پسر دلفینی

(Dolphin Boy)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی فانتزی درباره‌ی ماجراهای پسری کوچک و بزرگ شدنش توسط دلفین‌ها، تلاش او برای یافتن والدینش همراه با مبارزه با شر و تلاش برای مراقبت از محیط زیست

سال: 1401
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پسر دلفینی که به نظر می‌رسد والدینش را از دست داده، توسط دو دلفین بزرگ می‌شود. سفید، دلفینی که او را پیدا کرده، بهترین دوست پسر است، آن‌ها زمان زیادی از روز را مشغول بازی و شناخت پیرامونشان هستند. نانا با پسر دلفینی و فرزندش سفید مهربان است و همیشه مراقب آن دو است؛ به همین دلیل سفید و پسر دلفینی امنیت و آرامش را تجربه می‌کنند. آن دو ماجراجو و کنجکاو هستند و از مواجهه با موقعیت‌ها و تجربه‌های جدید ترسی ندارند. در مواجهه با بحران‌ها، پسرِ دلفینی و سفید با شناختی که از مهارت‌هایشان دارند و با کمک کارگروهی، موفق می‌شوند راه‌حلی خلاقانه پیدا کنند و بحران را پشت سر بگذارند. پسر دلفینی با وجود این‌که انسان است به دریا احساس تعلق می‌کند و آن‌جا را خانه‌ی خود می‌داند و در مورد زندگی موجودات دریا احساس مسئولیت می‌کند. پسر دلفینی، به‌تدریج متوجه تفاوت خود با موجودات دریا می‌شود و دوست دارد برای شکل دادن به هویت خود، والدینش را پیدا کند. او با شجاعت راهی سفری به دنیای خشکی می‌شود. او مهربان است و همدلی کردن با دیگران را به‌خوبی از نانا و سفید آموخته است. پسر در دنیای خشکی خیلی زود دوستانی پیدا می‌کند و با کمک مهارتی که در شنا کردن دارد و شناختی که از دنیای زیر آب پیدا کرده است، به انسان‌ها کمک می‌کند تا جلوی نابودی دریا و موجودات آن را بگیرند. تجربه‌ی پسر دلفینی در تلاش برای شناخت خود و شکل دادن به هویتش، مواجهه‌ی او با بحران‌ها و دوستی او با سفید ممکن است برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  پسر دلفینی و سفید دوستان خوبی هستند که همراه با ماجراجویی‌هایشان، دنیای زیر آب را کشف می‌کنند. سفید می‌داند که پسر نمی‌تواند مدتی طولانی زیر آب بماند و در شنا کردن مهارتی مانند او ندارد، به همین دلیل همیشه همراه اوست و به پسر دلفینی کمک می‌کند تا بتواند به راحتی در دنیای زیرِ آب زندگی کند. پسر دلفینی و سفید رابطه‌ای صمیمی با مادرشان، نانا، دارند. نانا مسئولیت‌پذیر است. او مراقب پسر دلفینی و سفید است و به خواسته‌های آنان اهمیت می‌دهد. زمانی‌که پسر دلفینی قصد دارد برای کشف هویت خود به هواپیمایی که در آب سقوط کرده برود، تا اطلاعاتی درباره‌ی خانواده‌اش پیدا کند، نانا با اینکه مخالف است، با آن‌ها می‌رود و برای دور ماندن فرزندانش از خطر، خود به داخل هواپیما شنا می‌کند. پسر دلفینی شجاع و مسئولیت‌پذیر است. او برای یافتن مادرش تلاش می‌کند و راهی سفری به دنیای جدید می‌شود. او همیشه با موجودات دریا همدلی می‌کند و برای نجات دریا و موجودات آن با اختاپوس مبارزه می‌کند. پسر دلفینی به مهارت‌هایش ایمان دارد. شجاعت او برای مراقبت از دریا برای موجودات دریا و انسان‌ها الهام‌بخش است به همین دلیل همگی با او همراه می‌شوند و با کمک کار گروهی در نهایت موفق می‌شوند اختاپوس غول‌پیکر را شکست دهند.
  موضوع محیط زیست و نابودی آن به شکلی که در فیلم مطرح شده است مربوط به دنیای بزرگسالان است. تلاش برای نجات دنیا و موجودات آن نیز از مفاهیم دنیای بزرگسالانه است و در دنیای کودکان معنادار نیست. زن ناخدا مروارید که نگران اوست، با لنج به دنبال او می‌گردد و زمانی که او را در میان دزدان دریایی که همگی زن هستند، می‌بیند عصبانی می‌شود و او را تهدید می‌کند.
  در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است: چرند نگو، لعنتی، باز چه غلطی می‌خواد بکنه، گنده‌بک و برو به جهنم. در برخی از موقعیت‌ها نیز شخصیت‌ها با لحنی تحقیرآمیز با یکدیگر صحبت می‌کنند.
  تماشای انیمیشن کودکان را با دنیای دریاها و اقیانوس‌ها آشنا می‌کند و ممکن است آنان را به مطالعه‌ی بیشتر در مورد دنیای زیر آب ترغیب کند. علاوه‌بر آن ممکن است کودکان در مورد محیط زیست و دلایل نابودی آن کنجکاو شوند.
  داستان انیمیشن در جنوب کشور ایران رخ می‌دهد و به‌خوبی سبک زندگی مردم جنوب؛ نوع لباس پوشیدن، راه‌های کسب درآمد، غذاها و سرگرمی‌های آنان و همینطور لهجه‌ای که دارند در انیمیشن نشان داده شده است.
  در فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد. در ابتدای فیلم دلفین کوچکی نشان داده می‌شود که از سمت اختاپوس مورد آزار گرفته و ترسیده است. هواپیمایی درحالی‌که آتش گرفته است، در دریا سقوط می‌کند که نوزادی در آن زنده مانده است و قرار است موجودات دریا او را بزرگ کنند. سفید و پسرِ دلفینی به محل هواپیمای سقوط کرده می‌روند که فضای آن مبهم، رازآلود و تاریک است و در بخش‌هایی از تصویر پای اختاپوس نشان داده می‌شود که به حضور او در هواپیما اشاره دارد، درحالی‌که پسر و سفید متوجه اختاپوس و خطر نیستند. نانا درون هواپیما می‌رود تا چیزی برای پسر دلفینی در مورد خانواده‌اش پیدا کند. در این موقعیت رنگ فضا ترکیبی از رنگ‌های مشکی و قرمز است و به محض ورود او به هواپیما، اختاپوس به او حمله می‌کند و در هواپیما بسته می‌شود. پسر و سفید برای نجات مادرشان تلاش می‌کنند، اما در همین زمان پسر نیز نفس کم آورده و سفید باید او را به سطح آب برساند. او برای این‌که پسر را نجات دهد، از فضایی تنگ که با خار محاصره شده است، شنا می‌کند و زخمی می‌شود. اختاپوس که مدتی طولانی از پلانگتون‌ها تغذیه کرده است، تبدیل به موجودی غول‌پیکر شده و ماده‌ای سیاه و سمی در آب پخش می‌کند. ماهی‌ها بر اثر این ماده، چشمانی قرمز پیدا می‌کنند و تبدیل به موجوداتی خشمگین می‌شوند. در فیلم موقعیت‌های بسیاری از تعقیب و گریز وجود دارد. در یکی از موقعیت‌ها مسابقه‌ی جنگ خروس‌ها نشان داده می‌شود. پسر دلفینی و ناخدا مروارید توسط دزدان دریایی ربوده می‌شود و دزدها رفتار و لحنی خشن دارند و با نیزه ناخدا و پسر را تهدید می‌کنند. مادر پسر دلفینی که پادزهر را در خون خود دارد، پس از سقوط هواپیما، همیشه خوابیده است و با اشک او چاهی پر آب می‌شود که درنهایت و زمان مبارزه‌ی پسری با اختاپوس به او کمک می‌کند. اختاپوس و ماهی‌هایی که مسموم شده‌اند قصد دارند دریاها را سیاه کنند. در این میان مردی که خود را دوست پسر دلفینی معرفی کرده است، با پیدا کردن ماده‌ی شیمیایی، پسر را اسیر می‌کند و قصد دارد او را بکشد. در موقعیت مبارزه، مرد به اختاپوس ماده‌ای سبز رنگ که با پلانتگتون ساخته شده است را می‌دهد تا بزرگ‌تر و نیرومندتر شود. اختاپوس که تبدیل به هیولایی شده مرد را می‌بلعد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن سینمایی پسر دلفینی ماجرای نجات پسری از حادثه‌ی سقوط هواپیما در دریا است. دلفینی کوچک، پسر را پیدا می‌کند و پس از آن پسر در دنیای زیر آب و توسط دلفین‌ها بزرگ می‌شود. دلفین‌ها همیشه مراقب او هستند و پسر نیز نسبت به آنان و دنیای زیر آب احساس تعلق می‌کند و از بودن در کنار خانواده‌اش خوشحال است، اما به‌تدریج متوجه اختلاف خود با دلفین‌ها می‌شود. او که همیشه فکر می‌کرده دلفینی ناقص است، زمانی‌که به انسان بودن خود پی می‌برد، تلاش می‌کند تا هویت اصلی خود را پیدا کرده و به همین دلیل سفری را به دنیای خشکی آغاز می‌کند. او در این سفر و با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های بسیار، موفق می‌شود مادرش را پیدا کند و به راز زندگی خود و مسئولیتی که بر گردن دارد، پی ببرد. پس از آن پسر دلفینی با شجاعت و مهارتی که در دنیای زیر آب به دست آورده است و همچنین با کمک دوستانش، با اختاپوسی غول‌پکیر که قصد نابودی دریا را دارد مبارزه می‌کند. انیمیشن این پیام را برای کودکان دارد که با ایمان به مهارت‌ها و توانایی‌هایی که دارند و همینطور همراه کردن آن با شجاعت می‌توانند با موقعیت‌های بحرانی مواجه شوند و پیروزی را تجربه کنند. علاوه‌بر آن کودکان با مفهوم خانواده آشنا می‌شوند و این‌که تنها ارتباط زیستی موجب شکل گرفتن خانواده نمی‌شود بلکه احساس مسئولیت، همدلی و مراقبت از یکدیگر است که مفهوم خانواده را شکل می‌دهد.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشنی وجود دارد که ممکن است برای کوچکترها آزاردهنده باشد؛ اختاپوس بارها موجودات دریا را تهدید می‌کند و با خوردن پلانگتون تبدیل به موجودی بزرگ می‌شود. او با ماده‌ای سیاه، ماهی‌ها را تبدیل به ماهی‌های خشمگین که از او حرف‌شنوی دارند، می‌کند. موقعیت‌های مبارزه، گروگان گرفتن و تعقیب و گریز در فیلم وجود دارد و در برخی از موقعیت‌ها نیز شخصیت‌ها از نیزه یا شمشیر استفاده می‌کنند. در نسخه‌ی فارسی این انیمیشن از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است. موضوع محیط زیست و تلاش برای نابودی آن و همینطور تلاش کودک برای نجات سرزمین و موجودات آن، به شکلی که در فیلم مطرح شده است، برای کودکان معنادار نیست و مربوط به دنیای بزرگسالانه است. تماشای این انیمیشن برای کودکان کوچکتر از 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا 11 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  سفید، دلفین کوچکی است که با سقوط هواپیمایی در دریا، نوزادی را پیدا می‌کند و از مادرش می‌خواهد تا او را نزد خود نگاه دارند. سفید و نانا، مادرش، با حیوانات دریا مشورت می‌کنند و لاک‌پشت که دانای حیوانات دریاست، به آن دو اجازه می‌دهد تا پسر در دنیای زیر آب زندگی کند. پسر دلفینی به‌تدریج و با بزرگ شدنش متوجه می‌شود انسان است و به همین دلیل به خشکی می‌رود تا والدین خود را پیدا کند. او ماجراهای بسیاری را پشت سرمی‌گذارد و به راز داستان زندگی خود و والدینش پی می‌برد. با فهمیدن این راز، مسئولیت نجات دریا و موجودات آن بر گردن پسر دلفینی است و او با کمک سفید و دیگر موجودات دریا و همینطور دوستان جدیدی که در خشکی پیدا کرده، موفق می‌شود جلوی نابودی دریا را بگیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پسر دلفینی به سفید می‌گوید که تفاوت داشتن بد نیست و همه با دیگران تفاوت دارند؛ آیا شما هم با پسر دلفینی موافق هستید؟ فکر می‌کنید چه ویژگی‌هایی دارید که شما را از دوستانتان متفاوت می‌کند؟
  به نظر شما پسر دلفینی به‌تنهایی می‌توانست با اختاپوس مبارزه کند؟ تابه‌حال برای شما هم پیش آمده کاری را به صورت گروهی انجام دهید و پیروزی را تجربه کنید؟
  فکر می‌کنید چرا پسر دلفینی قصد داشت والدینش را پیدا کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان محمد خیراندیش
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده ایران، روسیه، آلمان
  استادیو skyframe، سازمان هنری رسانه‌ای اوج
  بازیگران ثریا قاسمی، نادر سلیمانی، تینا هاشمی
  سال انتشار ۱۴۰۱