وال-ای

(Wall-E)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی-تخیلی درباره‌ی یک ربات و زندگی تنهای او روی زمینی که با زباله پوشیده شده، دوستی او با یک ربات زن و بازگشت عشق و امید به زمین

سال: 2008
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی تنهایی وال‌ای و علاقه‌ی او به جمع وسایلی از زباله‌ها، تلاش او برای درست کردن فضایی زیبا در زمینی که نابود شده است، دوستی او با ایوا و تلاش و فداکاری برای نجات او و تجربه‌ی پیروزی و امیدواری‌اش می‌تواند برای کودکان ملموس و معنادار باشد.
  وال-ای رباتی است که از تنها بودن روی زمین خسته شد اما با دیدن ایو به او علاقه‌مند می‌شود و سعی می‌کند راه‌های متعددی پیدا کند تا دوستی را با او آغاز کند. وال-ای در مسیر‌ی طولانی ایو را همراهی می‌کند و در مشکلاتی که سر راه او قرار دارد به او کمک می‌کند و با ربات‌هایی که دشمن ایو هستند مقابله می‌کند. وال-ای برای کمک کردن به ایو از بوته‌ی گیاهی که برای ایو بسیار مهم است، نگهداری می‌کند و با نشان دادن عشق واقعی و محافظت از آن گیاه، نه‌تنها به ایو، که به همه‌ی انسان‌هایی که در سفینه‌اند کمک می‌کند بتوانند زندگی دوباره‌ای را روی سیاره‌ی زمین شروع کنند.
  رابطه‌‌ی وال-ای و ایو عاشقانه و شبیه رابطه‌ی یک زوج بزرگسال است. نگاه انتقادی فیلم به مصرف بیش از اندازه‌ی انسان‌ها از ماشین‌ها و ربات‌ها و تأثیر منفی تکنولوژی بر زندگی انسان‌ها و این احتمال که روزی ربات‌ها می‌توانند از کنترل انسان خارج شوند، مسائلی ترسناک و غیرکودکانه‌اند که ممکن است روی شادابی و رهایی کودکان تأثیر منفی بگذارند.
  در این انیمیشن به اهمیت نگهداری از عناصر حیاتی مانند گیاهان برای ادامه‌ی حیات انسان روی زمین پرداخته شده است. همچنین شیوه‌ی زندگی مصرف‌گرایانه‌ی انسان‌ها و تأثیر آن روی محیط زیست نقد شده و مسائل و بحران‌های مختلفی که ناشی از این شیوه‌ی زندگی‌اند، به تصویر کشیده شده‌اند.
  وقوع فاجعه‌ی طبیعی و زیست‌محیطی روی کره‌ی زمین که خانه‌ی انسان‌ها را غیرقابل زیستن کرده، می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشد. در صحنه‌ای که موجود فضایی بیگانه از آسمان به زمین می‌نشیند، ضربات نابود‌کننده‌ای به اشیا وارد می‌کند و به محیط اطرافش صدمه می‌زند. فیلم صحنه‌های متعددی از پرت کردن اشیا توسط ایو به محیط اطراف دارد. شورش ربات‌ها علیه انسان‌ها برای جلوگیری از بازگشت آن‌ها به زمین هم ممکن است باعث ترس کودکان شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  وال-ای یک انیمیشن کامپیوتری است که داستان آن به زمانی احتمالی در آینده مربوط می‌شود که تمامی آثار حیاتی روی کره‌ی زمین از بین رفته‌اند و کوهی از زباله‌های انسانی باقی مانده است. وال-ای، رباتی که به ‌تنهایی مشغول جمع‌آوری زباله‌ها است، تنها با یک سوسک کوچک در ارتباط است. اما زندگی او و کره‌ی زمین از یک روز متفاوت، شروع به تغییر می‌کند. یک سفینه‌ی فضایی، رباتی به نام ایو را به زمین می‌فرستد تا علائم حیاتی را روی زمین شناسایی کند. وال-ای او را دوست خود می پندارد و با او همراه می‌شود. او در طول داستان به روش‌های مختلف به ایو کمک می‌کند، از او مراقبت و حمایت می‌کند و تلاش می‌کند مشکلات متعددی را که سر راه ایو قرار دارند حل کند. این فیلم به آینده‌ی زمین و مسائل و بحران‌های زیست‌محیطی مثل شیوع مصرف‌گرایی و تولید زباله‌ها می‌پردازد و امید و دوستی، همدلی و کار جمعی و گروهی را راه‌حل این بحران‌ها معرفی می‌کند.
  چند موضوع و صحنه‌ی ترسناک و خشن در فیلم وجود دارد؛ وقوع فجایع زیست‌محیطی که زمین را برای انسان‌ها غیر قابل زیستن کرده، می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر ترسناک و اضطراب‌آور باشد. همچنین، نگاه انتقادی فیلم به مصرف بیش از اندازه‌ی انسان‌ها از ماشین‌ها و ربات‌ها و تاثیر منفی تکنولوژی بر زندگی انسان‌ها و این احتمال که روزی ربات‌ها می‌توانند از کنترل انسان خارج شوند، مسائلی ترسناک و غیرکودکانه‌اند که ممکن است روی شادابی و رهایی کودکان تأثیر منفی بگذارند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا احساس امنیت کنند و فرصت گفتگو درباره‌ی نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  هفتصد سال از ترک زمین توسط انسان‌ها سپری شده و آنچه که بر روی کره‌ی زمین باقی ‌مانده، کوه‌ها، زباله و آهن‌پاره‌ی انباشته ‌است. وال-ای ربات هوشمند آشغال‌جمع‌کنی است که ماموریت دائمش، فشرده‌سازی و جمع‌آوری این پسماندها و آلودگی‌های صنعتی است. روزی سفینه‌ای غول‌پیکر از فضا فرود می‌آید و مهمان کوچکی را به همراه خود می‌آورد. این مهمان ایو (حوا) نام دارد و رباتی پیشرفته‌ است که وظیفه دارد نشانه‌های حیات را در کره‌ی زمین شناسایی کرده و در صورت موفقیت، آن را به انسان‌ها در اعماق فضا برده و گزارش کند. وال-ای دلباخته‌ی او می‌شود و زمانی که ایو بالاخره گیاه سبز نادری را می‌یابد و زمین را ترک می‌کند، وال-ای به دنبال او به فضا می‌رود و عشق و حیات را به زمین برمی‌گرداند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما تکنولوژی چقدر برای انسان‌ها مفید است و چقدر مضر؟ شما چه استفاده‌هایی از تکنولوژی می‌کنید؟
  از چه راه‌هایی می‌توانیم کمتر زباله تولید کنیم؟ تبلیغات چقدر در افزایش مصرف و تولید بیشتر زباله نقش دارند؟
  به نظرتان چرا وال-ای مشتاق برقراری ارتباط با ایو بود؟ بعد از ارتباط با ایو چه تغییراتی در زندگی‌اش ایجاد شد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان اندرو استنتون Andrew Stanton
  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۱۰۳
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استادیو FortyFour Studios، Pixar Animation Studios، Walt Disney Pictures
  بازیگران بن برت، الیزا نایت، سیگورنی ویور
  سال انتشار ۲۰۰۸