اوکجا

(Okja)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی علمی-تخیلی درباره‌ی دوستی یک خوک اصلاح نژادی‌شده و دختری نوجوان و تلاش دختر برای نجات او از کشتارگاه خوک‌ها

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میجا والدینش را از دست داده و با پدربزرگش زندگی می‌کند. او ده سال است که اوکجا را پرورش می‌دهد و رابطه‌‌ای نزدیک و صمیمی با اوکجا دارد و او را عضوی از خانواده‌اش می‌داند. میجا حتی از صداهای اوکجا متوجه می‌شود چه می‌خواهد. از دست دادن اوکجا برای میجا قابل تحمل نیست و همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا او را برگرداند. اوکجا هم به نظر می‌رسد احساس ویژه‌ای نسبت به میجا دارد و با حرکات و صداهایش با او ارتباط برقرار می‌کند.
  میجا مصمم و بااراده است و برای بازگرداندن اوکجا همه‌ی سعی‌اش را می‌کند. او ناامید نمی‌شود و تا زمانی که اوکجا را به مزرعه برنگردانده دست از تلاش برنمی‌دارد. میجا با جبهه‌ی آزادی حیوانات همکاری می‌کند و با وجود اینکه زبان آن‌ها را متوجه نمی‌شود، از حمایتشان استفاده می‌کند. اعضای جبهه‌ی آزادی حیوانات جان خود را به خطر می‌اندازند تا جنایت‌های میراندو را افشا کنند و جلوی آزار حیوانات را بگیرند. یکی از اعضای جبهه که از سر خودخواهی، رفتار خائنانه‌ای در حق میجا و اوکجا انجام می‌دهد از گروه اخراج می‌‌شود.
  چند بزرگسال مشروب می‌نوشند و سیگار می‌کشند. به جفت‌گیری اجباری اوکجا در آزمایشگاه اشاره می‌شود و ممکن است برای کوچک‌ترها سوال پیش بیاید. موضوع تولید حیوانات ژنتیک برای افزایش سود اقتصادی و حمایت دولت و پلیس از افراد حیوان‌آزار، ممکن است برای کودکان سنگین و آزاردهنده باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: ناخن‌خشک، زده به سرت، سرتقِ خودسر، لعنتی، چرندیات، گور پدر همه، عوضی، جانی روانی، خودشیفته، دیوونه، بازنده، بتمرگ، عقب‌افتاده، فاسد، خل و چل، احمق، بی‌سر و پا، خفه شید.
  وضوع آزمایشگاه‌های ژنتیک و تولید حیوانات دستکاری‌شده می‌تواند موضوع مهم و قابل توجهی برای نوجوانان باشد. همچنین، فیلم ممکن است نوجوانان را به مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی موضوعاتی مثل سرمایه‌داری، مصرف‌گرایی، تولیدات انبوه صنعتی، سود اقتصادی و اخلاق علمی علاقه‌مند کند.
  در ابتدا و انتهای فیلم، کوهستانی سرسبز در کره‌ی جنوبی و شیوه‌ی زندگی دختر و پدربزرگش در آنجا به نمایش درمی‌آید.
  موضوع فیلم بسیار خشن و ترسناک است. حیوانات با کمک علم ژنتیک تولید شده‌اند و قرار است همگی به کشتارگاه بروند و تبدیل به مواد غذایی شوند. ابعاد اوکجا و حرکاتش ممکن است کوچک‌ترها را بترساند. در ابتدای فیلم میجا از صخره‌ای بلند پرت می‌شود و اوکجا با حرکاتی خطرناک او را نجات می‌دهد. اوکجا هم از صخره پرت می‌شود ولی آسیبی نمی‌بیند. پدربزرگ، میجا را به بهانه‌ای از خانه خارج می‌کند تا نمایندگان میراندو، اوکجا را از آنجا ببرند. پدربزرگ به میجا می‌گوید سرنوشت اوکجا خورده شدن است. میجا از پدربزرگ عصبانی می‌شود و به او پرخاش می‌کند. او شب و تنها از خانه خارج می‌شود. میجا شیشه‌ی بزرگی در میراندو را می‌شکند و کارمندان میراندو او را دنبال می‌کنند. میجا روی یک کامیون در حال حرکت می‌پرد و از روی کامیون به وسط جاده پرت می‌شود. جبهه‌ی آزادی حیوانات و نمایندگان میراندو با هم درگیر می‌شوند و زد و خورد می‌کنند. اوکجا در شهر می‌دود و همه چیز را سر راهش خراب می‌کند. اوکجا و میجا زخمی می‌شوند. مترجم جبهه‌ی آزادی حیوانات، مخالفت میجا با بردن اوکجا را به‌دروغ به موافقت ترجمه می‌کند و رئیسش بعداً او را کتک می‌زند و از گروه اخراج می‌کند. در آزمایشگاه اوکجا را وادار به جفت‌گیری می‌کنند و از بدنش نمونه‌ی گوشت می‌گیرند تا مزه‌اش را امتحان کنند. در میراندو میجا را تهدید می‌کنند که اگر خوش‌رفتار نباشد اوکجا تبدیل به استیک می‌شود. اعضای جبهه با پلیس درگیر می‌شوند و پلیس آن‌ها را دستگیر می‌کند. در کشتارگاه به خوک‌ها شوک برقی وارد می‌کنند. در مرحله‌ی آخر هم آن‌ها را می‌کشند و وارد دستگاه قصابی می‌کنند. میجا در کشتارگاه خوک‌های قصابی‌شده را که آویزان شده‌اند و خون‌های کف زمین و دستگاه تولید استیک را می‌بیند. وقتی میجا با اوکجا از کشتارگاه خارج می‌شود، بقیه‌ی ابرخوک‌ها درحالی‌که در صف کشتارگاه‌ منتظر نوبت کشته شدن‌اند، نشان داده می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی اوکجا درباره‌ی دختری نوجوان به نام میجا از کره‌ی جنوبی‌ است که ده سال پیش سرپرستی ابرخوکی به نام اوکجا را پذیرفته که در یک آزمایشگاه اصلاح ژنتیک در آمریکا تولید شده است. موسسه‌ی مسئول این پروژه که میراندو نام دارد و در زمینه‌ی تولید مواد غذایی فعالیت می‌کند، برای افزایش بهره‌وری اقتصادی دست به تولید این ابرخوک‌ها زده و به‌دروغ گفته که خوک‌ها طبیعی هستند. میجا که از برنامه‌ی میراندو برای کشتن ابرخوک‌ها بی‌اطلاع است، وقتی متوجه می‌شود اوکجا را از محل زندگی‌اش خارج کرده‌اند تا به بهانه‌ی انتخاب بهترین ابرخوک او را به آمریکا ببرند، تصمیم می‌گیرد هر طوری شده او را نجات دهد. او با اعضای یک گروه دوستدار حیوانات آشنا می‌شود که قصد دارند جنایت‌های میراندو در آزمایشگاه ژنتیک را افشا کنند. با امید و سختکوشی میجا و همراهی اعضای گروه، اوکجا نجات پیدا می‌کند. فیلم نشان می‌دهد در دنیای مبتنی بر مناسبات سرمایه‌داری که سود بیشتر اقتصادی حرف اول را می‌زند، علم و سیاست هم به خدمت بهره‌وری اقتصادی درمی‌آیند و اخلاق و انسان‌دوستی و مراقبت از طبیعت رنگ می‌بازد.
  موضوع فیلم که سرنوشت تلخ خوک‌ها و فرستادن آن‌ها به کشتارگاه است، موضوع خشن و بسیار ترسناکی برای کودکان است. بردن ناگهانی اوکجا و غافل‌گیر شدن میجا و ترسِ از دست دادن همیشگی او، ظاهر مهربان و نیت شوم مسئولان میراندو و رفتار خشن آن‌ها با میجا، سوءاستفاده از اوکجا در آزمایشگاه و اجبار او به جفت‌گیری، فضای کشتارگاه و خوک‌هایی که آویزان شده‌اند و ظرف‌های استیک تولید‌شده، همگی می‌توانند برای کودکان آزاردهنده و ترسناک باشند. موضوع اهمیت سود بیشتر اقتصادی در دنیای سرمایه‌داری و به خدمت گرفتن دانشمندان و نیروهای نظامی و دولتی برای رسیدن به این هدف و زیر پا گذاشتن اخلاق انسانی، موضوعات سنگین و بزرگسالانه‌ای هستند که در دنیای کودکان کوچک‌تر معنا ندارند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ده سال پیش، موسسه‌ی مواد غذایی میراندو در آمریکا بیست و شش ابرخوک را با دستکاری ژنتیک تولید کرده و آن‌ها را به بیست و شش مزرعه در سراسر جهان فرستاده است. حالا پس از ده سال قرار است بهترین ابرخوک را انتخاب کند. این ابرخوک اوکجا نام دارد و در کوهستانی در کره‌ی جنوبی و با سرپرستی یک پیرمرد و نوه‌اش، میجا، پرورش یافته است. روزی نمایندگانی از جانب میراندو به کوهستان می‌روند و بدون اطلاع میجا که رابطه‌ی بسیار نزدیکی با اوکجا دارد، او را به آمریکا می‌برند تا در جشن بهترین ابرخوک شرکت کند و بعد هم او را به کشتارگاه بفرستند. وقتی میجا باخبر می‌شود راهی سئول می‌شود تا اجازه ندهد اوکجا را به آمریکا ببرند. او در سئول با گروه دوستدار حیوانات آشنا می‌شود که آن‌ها هم در پی اوکجا هستند تا با استفاده از او، جنایت‌های میراندو در آزمایشگاه ژنتیک را برملا کنند و جلوی تولید و کشتار ابرخوک‌ها را بگیرند. میجا با همراهی آن‌ها موفق می‌شود اوکجا را از مرگ نجات دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا میراندو دست به تولید خوک‌های اصلاح‌نژادی زده بود؟ کار میراندو به نظر شما اخلاقی بود؟
  داستان فیلم چقدر برایتان قابل باور بود؟ به نظر شما در دنیای واقعی هم همچین اتفاقاتی می‌افتد؟ شما نمونه‌های مشابهی سراغ دارید؟
  درباره‌ی دنیای سرمایه‌داری چیزی شنیده‌اید؟ فکر می‌کنید در دنیای امروز چگونه می‌شود جلوی وقوع همچین جنایت‌هایی را گرفت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA TV-Ma
  مدت زمان ۱۲۰
  کشور سازنده کره جنوبی، ایالات متحده آمریکا
  استودیو Plan B Entertainment، Lewis Pictures، Kate Street Picture Company
  جایزه ها Austin Film Critics Association، Environmental Media Awards، North Carolina Film Critics Association
  بازیگران آن سئو هیون، پل دانو، تیلدا سوینتون
  سال انتشار ۲۰۱۷