن‌ها روبه‌رو شود.‏
  در این فیلم علاوه بر تصاویر ترسناک از رویدادها و حوادث طبیعی، درگیری فیزیکی زیادی میان دایناسورها وجود دارد. دندان‌های تیز و غرش دایناسورها، همچنین، مرگ پدر آرلو، دوری آرلو از خانواده و احساس تنهایی و ناامیدی او ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خیلی ناراحت‌کننده باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را در کنار والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند احساسات خود را با والدین در میان بگذارند.

  چکیده داستان

  آرلو، دایناسور کوچک، در حادثه‌ای پدر خود را از دست می‌دهد و از خانواده‌اش جدا می‌شود. اکنون، او بیش از پیش احساس تنهایی و ناامیدی می‌کند و باید هر طور شده با غلبه بر ترسش، راه بازگشت به خانه را پیدا کند. آرلو حالا یک دوست آدمی‌زاد به نام اسپات پیدا کرده که از او در برابر خطرات و حوادث محافظت می‌کند اما خود اسپات هم به کمک آرلو نیاز پیدا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا معنای انقراض را می‌دانید؟ آیا می‌دانید چه چیزی باعث شد دایناسورها منقرض شوند؟
  به نظر شما ترس خوب است یا بد؟ چه سودها یا زیان‌هایی دارد؟
  فکر می‌کنید چه چیزی رابطه‌ی دوستی را چنین قوی و ناگسستنی می‌کند؟ اولین رابطه‌ی دوستی انسان در کجا شکل می‌گیرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Peter Sohn
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۰
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Pixar Animation Studios، Walt Disney Pictures
  بازیگران جفری رایت، جک برایت، فرنسس مک دورمند
  سال انتشار ۲۰۱۵