باب معمار: افسانه‌ی چکش طلایی

(Bob the Builder: The Legend of the Golden Hammer)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی باب و ماشین‌هایش، تلاش دو تا از افراد تیم برای پیدا کردن چکش طلایی و هدیه‌ دادن به باب، همراه با مضامینی چون نقش مشارکت جمعی برای تعمیر ساختمان‌ها

سال: 2009
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماشین‌های باب کنجکاو و ماجراجو هستند. گاهی دوست دارند برای اثبات وجودشان کارهای سخت را انجام دهند. گاهی دنبال هدیه‌ی ارزشمندی برای باب می‌روند. شغل و کار آن‌ها برایشان مهم است و دوست دارند با توجه به توانایی‌هایشان بهترین بازدهی را داشته باشند.
  رابطه‌ی باب با همه‌ی ماشین‌آلاتش خیلی خوب است و با آن‌ها با مهربانی رفتار می‌کند. اسپات و اسکرمبلر می‌خواهند به هر قیمتی شده چکش طلایی را برای باب ببرند. آن‌ها همه‌ی تلاششان را می‌کنند. وقتی لافتی خرس‌ها را گم می‌کند، خانم مغازه‌دار و بقیه سرزنشش نمی‌کنند و کمکش می‌کنند خرس‌ها را پیدا کند. اسکوپ دلش می‌خواهد همه‌ی کارهای سخت را انجام بدهد و به اسپلشر اجازه نمی‌دهد کمکش کند و به خاطر همین بعضی کارها را اشتباه انجام می‌دهد یا خراب می‌کند، ولی خیلی زود متوجه اشتباهش می‌شود و تصمیم می‌گیرد کارها را با اسپلشر تقسیم کند.
  مخاطب با تماشای این فیلم به اهمیت کار گروهی پی می‌برد. علاوه بر این با مراحل تعمیر فانوس دریایی، کشتی‌ها و ساختمان‌ها آشنا می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن باب معمار: افسانه‌ی چکش طلایی ماجرای باب معمار و تیمش هستند که برای تعمیر ستون‌های یک موزه می‌روند و اسپات و اسکرمبلر متوجه می‌شوند چکش طلایی دزد دریایی معروف، ریک بِرد در صندوقچه‌اش نیست. آن‌ها سرنخ‌ها را دنبال می‌کنند تا چکش طلایی او را به باب هدیه بدهند. این فیلم نقش کار گروهی در انجام کارها را پررنگ می‌کند. هر کدام از ماشین‌های باب برای انجام کاری مفید هستند. گاهی آن‌ها بیشتر از ظرفیتشان از خودشان کار می‌کشند، گاهی حرف باب را گوش نمی‌کنند، ولی بالاخره یاد می‌گیرند با مشارکت جمعی و شناخت توانایی‌هایشان می‌توانند بیشترین بازدهی را داشته باشند. مخاطب با تماشای این فیلم با مراحل تعمیر ساختمان‌ها هم آشنا می‌شود.
  تماشای این فیلم برای کودکان کوچکتر از 3 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 3 تا 5 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  زمانی که باب و تیمش می‌خواهند ستون‌های موزه‌ای را تعمیر کنند، متوجه صندوقی می‌شوند که چکش دزد دریایی معروف، ریک بِرد در آن است. اسکات و اسکرمبلر تصمیم می‌گیرند آن چکش را به باب بدهند، ولی وقتی درِ صندوق را باز می‌کنند متوجه می‌شوند سرنخی داخل آن است. آن‌ها سرنخ را دنبال می‌کنند و به سرنخ بعدی می‌رسند. آن‌قدر می‌گردند تا بالاخره چکش طلایی دزد دریایی را در کشتی‌اش پیدا می‌کنند و آن را به باب هدیه می‌دهند. زمانی که آن‌ها دنبال چکش هستند، باب و تیمش جاهای مختلف را تعمیر و بازسازی می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه کارهایی را می‌توانید با مشارکت دوستانتان بهتر انجام دهید؟
  به نظرتان چرا ماشین‌های باب شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی دارند؟
  فکر می‌کنید چرا همه‌ی ماشین‌های باب او را دوست دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Davis Doi، Paul Sabella، Will Meugniot
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۶۰
  کشور سازنده انگلستان
  استودیو HIT Entertainment، SD Entertainment
  بازیگران روپرت دگاس، سوفی آلدرد، کیت هاربر
  سال انتشار ۲۰۰۹