رامبل

(Rumble)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی هیولایی کوچک و تلاش او برای پیروزی در مسابقات کشتی‌کج، با کمک و راهنمایی دختری جسور

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  استیو از اینکه کسی خودش را نمی‌بیند و همه از او انتظار دارند مانند پدرش باشد، نسبت به خودش احساس بدی دارد و تصور می‌کند هیچ وقت نمی‌تواند جای پدرش را بگیرد. او با کمک وینی متوجه توانمندی‌هایش می‌شود و آن‌ها را تقویت می‌‌کند. تجربه‌ها و احساسات استیو می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  وینی مصمم و پرانرژی است و برای رسیدن به هدفش که نگه‌داشتن ورزشگاه شهر است، همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند. او به استیو کمک می‌کند توانایی‌هایش را بشناسد و با استفاده از آن‌ها فنون کشتی‌کج را یاد بگیرد. وینی با روحیه‌ی خوبی که دارد به استیو انگیزه و انرژي می‌دهد. استیو با وجود اینکه در ابتدا ناامید و بی‌انگیزه است، وقتی وینی را در کنارش دارد تغییر می‌کند و برای رسیدن به هدف مشترک‌شان تلاش می‌کند و تمرین‌های سختی انجام می‌دهد. مادر وینی حمایتگر است و برای رسیدن او به هدفش نه‌تنها مانع‌تراشی نمی‌کند، که به او روحیه و انرژي می‌دهد.
  موضوعات مختلفی در فیلم هست که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند: چند مرد طرفدار کشتی‌کج همیشه با بالاتنه‌ی لخت دیده می‌شوند. آن‌ها روی بدنشان خالکوبی دارند. در چند صحنه مردی در حال خالکوبی کردن نشان داده می‌شود. هیولاهای کشتی‌گیر شبیه مردان بدنساز رفتار می‌کنند و بدن‌های عضله‌ایشان را در شروع مسابقه به نمایش می‌گذارند. وینی و چند شخصیت دیگر مشروب می‌نوشند. هیولایی در ازای پول، مسابقات را عامدانه می‌بازد. برای انگیزه دادن به یک هیولا برای او هیولای زنی می‌فرستند تا با او کشتی بگیرد. هیولاها از شهرت‌شان برای تبلیغ محصولات مختلف استفاده می‌کنند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز بسیار زیادی استفاده شده که بیشتر آن‌ها در نسخه‌ی دوبله‌ی شرکت سورن اضافه شده‌اند: لعنتی، کیسه‌ی استفراغ، گورم کنده‌ست، بی‌صاحاب، گم شو، سریش، مردنی،‌ مردک،‌ لهت می‌کنم، مسخره‌بازی، چندش، چپر چلاق، شلخته، پدرسوخته، خل و چل، حال‌به‌هم‌زن، رقت‌انگیز، دلقک، احمق، گنده‌بک، شاسکول، گند زد، گورت رو می‌کنم، تو هیچی نیستی، ابله، فکش پایینه. همچنین،‌ کلمات و عبارات بسیاری در نسخه‌ی دوبله به کار رفته که در نسخه‌ی اصلی وجود ندارند، به دنیای کودکان مربوط نمی‌شوند و به نظر می‌رسد کارکردشان جذب مخاطب بزرگسال‌ است: معلوم ‌الحال، مادرهشت‌پای پدرکوسه، کثافت‌زاده، اگه دختر بودی...، گولاخ، اوشکول، جون داداش، آبجی مزاحم نشو من تو تهعدم، تو باید مادرشوهر می‌شدی با این زبون، وزّه، مجبوری بوتاکسش کنی، نوکریم، فدا مدا داری، منو از مردی انداخت، سر و ته بدوزمت، فکّمو دادی پایین، ریق رحمتو نریقم، عروس ننه‌م می‌شی، ناموسا، شکم اعتبار مرده، خانم یبس، کانال یبوست رو گرفتی، لشیدن، قر تو کمرت فراوونه، شما قر می‌بینی و من پیچش قر، سس ماست، جون مادرت، ای جونم، خدا ورشون داره، کشتی‌گیر کراش‌خور، خوش اومدی عروسک، یه مرد خیکی، گرخیدم، از زن منم سرتره، نازشو برم، شاید با زنم مسئله دارم، به پهلویم، عاق والدین شده. شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف، بی‌دلیل و محض خنده با لهجه حرف می‌زنند.
  هیولاها در تمام مدت فیلم در حال کشتی‌گرفتن، ضربه زدن به هم، پرتاب کردن یکدیگر و له کردن رقبایشان هستند. آن‌ها مدام برای هم کری می‌خوانند، به هم بد و بیراه می‌گویند، وسایل و ساختمان‌ها را تخریب می‌کنند و یگدیگر را تهدید به مرگ می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن کامپیوتری رامبل، اقتباسی آزاد از رمان تصویری هیولا روی تپه، اثر راب هالر است. داستان فیلم درباره‌ی شهری است که در گذشته هیولایی غول‌پیکر و توانمند برای شرکت در مسابقات کشتی‌کج هیولاها داشته است، ولی حالا هیولایی ندارد و به همین خاطر، ورزشگاه شهر در معرض تخریب و واگذاری است. دختری به نام وینی که پدرش سال‌ها قبل مربی هیولای بزرگ شهر بوده، تصمیم می‌گیرد هیولایی برای شهر پیدا کند و جلوی تخریب ورزشگاه را بگیرد. او پسر هیولای بزرگ را پیدا می‌کند و با استفاده از تجربه‌ای که در کودکی و در کنار پدرش به دست آورده و نیز با کمک کتاب راهنمای پدر، به هیولای کوچک کمک می‌کند تا توانمندی‌هایش را بشناسد و در مسابقات کشتی‌کج پیروز شود. فیلم نشان می‌دهد هر کدام از ما ویژگی‌ها و توانایی‌های خاص خودمان را داریم که اگر آن‌ها را بشناسیم و در مسیر رسیدن به هدفمان از آن‌ها استفاده کنیم، به موفقیت دست پیدا می‌کنیم.
  هیولاها در طول فیلم و در صحنه‌های مختلف و متعدد در حال مبارزه، پرت کردن هم، ضربه زدن به یکدیگر، کری خواندن و نشان دادن قدرت بدنی‌شان هستند. آن‌ها بدن‌هایی شبیه افراد بدن‌ساز دارند و هر بار در شروع مسابقات، بدن‌هایشان را به نمایش می‌گذارند. خیلی از طرفدارانشان با بالاتنه‌ی برهنه به تماشای مسابقات می‌آیند و روی بدن‌هایشان را خالکوبی کرده‌اند. یکی از موضوعات مهمی که والدین درباره‌ی این فیلم باید به آن توجه کنند دوبله‌ی بسیار نامناسب آن است که توسط شرکت سورن انجام شده است. در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات بسیار زیادی استفاده شده که در نسخه‌ی اصلی وجود ندارند و به دنیای کودکان هم بی‌ارتباطند؛ طوری که به نظر می‌رسد شرکت دوبله برای جذب مخاطب بزرگسال، گفتگوهای جدیدی برای فیلم نوشته باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان در جهانی اتفاق می‌افتد که هیولاها و انسان‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند. در شهرهای مختلف مسابقات کشتی‌کج هیولاها برگزار می‌شود و هر شهر هیولای خودش را برای مسابقات دارد. در شهر کوچک اسکوتر، هیولایی به نام شاختاکوپس اعلام می‌کند که می‌خواهد به شهر دیگری برود و شهردار هم تصمیم می‌گیرد ورزشگاه شهر را تبدیل به پارکینگ کند. دختری به نام وینی که پدرش در گذشته مربی هیولایی معروف به نام ریبرن بوده، نمی‌خواهد ورزشگاه را از دست بدهد. او شروع می‌کند به جستجوی هیولایی قدرتمند برای شهر، ولی هیچ هیولایی حاضر نمی‌شود با او قرارداد ببندد. وینی در این جستجوها به هیولایی کوچک به نام استیو برمی‌خورد که پسر ریبرن بزرگ است. او استیو را راضی می‌کند تا به شهر استوکر برود و با آموختن فنون کشتی‌کج از وینی، هیولای این شهر باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بردن استیو در مسابقه با شاختاکوپس برای شما قابل باور بود؟ به نظرتان ما با تمرین و تلاش همیشه می‌توانیم برنده باشیم؟
  به نظر شما کشتی‌کج ورزش به حساب می‌آید؟ چه ویژگی‌هایی یک فعالیت را فعالیت ورزشی می‌کند؟
  فکر می‌کنید چرا شاختاکوپس محصولات مختلف را تبلیغ می‌کرد؟ یا چرا ورزشکاران و سایر افراد معروف در تبلیغات استفاده می‌شوند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان همیش گریو Hamish Grieve
  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۵
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استادیو Paramount Animation، Walden Media، WWE Studios، Reel FX Animation Studios
  بازیگران تری کروز، جرالدین ویسواناتان، ویل آرنِت
  سال انتشار ۲۰۲۱