باب‌اسفنجی: اسفنج بیرون از آب

(The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی از تلاش باب برای تشکیل تیم با دوستانش، و نبرد ابرقهرمانانه با دزد دریایی برای نجات شهر

سال: 2015
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  باب‌اسفنجی زیاد خرابکاری می‌کند و کسی او را جدی نمی‌گیرد؛ احساساتی که برای بسیاری از کودکان همذات‌پندارانه‌اند. اعتماد، دوست‌یابی، و کار گروهی از موضوعات برجسته‌ی فیلم است که از چالش‌های دنیای کودکی است.
  تأکید فیلم بر کار تیمی و همکاری برای رسیدن به هدف است. در این قسمت از فیلم، باب‌اسفنجی با دشمن دیرین خود، پلانکتون، تیم می‌شود و در ادامه، بقیه‌ی شخصیت‌های اصلی هم به تیم آن‌ها اضافه می‌شوند. باب‌اسفنجی، مثل همیشه، از شکست ناامید نمی‌شود، روحیه‌اش را حفظ می‌کند و به تلاش ادامه می‌دهد. او با فداکاری، دوستی و صداقت، همه را به تیم خود جلب می‌کند. دلفین که کارش را به خاطر خراب‌کاری باب‌اسفنجی از دست داده، بعداً به کمکش می‌آید و از این‌که او باعث شد شغل بدون آینده و نامناسبش را ترک کند، از او تشکر می‌کند.
  بعضی از موجودات دریا بیکینی پوشیده‌اند که در نسخه‌ی دوبله تار شده است. در فیلم از یگانه ناظر هستی که از قضا از شغلش راضی نیست و آن را بیگاری و بدون آینده می‌داند، صحبت می‌شود که شاید برای کودکان بیش از اندازه فلسفی و گیج‌کننده باشد. مسئله‌ی ویرانی شهر، آخرالزمان و نجات ابرقهرمانانه‌ی شهر موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  عبارت‌های توهین‌آمیزی همچون بی‌شعور، آشغال، کوفتت شود، و عبارت‌های خلاقانه‌ای به تبع از دیالوگ‌های اصلی، همچون شخمی یا پرزهایم ریخت در فیلم وجود دارد. موجودات دریا پلانکتون شکست‌خورده را با خنده‌های بلند مسخره می‌کنند.
  در فیلم به رابطه‌ی شیرینی و دندان‌درد و مسئله‌ی تفکیک زباله و مواد بازیافتی اشاره می‌شود. همچنین، کودکان با برخی موجودات زیر دریا آشنا می‌شوند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک نسبتاً زیادی در فیلم وجود دارد؛ از جمله نبرد باب‌اسفنجی و پاتریک با پلانکتون با استفاده از هواپیما و تانک و ضدهوایی با گلوله‌هایی از مواد خوراکی، سقوط و انفجار هواپیما، روبات غول‌پیکر پلانکتون برای دست‌یافتن به فرمول سری آقای خرچنگ، تلاش خرچنگ برای شکنجه‌ی پلانکتون و شلیک تیرهای لیزری توسط دلفین. باب‌اسفنجی در صحنه‌های متعدد تهدید می‌شود و در خطر قرار می‌گیرد؛ از جمله برای نجات شهر او را قربانی می‌کنند. در آخرین لحظه خرچنگ او را نجات می‌دهد. صحنه‌های متعددی از ویرانی شهر، انفجار و آتش‌سوزی در پس‌زمینه وجود دارد. دزد دریایی در ابتدای فیلم در جزیره با استفاده از شمشیر با یک اسکلت می‌جنگد و کتابی از او می‌دزدد. او با پرنده‌ها بدرفتاری می‌کند، از یکی پر می‌کند و آن‌ها را به کباب شدن تهدید می‌کند. او همچنین، باب‌اسفنجی و دوستانش را به جزیره‌ی دورافتاده‌ی معلقی تبعید می‌کند که مورد حمله‌ی متعدد پلیکان‌ها واقع می‌شوند. باب‌اسفنجی و دوستانش در هیبت ابرقهرمان‌ها با او می‌جنگند؛ شلیک پیاپی توپ و پرتاب مغزه‌های بادام به شکل تیربار از جمله سلاح‌های مورد استفاده در این نبرد است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن باب‌اسفنجی در خشکی یک انیمیشن تلفیقی، از تصاویر متحرک دوبعدی و لایواکشن (تصاویر سه‌بعدی کامپیوتری در زمینه‌هایی با تصاویر واقعی)، بر اساس شخصیت‌های مشهور سریال باب‌اسفنجی شلوارمکعبی و در ادامه‌ی فیلم سینمایی آن است. داستان در همان شهر زیردریایی بیکینی باتم اتفاق می‌افتد. اما در این قسمت، پلانکتون برای دست‌یافتن به فرمول سری آقای خرچنگ، به رستوران او حمله می‌کند، که ناگهان فرمول سری ناپدید می‌شود. ناپدید شدن فرمول و قحطی همبرگر در شهر، آن را به خراب‌آباد تبدیل می‌کند؛ از این رو باب‌اسفنجی با دشمن دیرین خود، پلانکتون، تیم می‌شود تا با کمک یکدیگر آن را پیدا کنند. باب‌اسفنجی با اشاره به این‌که در کار تیمی از تلخی شکست هم کم می‌شود، روحیه‌اش را در موقعیت‌های دشوار حفظ می‌کند و با رفتارهای صادقانه و فداکارانه‌اش همه را به تیم خود جلب می‌کند. اتفاقات و حتی خشونت‌های اغراق‌آمیز فیلم نیز با شوخی، طنز، شعر و موسیقی همراه شده‌اند که برای طرفداران آن خوشایند خواهد بود.
  صحنه‌های خشن و ترسناک نسبتاً زیادی از زد و خورد و تعقیب و گریز شخصیت‌ها در فیلم وجود دارد؛ از جمله نبرد باب‌اسفنجی و پلانکتون با ادوات جنگی و گلوله‌های خوراکی و در ادامه نبرد باب‌اسفنجی و دوستانش با دزد دریایی. باب‌اسفنجی در صحنه‌های مختلفی در خطر قرار می‌گیرد و به‌ویژه لحظه‌ی قربانی شدن او برای نجات شهر ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد؛ هرچند آسیبی نمی‌بیند. با این‌که موقعیت‌های بی‌ادبانه در فیلم زیاد نیست اما وجود یکی دو عبارت نامناسب خلاقانه و بامزه، احتمال این‌که کودکان کوچک‌تر از آن تقلید کنند را بالا می‌برد. نجات ابرقهرمانانه‌ی شهر هم موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  پلانکتون هنوز هم به دنبال فرمول سری آقای خرچنگ است و برای به دست آوردنش به رستوران او حمله می‌کند اما فرمول سرّی ناگهان ناپدید می‌شود. ناپدید شدن فرمول سری و قحطی همبرگر، شهر بیکینی باتم را به خراب‌آباد تبدیل کرده و زندگی مردم را نابوده کرده است. باب‌اسفنجی تلاش می‌کند با دشمن دیرینش، پلانکتون، تیم شود تا با همکاری او فرمول سری را دوباره پیدا کند و مردم را از خودخواهی و بدبختی نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه چیزی باعث شد باب با پلانکتون، دشمن دیرینش، تیم شود؟ دوستی با باب برای پلانکتون چه نتیجه‌ای داشت؟
  پاتریک و باب همیشه دوستان وفاداری بودند؛ به نظر شما، چرا در میانه‌ی فیلم رابطه‌ی آن‌ها مثل همیشه نبود؟
  باب ادامه‌ی داستان زندگی‌شان را با قلم خودش نوشت؛ فکر می‌کنید این مسئله به چه مفهومی در زندگی واقعی اشاره دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۲
  سال انتشار ۲۰۱۵