اژدهای آرزو

(Wish Dragon )

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره پسری عاشق و تلاش او برای بازسازی رابطه عاشقانه با دوست قدیمی¬اش به کمک نیروی فراطبیعی اژدهای چراغ جادو

سال: 2021
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و علاقه بین دین و لینا که از کودکی شکل گرفته و تا بزرگسالی امتداد یافته و حمایت¬های که لانگ و دین از یکدیگر در لحظات بحرانی دارند، می¬تواند موضوعاتی قابل درک برای کودکان و نوجوانان باشد. همچنین ماجراجویی¬های شخصیت¬های اصلی و هیجان تجربه اتفاقاتی متفاوت از روال زندگی روزمره می¬تواند حس همذات¬پندارانه¬ای برای مخاطب به وجود بیاورد.
  دین به عشق خود نسبت به لینا وفادار است و حتی گذر زمان نیز باعث تغییر این احساس نشده است. او برای بدست آوردن لینا حاضر به انجام هر نوع فداکاری است و در بین فرصت¬های مختلف که برای سه آرزویش دارد، تنها آرزوی بدست آوردن دوستی و محبت لینا را برمی¬گزیند. لینا نیز با اینکه در شرایط مرفهی بزرگ شده است، اما بدنبال ارزش¬های واقعی انسانی است و با افراد فرودست، متواضعانه و با ادب برخورد می¬کند
  بین لینا و دین رابطه¬ای دوستانه و عاطفی برقرار است که از دوران کودکی¬شان شروع شده و تا آستانه جوانی ادامه دارد. این احساس با نگاه¬های معنادار، رقص دونفره و ابراز عشق و علاقه به صورت کلامی بروز می¬کند. در مهمانی تولد لینا، یکی از زنان توجه ویژه¬ای به لانگ نشان می¬دهد و با تعقیب او از چهره و هیکلش تعریف می¬کند. همچنین بین مهمانان نوشیدنی¬های الکلی سرو می¬شود و برخی مهمانان نشانه¬هایی از عدم هوشیاری از خود نشان می¬دهند. در سطح شهر پوسترهای تبلیغاتی از زنان با لباس¬های نیمه¬برهنه دیده می¬شود که ترغیب کننده خرید و مصرف کالاهاست. موضوع اختلافات طبقاتی و نگاه¬های بالا به پایین ثروتمندان به فقرا نیز جز موضوعات مطرح در فیلم است که شاید برای کودکان و برخی نوجوانان چندان معنادار نباشد.
  برخی الفاظ و عبارات توهین¬برانگیز در فیلم به کار رفته است که در نسخه دوبله شده بر شدت و تعدادشان افزوده شده است: بیچاره، مشنگ، دیوانه، پسر رعیت، احمقانه، بدبخت، احمق
  در این فیلم فرهنگ، آداب ورسوم، غذاها، معماری، پوشش و افسانه¬های سرزمین¬ چین مطرح و معرفی می¬شود.
  صحنه¬های خشونت¬بار متعددی در فیلم به کار رفته است. دسته¬ای گانگستر برای بدست آوردن چراغ جادو دین را شبانه¬روز تعقیب می¬کنند و با تهدید او را مجبور به تحویل محموله می¬کنند. در صحنه¬های مختلف شاهد مبارزات رزمی با ضربات سنگین بین دین و شخصیت¬های منفی هستیم. در صحنه¬ پایانی فیلم، پدر لینا از ارتفاع سقوط می¬کند که ظاهرا به مرگ موقت او منجر می¬شود که البته با نیروی فراطبیعی لانگ دوباره به حیات برمی¬گردد. برخی افراد مرفه با نگاهی تحقیرآمیز و از بالا به پایین با تهی¬دستان برخورد می¬کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی کامپیوتری به داستان پسری نوجوان به نام دین می¬پردازد که در دوران کودکی با دختری در همسایگی¬شان به نام لینا دوست شده است. کمی بعد لینا به همراه پدرش از آن محل به محله¬ای مرفه جابه¬جا می¬شوند. اما دین در تمام سال¬های بعد عشق خود به لینا را در قلبش حفظ می¬کند و بدنبال فرصتی است تا خود را به او نشان بدهد به این امید که خاطرات گذشته و رابطه عاطفی¬شان بازسازی شود. روزی به طور اتفاقی به اژدهای چراغ جادو برخورد می¬کند و آرزوی همیشگی¬اش را مطرح می¬کند. اما لینا و شرایط زندگی¬اش با گذشته خیلی تفاوت کرده و دین با این آرزو به چالش¬ها و موانع متعددی مواجه می¬شود. فیلم بر اهمیت پیوندهای عاطفی و دوستانه در توانایی مقابله با مشکلات تاکید دارد و تشویق¬کننده حفظ روحیه و اعتماد به نفس در موقعیت¬های بحرانی است.
  صحنه¬های خشونت¬بار متعددی در فیلم به کار رفته است. از جمله تعقیب و گریز بین دین و گانگسترها و کتک¬¬کاری و مبارزات رزمی بر سر بدست آوردن چراغ جادو. در صحنه¬ای نیز پدر لینا از ارتفاع سقوط می¬کند و ظاهرا به مرگ موقت او منجر می¬شود که البته با نیروی فراطبیعی لانگ دوباره به حیات برمی¬گردد. بین لینا و دین رابطه¬ای دوستانه و عاطفی برقرار است که با شروع از کودکی¬ تا آستانه جوانی ادامه دارد. این احساس با نگاه¬های معنادار، رقص دونفره و ابراز عشق و علاقه به صورت کلامی بروز می¬کند. در مهمانی تولد لینا، یکی از زنان توجه معناداری با اشاره¬های جنسی به لانگ نشان می¬دهد. همچنین بین مهمانان نوشیدنی¬های الکلی سرو می¬شود. در سطح شهر پوسترهای تبلیغاتی از زنان با لباس¬های نیمه¬برهنه دیده می¬شود که ترغیب کننده خرید و مصرف کالاهاست. موضوع اختلافات طبقاتی و نگاه¬های بالا به پایین ثروتمندان به فقرا نیز جز موضوعات مطرح در فیلم است که شاید برای کودکان و برخی نوجوانان چندان معنادار نباشد. برخی الفاظ و عبارات توهین¬برانگیز در فیلم به کار رفته است که در نسخه دوبله شده بر شدت و تعدادشان افزوده شده است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان بین 9 تا 11 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دین و لینا در کودکی دوست و همسایه هستند تا اینکه پدر لینا کار بهتری پیدا می¬کند و از آن محله فقیرنشین به محله-ای مرفه نقل مکان می¬کنند. سالها بعد، در اوج شهرت و ثروت لینا و پدرش، روزی دین به طور اتفاقی به چراغ جادو دست پیدا می¬کند و به کمک اژدهای جادو، تنها آرزویش که تجدید دوستی با لینا است محقق می¬شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما دین چرا در تمام این سال¬ها خاطره لینا را از ذهنش پاک نکرده بود؟ آیا لینای دوران کودکی با لینای دوران بزرگسالی تفاوتی کرده بود؟
  فکر می¬کنید چرا یزدان دین را برای دریافت چراغ جادو انتخاب کرد؟
  به نظر شما چرا لانگ به اژدها تبدیل شده بود و چه چیزی باعث شد که در حق لینا و دین آن از خودگذشتگی را انجام بدهد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۸
  سال انتشار ۲۰۲۱