پارک عجایب

(Wonder Park)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفر یک دختربچه به دنیای خیالی خود و تلاش برای واقعیت بخشیدن به آن به کمک خانواده و دوستان

سال: 2019
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات و تجربه‌های جون در مواجهه با بیماری والدین، دوری از مادر، دلتنگی و امیدواری در دنیای کودکی معنادار است. مادر جون منبع الهام او برای خیال‌پردازی است و جون بدون حضور او از دنبال کردن آرزوهایش دست می‌کشد. اما ورود غیرمنتظره‌ی او به دنیای خیالاتش با شگفتی‌های گوناگونی همراه است که در نهایت او را از شگفتی‌های درونی‌اش آگاه می‌کند.
  جون خلاق و خیال‌پرداز است. او هم دوست خوبی است و هم دوستان خوبی دارد. آن‌ها کارها را به صورت گروهی و به کمک هم انجام می‌دهند. جون وقتی متوجه اشتباهش می‌شود، سعی می‌کند آن را جبران کند. او به کمک دوستانش سعی می‌کند امیدش را حفظ کند و توانایی‌های درونی‌اش را باور کند. والدین جون مهربان، حامی و مراقب او هستند، او را درک می‌کنند، در ایده‌پردازی‌ها تشویق می‌کنند و هر دو برای بازی با او وقت دارند.
  جون و دوستش، بانکی، حرف‌های معناداری می‌زنند و وقتی جون برای بانکی از راه دور بوس می‌فرستد، او از حال می‌رود. جوجه‌تیغی هم در سراسر فیلم برای جلب توجه گراز تلاش می‌کند و در نهایت به او ابراز علاقه می‌کند. جون از تبلتی استفاده می‌کند که به نظر می‌رسد آی‌پد است.
  حیوانات پارک عجایب از عبارت‌های توهین‌آمیز و خلاقانه‌ای استفاده می‌کنند؛ مثلاً لعنتی، بی‌ریخت، تیغام ریخت (جوجه‌تیغی)، کارد بخوره توی شکمت، طرز فکر کپک‌زده.
  جون و دوستانش بارها و بارها در خطر قرار می‌گیرند، دچار حادثه می‌شوند، به هوا پرتاب می‌شوند و از ارتفاع سقوط می‌کنند. برای مثال، ترن هوایی خانگی آن‌ها دچار حادثه می‌شود و وارد خیابان می‌شود. آن‌ها از لابه‌لای ماشین‌ها عبور می‌کنند و در نهایت نزدیک است با کامیون شاخ به شاخ شوند اما در آخرین لحظه موفق می‌شوند مسیرشان را کج کنند و وارد حیاط همسایه‌ها می‌شوند. مادر جون به‌خاطر بیماری به مکان دور و نامعلومی سفر می‌کند. جدا شدن از مادر برای جون بسیار سخت است. در آسمان پارک عجایب چیزی شبیه گردبادی از ابرهای تیره همه‌ چیز را به درون خود می‌کشد. ارتشی از عروسک‌های میمونی در حالی که شعرهای شاد کودکانه می‌خوانند به جون و دوستانش حمله می‌کنند و بخش‌های مختلفی از پارک را نابود می‌کنند. آن‌ها با بازوهای قدرتمند ربات غول‌پیکر همه ‌چیز را خراب می‌کنند و سعی می‌کنند جون و دوستانش را بگیرند. عروسک‌ها میمون پارک عجایب را بسته‌اند و به داخل ابرهای تاریکی می‌فرستند. در طول فیلم بارها به نظر می‌رسد کار عروسک‌ها تمام است اما دوباره سروکله‌شان پیدا می‌شود و نقشه‌ی جون نقش بر آب می‌شود. جوجه‌تیغی چند بار ناخواسته باعث فرورفتن تیغ‌هایش به دوستانش می‌شود. به علاوه، دو سگ آبی کوچولو مدام با هم کشمکش دارند و به یکدیگر سیلی می‌زنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «پارک عجایب» انیمیشنی کامپیوتری با الهام از داستان آلیس در سرزمین عجایب و در مورد یک دخترکوچولوی خیالپرداز به نام جون است. جون کنجکاو و خلاق است و به کمک دوستانش تلاش می‌کند تخیلات خود را به واقعیت تبدیل کند ولی تلاش‌های اولیه‌ی او حاصلی جز خسارت و خرابکاری ندارد. با این حال، والدین مهربان او همچنان از او حمایت می‌کنند تا مدل کوچکی از شهربازی شگفت‌انگیز خود را در خانه بسازد. جدایی موقتی مادر از او چنان باعث سردرگمی او می‌شود که همه‌ی وسایلش را جمع می‌کند و تخیلات کودکانه‌اش را به فراموشی می‌سپارد. اما با ورود غیرمنتظره به سرزمین عجایب و مواجهه با شگفتی‌های دنیای خیالی‌اش، به جبران اشتباهات گذشته مصمم می‌شود. او به کمک دوستان فانتزی‌اش در پارک عجایب توانایی‌های درونی خود را باور می‌کند. حضور مادر و پدر جون برای بازی و حمایت از او خانواده‌ای گرم و صمیمی را به تصویر کشیده است اما او باید خودش به‌تنهایی با مشکلات و خطرات سرزمین عجایب روبه‌رو شود.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. جون و دوستانش بارها در خطر قرار می‌گیرند، دچار حادثه می‌شوند، به هوا پرتاب می‌شوند و یا از ارتفاع سقوط می‌کنند. حوادث مرتبط با اسباب‌بازی‌های شهربازی و حمله‌ی لشگری از عروسک‌های میمونی با شمشیر و نیزه به آن‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها مضطرب‌کننده باشد. در طول فیلم، بارها به نظر می‌رسد کار عروسک‌ها تمام است اما دوباره حادثه‌ی تازه‌ای پیش می‌آید. به علاوه، بیماری مادر و جدایی موقتی از او برای جون بسیار سخت است. حیوانات پارک از عبارت‌های توهین‌آمیز و خلاقانه و گاه با اشاره‌های بزرگسالانه استفاده می‌کنند. گفتگوهای معناداری میان شخصیت‌ها رد و بدل می‌شود و برای جلب توجه و ابراز عشق به هم تلاش می‌کنند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  جون، دخترک خلاق، تلاش می‌کند به کمک دوستانش شهربازی تخیلی خود به نام سرزمین عجایب را در دنیای واقعی بسازد و حوادث فاجعه‌باری ایجاد می‌کند. او ناامید نمی‌شود و با حمایت مادرش ساختن شهربازی را در مقیاس کوچک در خانه‌شان ادامه می‌دهد. وقتی مادر جون ناچار است به خاطر بیماری از او جدا شود، جون شهربازی را جمع می‌کند و نقشه‌ی آن را می‌سوزاند. تکه‌ای از نقشه او را به سرزمین عجایب بین درختان جنگل هدایت می‌کند، اما آن‌جا حالا دیگر آن‌طور که او تصور کرده بود، نیست. ابرهایی تاریک و ارتشی از عروسک‌ها در حال نابودی شهربازی هستند. تنها خود جون که شهربازی را ساخته، می‌تواند آن را نجات دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با تماشای این فیلم به یاد کدام داستان مشهور می‌افتید؟
  تا به ‌حال سعی‌کرده‌اید تخیلات خود را در واقعیت بسازید؟ دوست دارید آن‌ها را نقاشی کنید؟
  چه بخش‌هایی از فیلم برای شما ناراحت‌کننده یا ترسناک بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Dylan Brown
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۵
  کشور سازنده آمریکا، اسپانیا
  استودیو Ilion Animation Studios، Nickelodeon Movies، Paramount Animation
  بازیگران بریانا دنسکی، جنیفر گارنر، متیو برودریک
  سال انتشار ۲۰۱۹