دور دنیا با تیمون و پومبا

(Around the World with Timon & Pumbaa)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی کمدی و موزیکال درباره‌ی ماجراجویی‌های دو دوست، تلاش برای رسیدن به هدف‌هایشان، همراه با مضامینی چون ارزشمند بودن دوستی

سال: 1996
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تیمون و پومبا کنجکاو و ماجراجو هستند. آن‌ها به جاهای مختلف سفر می‌کنند. گاهی شکست می‌خورند و سعی می‌کنند اشتباه‌های قبل را جبران کنند و دیگر آن‌ها را تکرار نکنند. دوستی تیمون و پومبا همراه با درک و همدلی است و هرکدام که با مشکلی مواجه می‌شود، دیگری برای حل کردن مشکل و مراقبت از او تلاش می‌کند.
  پومبا در یکی از سفرهایشان طلای زیادی پیدا می‌کند. تیمون به او حسودی‌اش می‌شود و کاری می‌کند که طلای پومبا با همکاری تیمون دست دزد بیفتد. ولی بعد تیمون متوجه اشتباهش می‌شود و با هم دوباره دوست می‌شوند. در سفرشان به برزیل، تیمون از غذاهای مجانی روی میز می‌خورد و به هشدارهای پومبا توجه نمی‌کند. همین پرخوری باعث می‌شود یک مار آن‌ها را شکار کند و تیمون متوجه می‌شود پرخوری کار بدی است. تیمون و پومبا با هم صمیمی هستند و با این‌که گاهی رفتارهای آسیب‌زننده نسبت به هم دارند، تلاش می‌کنند اشتباه‌های خودشان را جبران کنند و با همدلی مشکلات را پشت سر می‌گذارند. پومبا تمساحی را به فرزندی می‌پذیرد. او تفاوت‌های ظاهری تمساح را می‌پذیرد و تلاش می‌کند والد خوبی برای فرزندش باشد. رابطه‌ی او با تمساح همراه با بیان محبت و همچنین احساس امنیت و حمایت شدن است.
  وقتی پومبا طلا پیدا می‌کند، دختری که آرایش زیادی دارد دور و بر او می‌چرخد و مدام به او می‌گوید «آقا پولداره». یا در سفر به منطقه‌ی ساسکاچوال، سنجاب ماده‌ای را می‌بینیم که عاشق سنجاب دیگری شده است که در نسخه‌ی دوبله، رابطه‌ی آن‌ها خواهر و برادری توصیف شده است. وقتی سر میز شام می‌روند، سنجاب نر با چشم‌های درشت به سینه‌های سنجاب ماده خیره می‌شود و برای لحظه‌هایی هم سنجاب نر روی پای سنجاب ماده می‌نشیند.
  پومبا بعضی جمله‌ها و کلمه‌ها را اشتباه ادا می‌کند. این ماجرا قطعاً به بار طنز داستان اضافه کرده و یکی از دلایلی که باعث شده شخصیت پومبا بسیار دوست‌داشتنی باشد، همین سبک خاص صحبت کردن او است. ولی امکان دارد این شیوه‌ی صحبت کردن برای کوچک‌ترها به الگو تبدیل شود؛ هیچ‌کس نیست مزاحمتمون رو اذیت کنه، چه خوب کردم تو اومدی، سر از دستم برنمی‌دارند، دل می‌خوری؟، رَنجشون رو درآوردی، درد شما دست نکنه، شما خیلی از خودت زحمت درمیاری، ضررش امتحانی نداشته باشه، گِل کاشتی، همه‌ی کارها رو من دارم می‌کَنَم، دَمِت داغ، مواظبت باش، حیرت‌انگیزآور بود، یه کار هیجان‌انگیزناک، از این خوشم وضعیت نمیاد، آخه برای چرا؟ داره دندون‌هاش رو مسواک می‌خوره و نخ می‌زنه، به دیدار امید.
  با تماشای فیلم، کودکان با حیوان‌های مختلف، خوراکشان و شیوه‌ی شکار کردن آن‌ها آشنا می‌شوند. تیمون و پومبا هم در هر قسمت یاد می‌گیرند دروغ گفتن، حسادت کردن، طمع داشتن، پرخوری رفتارهای بدی هستند.
  تیمون و پومبا با آدم‌های ماسک‌داری مواجه می‌شوند که به نظر می‌آید سرخپوست باشند و آداب و رسوم خودشان را دارند. آن‌ها برای پیدا کردن طلا به قطب شمال می‌روند. فضای قطب و نوع لباس پوشیدن ساکنان قطب به‌خوبی نمایش داده شده است.
  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناکی وجود دارد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. جایی سرخپوست‌ها تیمون را دستگیر می‌کنند و می‌خواهند او را در گدازه‌های آتشفشانی بیندازند. در یکی از موقعیت‌ها تیمون و پومبا در رودخانه می‌افتند و ممکن است ماهی‌های گوشتخوار پیرانا آن‌ها را بخورند. در یکی از بخش‌ها قرار است دو تا مار آن‌ها را شکار کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشنِ موزیکال و اپیزودیک درباره‌ی ماجراجویی‌های دو دوست به اسم تیمون و پومبا است. بعد از این‌که رعد و برق به سر پومبا می‌خورد و حافظه‌اش را از دست می‌دهد، تیمون خاطره‌‌ی سفرهای قدیمی‌شان را برای او تعریف می‌کند تا با این کار حافظه‌ی پومبا برگردد و همه چیز را به یاد بیاورد. این فیلم کمدی، موزیکال و سرگرم‌کننده است. فضاسازی و دیالوگ‌های خوبی دارد. تیمون و پومبا سعی می‌کنند مراقب هم باشند و با وجود اشتباه‌هایی که مرتکب می‌شوند، متوجه می‌شوند دوستی و همدلی از همه چیز مهم‌تر است.
  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناکی وجود دارد که ممکن است در آن شخصیت‌ها آسیب ببینند یا اینکه جانشان تهدید شود، اما تمام این موقعیت‌ها با خوشی به اتمام می‌رسند و هیچ‌کدام از شخصیت‌ها در آن آسیبی نمی‌بینند. پومبا با لحنی مخصوص به خود صحبت می‌کند که به طنز فیلم کمک کرده است، اما ممکن است برای کوچکترها الگویی نامناسب باشد. در برخی از موقعیت‌ها نگاه‌ها و سخنان معنادار بین شخصیت‌های زن و مرد رد و بدل می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان بالای 8 سال پیشنهاد می‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  تیمون و پومبا راسو و گرازی هستند که خیلی با هم دوستند. یک روز رعد و برق به سر پومبا می‌خورد و حافظه‌اش را از دست می‌دهد. تیمون برایش از خاطره‌ی سفرهایی که با هم رفته‌اند می‌گوید، بلکه با یادآوری آن خاطره‌ها حافظه‌ی پومبا برگردد؛ آن‌ها با هم به جنگل می‌روند و سرخپوست‌ها دستگیرشان می‌کنند، برای پیدا کردن طلا به قطب شمال می‌روند و یک نفر طلای پومبا را می‌دزدد، با سنجاب‌های پرنده آشنا می‌شوند، با مارهایی مواجه می‌شوند که برای شکار آن دو غذاهای خوشمزه‌ای را در تله گذاشته‌اند، گوریلی آن‌ها را به فرزندی می‌گیرد و پومبا تمساحی را به جای بچه‌اش بزرگ می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چقدر با حیوان‌های جنگل آشنا شدید؟ به نظرتان کدام‌یک از آن‌ها عجیب‌تر هستند؟
  در موقعیتی که پومبا طلای زیادی به دست آورده بود، اگر جای تیمون بودید چه کاری انجام می‌دادید؟
  اگر به جای تیمون بودید و در جنگل یک میز پر از غذا می‌دیدید چه تصمیمی می‌گرفتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان تونی کرِیگ Tony Craig، جف دِگرَندیس Jeff DeGrandis، بابز گَناوِی Bobs Gannaway، راب لادیوکا Rob LaDuca، استیو مور Steve Moore
  مدت زمان ۷۱
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Disney Television Animation
  بازیگران جف بِنِت، کوری برتون، نانسی کارترایت
  سال انتشار ۱۹۹۶