زندگی من به عنوان یک کدو

(My Life as a Zucchini)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی پسربچه‌ای ۹ ساله و نقش او در مرگ مادرش، ارتباط او با کودکان یتیم‌خانه که همگی مورد خشونت یا تجاوز قرار گرفته‌اند، و تلاش برای ساختن یک خانواده‌ی جدید

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان یتیم‌خانه مجموعه‌ی تجربه‌های تلخ کودکانه را به تصویر می‌کشند: ترس و ناامیدی، مورد بی‌مهری و بی‌توجهی والدین قرار گرفتن، تحقیر شدن، جدایی از والدین، ناامنی، فقر. همچنین ارتباط آن‌ها با هم، تلاش برای دوستی، امید به پیدا کردن خانواده و پرداختن به همه‌ی این‌ها از دریچه‌ی چشم کودکان، از ویژگی‌های برجسته‌ی این فیلم است.
  مراقبان در یتیم‌خانه مهربان و حمایت‌کننده‌اند. آن‌ها به نیازهای عاطفی و فیزیکی کودکان توجه می‌کنند، آن‌ها را به گردش می‌برند و تمام تلاش‌شان را برای شاد بودن کودکان می‌کنند. کودکان شخصیت‌هایی باورپذیر و خاکستری دارند؛ سیمون با وجود این که قلدری می‌کند، می‌تواند خودش را بازیابد و رفتارهای مهرآمیز نشان دهد. ارتباط کدو با دیگران مهربانانه و همراه با دلسوزی است. بقیه‌ی کودکان هم با وجود آزارهایی که در گذشته دیده‌اند و آسیب‌دیده و غمگین و خشمگین‌اند، از هم حمایت می‌کنند و با هم خانواده‌ی جدیدی می‌سازند.
  در ابتدای فیلم مادر کدو را در حال نوشیدن آبجو می‌بینیم. او در واقع الکلی است و کدو یکی از قوطی‌های آبجوی او را به عنوان یادگاری نگه می‌دارد. در صحنه‌ای زوجی در یتیم‌خانه یکدیگر را می‌بوسند. به موضوعاتی مثل تجاوز، خودکشی، رابطه‌ی جنسی و چگونگی باردار شدن اشاره می‌شود؛ البته همه‌ی این موضوعات در فضایی کودکانه و از زبان کودکان مطرح می‌شوند. بخشی از این گفتگوها در نسخه‌ی دوبله حذف شده یا تغییر کرده‌اند.
  در گفتگوهای کودکان در مورد رابطه‌ی جنسی به کلماتی مثل چیز مرد یا انفجار آن اشاره می‌شود. این گفتگوها در دوبله تغییر کرده‌اند. سیمون برای تمسخر کدو به او می‌گوید سیب‌زمینی.
  موضوعات ترسناک و خشن متعددی در فیلم وجود دارند: مرگ مادر کدو، کابوس‌های کودکان از ماجراهای آزار در گذشته، داستان مورد تجاوز قرار گرفتن یکی از دخترها، رفتارهای خشن و سرد خاله با کَمیل، داستان کشته ‌شدن مادر کَمیل توسط پدرش و خودکشی او، رفتارهای خشن سیمون با بقیه‌ی بچه‌ها؛ مثل کشیدن صندلی از زیر پای یکی یا توهین و تمسخر بقیه، همگی می‌توانند برای کودکان بسیار ترسناک و اضطراب‌آور باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  زندگی من به‌ عنوان یک کدو یک انیمیشن استاپ‌موشن است. پسربچه‌ی ۹ ساله‌ای که مادرش او را کدو صدا می‌زند، بعد از مرگ مادر به یتیم‌خانه سپرده می‌شود و در آن‌جا، زندگی با گروهی از کودکان هم‌سن‌وسالش را آغاز می‌کند و همزمان، با پلیس مهربانی که او را به یتیم‌خانه برده در ارتباط است. همه‌ی کودکان یتیم‌خانه گذشته‌ی تلخی دارند و هر کدام خود را در از دست دادن یا دور بودن از والدین‌شان مقصر می‌دانند. کودکان در این فیلم، با وجود مسائل زیادی که در رفتارها و روابط‌شان دارند و با وجود آزارهای زیادی که در گذشته دیده‌اند، به‌‌تدریج یکدیگر را درک می‌کنند و طرح دوستی می‌ریزند. بزرگ‌ترها نیز برخلاف بعضی از والدین یا سرپرستان کودکان، حمایت‌کننده و قابل اعتمادند و تلاش می‌کنند شور و امید را به زندگی کودکان برگردانند. ارتباط کودکان با هم و با مربی مهربان‌شان و نیز ارتباط کدو با پلیس، حاوی این پیام است که خانواده الزاماً خانواده‌ی ژنتیک نیست و افراد دیگری هم می‌توانند برای ما نقش اعضای خانواده را ایفا کنند. امید به زندگی و تلاش برای ساختن دنیایی که دوستش داریم و بودن با کسانی که دوست‌شان داریم، از موضوعات برجسته و تأثیرگذار این فیلم‌اند.
  فیلم موضوعات ترسناک و خشن متعددی دارد؛ از جمله مرگ مادر کدو و نقش کدو در این ماجرا، ارجاعات زیاد به رفتارهای خشن با کودکان، از دست دادن یا جدا شدن از والدین، خودکشی والدین و سوءاستفاده‌ی جنسی از کودکان. موضوعات بزرگسالانه‌ی متعددی نیز در فیلم مطرح می‌شوند؛ از جمله گفتگوهای کودکانه درباره‌ی رابطه‌ی جنسی، بوسه‌ی‌ یک زوج در یتیم‌خانه و گفتگو در مورد این که مربی‌شان چگونه باردار شده است؛ البته همه‌ی این موضوعات در فضایی کودکانه و از زبان کودکان مطرح می‌شوند و بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده یا تغییر کرده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان 12 تا 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات خشن و ترسناک فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی پسر 9 ساله‌ای است که مادرش او را کدو صدا می‌زند. او پس از مرگ مادر الکلی‌اش در حادثه‌ای که به نظر می‌رسد کدو در آن مقصر بوده، به یکی از خانه‌های نگهداری ایتام منتقل می‌شود. ریموند، پلیس مهربانی که کدو را به محل زندگی جدیدش انتقال می‌دهد، تا زمانی که او بتواند با سایرین در آن محل سازگار شود، ارتباطش را با او حفظ می‌کند. در آن‌جا کودکان دیگری هم حضور دارند که هر کدام به دلیلی مورد خشونت قرار گرفته‌اند. بچه‌ها در آن‌جا با یکدیگر دوست می‌شوند و یک گروه دوستی تشکیل می‌دهند؛ تا این‌ که بچه‌ی یتیم جدیدی به نام کَمیل به آن‌ها ملحق می‌شود. کدو به‌ زودی با او دوست می‌شود اما خاله‌ی کَمیل که سرپرستی او را به عهده دارد، تهدید می‌کند که او را از آن‌جا خواهد برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما کدو از این که مادرش مرد چه احساسی داشت؟ آیا ترجیح می‌داد مادرش، با وجود این‌که معتاد بود، زنده بود و با او زندگی می‌کرد یا زندگی جدیدش را بیشتر دوست داشت؟ به نظرتان بچه‌هایی که خانواده ندارند دوست دارند کجا زندگی کنند؟ محل زندگی‌شان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا احساس شادی و راحتی کنند؟
  بچه‌های این فیلم چگونه توانستند خشم‌شان را نسبت به هم کنترل کنند و با هم دوست و مهربان باشند؟
  اگر بچه‌ای در زندگی مورد آزار دیگران قرار گیرد، چگونه می‌تواند از خودش دفاع کند؟ اولین کاری که باید بکند، چیست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان کلود باراس Claude Barras
  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۷۰
  کشور سازنده فرانسه
  استادیو Rita Productions، Blue Spirit Animation، Gébéka Films، KNM
  سال انتشار ۲۰۱۷