افسانه هِی

(The Legend of Hei)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی به هم خوردن تعادل در زندگی انسان‌ها و هیولاها، و همکاری یک انسان با گروهی از هیولاها برای برگرداندن تعادل

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هی در شهر احساس غریبی و تنهایی می‌کند. او توسط موجوداتی تهدید می‌شود و وقتی فونگ‌ژی را پیدا می‌کند، در کنار او احساس امنیت می‌کند. او دوست ندارد با ووژان برود ولی کم کم متوجه می‌شود ووژان صلاح او را می‌خواهد، در حالی که فونگ‌ژی می‌خواهد با مهربانی به او نزدیک شود و قدرتش را بگیرد. بخشی از تجربه‌ها و احساسات هی می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  هی خوش‌قلب و مهربان است و دوست ندارد به دیگران آسیب برساند. او تا زمانی که به ووژان اعتماد نکرده حاضر نمی‌شود با او دوست باشد. ووژان مصصم و مسئولیت‌پذیر است و نسبت به برقراری تعادل در جهان احساس وظیفه می‌کند. او همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا هی را متوجه کند که فونگ‌ژی برایش خطرناک است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و همراه با تهدید استفاده شده: لازم نکرده، احمقانه، مغزت رو داغون می‌کنم، بی‌عرضه، برو بابا، دست از سرم بردار، دروغگو، خنگ، پست‌فطرت، کله‌شق، لعنتی، شورشو درآوردی، بمیر.
  فیلم تولید کشور چین است و بعضی از نشانه‌های سنتی این کشور مثل لباس، موسیقی و معماری بعضی ساختمان‌ها در طول فیلم نمایش داده شده است.
  هیولاهایی مختلف با ظاهری عجیب و رفتارهایی ترسناک وجود دارند که در طول فیلم در حال مبارزه و زد و خورد و تخریب محیط اطرافشان هستند. آن‌ها در مبارزاتشان از نیروهایی جادویی مثل طلسم و ابزارهایی شبیه به نیزه استفاده می‌کنند. شکارچیان درختان را قطع می‌کنند و جنگل‌ها را از بین می‌برند. در شهر، آدم‌ها هی را دنبال می‌کنند و می‌خواهند او را بکشند. هی به گربه‌ای غول‌پیکر تبدیل می‌شود که ظاهری ترسناک دارد. در دریا رعد و برق و طوفان می‌شود و هی نزدیک است در دریا بیفتد. هیولاهای انسان‌نما برای پیش بردن اهدافشان به دیگران زور می‌گویند و آن‌ها را تهدید فیزیکی می‌کنند. ووژان هی را می‌بندد و او را تهدید به تنبیه می‌کند. پلیس با دزدی درگیر می‌شود و به سمت او شلیک می‌‌کند. در مترو بین هیولاها درگیری رخ می‌دهد و انسان‌ها فرار می‌کنند. هیولاها روی متروی در حال حرکت زد و خورد می‌کنند. مترو از ریل خارج می‌شود و به درختان برخورد می‌کند. هی متوجه می‌شود که فونگ‌ژی که در ظاهر با او خوش‌رفتار بوده، نیت پلیدی داشته است. فونگ‌ژی هی را طلسم می‌کند و قدرت او را می‌گیرد. موهای هی سفید می‌شود و خودش از حال می‌رود. موهای او تا پایان فیلم سفید باقی می‌ماند. قدرت هی به صورت سیاهی بزرگی در شهر ظاهر می‌شود. وضعیت اضطراری برقرار می‌شود و مردم از شهر فرار می‌کنند. ووژان و فونگ‌ژی با هم مبارزه می‌کنند و در مبارزاتشان، شهر تخریب می‌شود. آن‌ها زخمی می‌شوند. ووژان به هی می‌گوید که باید از پیش او برود و هی گریه می‌کند. او در نهایت با ووژان می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی دوبعدیِ افسانه‌ی هِی، در ادامه‌ی سریالی با همین نام ساخته شده و درباره‌ی رابطه‌ی انسان‌ها و هیولاها در جهانی است که انسان‌ها به محل زندگی هیولاها آسیب‌های جدی وارد کرده‌اند. هیولای کوچکی به نام هِی به خاطر تخریب محل زندگی‌اش به شهر می‌رود و آن‌جا با هیولاهایی آشنا می‌شود که بعداً متوجه می‌شود قصد دارند انسان‌ها را نابود کنند. بعد از مدتی انسانی به نام ووژان به سراغ هی می‌آید و او را با خود می‌برد. هی از این بابت ناراحت است ولی کم کم می‌فهمد که ووژان و دوستانش در انجمن هیولاها، درباره‌ی رابطه‌ی انسان و هیولا متفاوت فکر می‌کنند. آن‌ها معتقدند باید تعادل بین انسان‌ها و هیولاها حفظ شود و با نابودی انسان‌ها این تعادل از بین می‌رود. از نظر آن‌ها انسان و هیولا هیچ کدام نمی‌توانند بر یکدیگر پیروز شوند و چاره‌ای ندارند جز این‌که با هم‌زیستی در کنار هم زندگی کنند
  در فیلم هیولاهای متفاوتی با ظاهری عجیب و رفتارهایی ترسناک وجود دارند که همیشه در حال مبارزه و زد و خورد و تخریب محیط اطرافشان هستند. آن‌ها در مبارزاتشان از نیروهایی جادویی مثل طلسم و ابزارهایی شبیه به نیزه استفاده می‌کنند. ترس و تهدید و ناامنی در سراسر فیلم جریان دارد و شخصیت اصلی که هیولایی شبیه به کودکان است، نمی‌تواند به کسی اعتماد کند. با وجود این‌که به نظر می‌رسد فیلم برای کودکان ساخته شده ولی فضای نمادین و استعاری آن به قدری پررنگ است که به نظر می‌رسد هم‌ذات‌پنداری با شخصیت‌ها و داستان برای کودکان سخت باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی یپیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هِی هیولای کوچکی است که بعد از تخریب جنگل محل زندگی‌اش توسط انسان‌ها، در قالب گربه‌ای سیاه به شهر می‌رود تا خانه‌ای جدید پیدا کند. او در شهر با هیولایی در شکل انسان به نام فونگ‌ژی آشنا می‌شود. هی هم به شکل انسان درمی‌آید و مدتی در کنار فونگ‌ژی و دوستانش زندگی می‌کند. روزی انسانی قدرتمند به نام ووژان به جنگ فونگ‌ژی می‌آید و هی را با خود می‌برد. هی ابتدا از برقراری رابطه با ووژان خودداری می‌کند، اما به تدریج متوجه می‌شود که ووژان دشمن فونگ‌ژی و بقیه نیست. او مجری دستورات انجمن هیولاهاست که می‌خواهند رابطه‌ی صلح‌آمیزی با انسان‌ها داشته باشند، در حالی که فونگ‌ژی می‌خواهد قدرت هی را به دست بگیرد و با آن همه‌ی انسان‌ها را از بین ببرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهایی از این فیلم متوجه شدید؟ به نظرتان فیلم می‌خواست چه پیامی را منتقل کند؟
  تعادل انسان‌ها و هیولاها را با چه موضوعی در زندگی واقعی خودمان می‌توانیم شبیه‌سازی کنیم؟
  نظرتان درباره‌ی این ایده چیست که انسان‌ها و هیولاها راهی جز هم‌زیستی ندارند و هیچ کدام نمی‌توانند بر دیگری پیروز شوند؟ به نظرتان هیولاها نمی‌توانستند انسان‌ها را به طور کامل از بین ببرند؟ یا انسان‌ها هیولاها را؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان ام تی جِی جِی Mtjj
  مدت زمان ۱۰۱
  کشور سازنده چین
  استادیو MTJJ، Beijing Jiyin Yinghua، Beijing Han Mu Chun Hua Animation، Beijing Guangying Gongchang Wenhua Chuanbo، Dream Castle، Heyi Capital
  بازیگران یوجی ونگ، خوی دائو، کِی گمبیت
  سال انتشار ۲۰۱۹