اُزی

(Ozzy)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی تلاش یک سگ شجاع و دوستانش برای فرار از زندان سگ‌ها و زنده نگهداشتن امید برای برگشتن نزد خانواده

سال: 2016
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش اُزی و دوستانش برای رهایی از زندان و امید به برگشتن نزد صاحبان‌شان می‌تواند برای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه باشد. دیدن صحنه‌هایی که زندانی‌ها برای اُزی و دوستانش قلدری می‌کنند و آن‌ها را در جمع تحقیر می‌کنند و زندانبان‌هایی که بدون هیچ ترحمی به آن‌ها دستورهای سخت می‌دهند و نیز این موضوع که در پایان فیلم همه‌ی سگ‌های زندانی می‌فهمند که نباید امید خود را از دست بدهند و می‌توانند با همکاری و همدلی به هدف‌شان برسند، نیز می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  اُزی با همه‌ی اطرافیان خود رفتاری دوستانه و مؤدبانه دارد و برای به دست آوردن خواسته‌هایش دست به پرخاشگری نمی‌زند و سعی می‌کند محترمانه خواسته‌هایش را مطرح کند. او و دوستانش می‌فهمند که تنها با تلاش و کنار آمدن با موقعیت‌های سختی مانند ناامیدی می‌توانند در راه رهایی از زندان پیروز شوند. اُزی با شرایط موجود در زندان کنار نمی‌آید و نمی‌پذیرد که بی‌دلیل بقیه‌ی عمر خود را در زندان بماند و با آگاهی از حق خود برای آزادی، تلاش می‌کند با توجه به نقاط ضعف و قوت خود و با همراهی دوستانش راهی برای فرار پیدا کند. در طول فیلم شخصیت‌ها، کلیشه‌هایی مربوط به ناتوانی‌های جسمی و روانی مانند ضعف در بینایی یا نداشتن دو پا و کوچک‌تر و ضعیف‌تر از دیگران بودن را کنار می‌گذارند و با تمام توان تلاش می‌کنند تا به هدف نهایی خود برسند.
  موضوع زندانی کردن افراد و آزار و شکنجه‌ی آن‌ها موضوعی بزرگسالانه است و مناسب دنیای کودکان نیست.
  نگهبان‌های زندان از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند احمق، تنبل‌های به‌دردنخور و بی‌عرضه برای صحبت با سگ‌های زندانی استفاده می‌کنند و مرتب آن‌ها را به تنبیه سخت و زندانی کردن تهدید می‌کنند. زندانی‌های قلدر، سگ‌های کوچک و ضعیف را مسخره می‌کنند و با لحنی توهین‌آمیز با آن‌ها صحبت می‌کنند.
  تماشای حضور سگ‌های نگهبان که چهره‌هایی ترسناک دارند و زندانی‌هایشان را کتک می‌زنند و قلدرهای زندان که می‌خواهند با تهدید و تحقیر سگ‌های ضعیف‌تر، آن‌ها را به فرمانبرداری مجبور کنند می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر ترسناک و ناراحت‌کننده باشد. سگ‌های زندانی مجبورند هر روز در فضایی تاریک و ترسناک کار کنند و ضعیف‌تر از روز قبل شوند. یکی از تنبیه‌های زندانیان، انداختن آن‌ها در ماشین لباسشویی و محبوس کردن آن‌ها در زندان انفرادی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن که به صورت کامپیوتری ساخته ‌شده، داستان سگی به نام اُزی است که صاحبانش نمی‌توانند او را همراه خود به سفر ببرند و مجبور می‌شوند برای مدتی او را به محل نگهداری سگ‌ها بسپارند. اما در واقع سگ‌ها در آن مرکز زندانی می‌شوند تا به‌زور برای صاحب آن‌جا کار کنند. اُزی هم که مثل بقیه زندانی ‌شده، تلاش می‌کند تا با کمک دوستانش از زندان خارج شود. در طول فیلم می‌بینیم اُزی نمی‌پذیرد که مثل سایر زندانی‌ها به شرایط آن‌جا عادت کند و امیدی برای رهایی نداشته باشد. او تلاش می‌کند تا قهرمان مسابقات ورزشی شود و با جلب اعتماد مسئولین زندان و با نقشه‌ای از پیش تعیین‌شده، خود و دوستانش را نجات دهد. در پایان داستان سگ‌های زندانی می‌فهمند که در هیچ شرایطی نباید امیدشان را از دست بدهند و می‌توانند با کمک هم کارهای بزرگی انجام دهند.
  در فیلم چندین صحنه‌ی خشن و ناراحت‌کننده وجود دارد؛ از جمله حضور سگ‌های نگهبان که چهره‌هایی ترسناک دارند و سگ‌های دیگر را کتک می‌زنند. در چند صحنه سگ‌های نگهبان یا زندانی را می‌بینیم که برای ضعیف‌ترها قلدری می‌کنند و شاهد وضعیت غم‌انگیز سگ‌هایی هستیم که مجبورند هر روز در فضایی تاریک و ترسناک کار کنند و ضعیف‌تر از روز قبل شوند. موضوع اصلی فیلم، زندانی کردن و بیگاری کشیدن از سگ‌ها و شکنجه کردن آن‌هاست که موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات سنگین و غم‌انگیز فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی سگی به نام اُزی است که صاحبانش نمی‌توانند او را همراه خود به سفر ببرند و مجبور می‌شوند برای مدتی اُزی را به مرکز نگهداری سگ‌ها بسپارند. اما در واقع آن مرکز را یک مرد کلاهبردار ساخته تا بتواند از این طریق سگ‌های مردم را بدزدد، زندانی کند و از آن‌ها کار بکشد و در نهایت به صاحبان‌شان بگوید که آن‌ها مرده‌اند. اُزی هم که مثل سگ‌های دیگر در آن زندان گرفتار شده، تصمیم می‌گیرد ناامید نشود و به کمک دوستانش از زندان فرار کند و نزد خانواده‌ای که دوست‌شان دارد برگردد. او می‌فهمد که برای این کار باید قهرمان ورزشی زندان شود و از این طریق اعتماد مسئولین زندان و قلدرهای آن را به خود جلب کند. در انتهای فیلم همه‌ی سگ‌های زندانی با کمک هم از آن‌جا فرار می‌کنند و نزد صاحبان‌شان برمی‌گردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم مانند اُزی در شرایطی قرار گرفته‌اید که تصمیم بگیرید به جای ناامید شدن، به تلاش خود برای موفقیت ادامه دهید؟
  به نظر شما تماشای این میزان از خشونت و رفتارهای قلدرمآبانه برای کودکان مناسب است؟
  آیا شما هم تجربه‌ی موفقی در همکاری با دوستان خود داشته‌اید؟ چه چیزهایی از این همکاری آموختید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۲۰۱۶