باب معمار در محل کار

(Bob builder: on site skyscrapers)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی ساخت آسمان‌خراش‌ها و پارکینگ‌ها، همراه با مضامینی چون نحوه‌ی ایمنی کارگرها و اهمیت کار گروهی و مشارکت جمعی

سال: 2009
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اب معمار است. او هیجان زیادی دارد که نحوه‌ی ساخت آسمان‌خراش‌ها و پارکینگ‌ها را نشان دهد. ماشین‌هایش رنگی و کنجکاو هستند. باب برای آن‌ها و برای مخاطبش نحوه‌ی ساخت ساختمان را توضیح می‌دهد. در فیلم چند کودک هستند که با مقوا آسمان‌خراش می‌سازند. آن‌ها با ماژیک پنجره‌هایی روی آسمان‌خراش مقوایی‌شان می‌کشند و جای پارک ماشین‌هایشان را روی پارکینگ مقوایی‌شان نقاشی می‌کنند. بچه‌ها مرتکب اشتباه‌هایی می‌شوند و با هم‌فکری تغییری در ساخت پارکینگ می‌دهند تا ماشین‌هایشان بتوانند راحت وارد پارکینگ شوند. آن‌ها زمانی‌که در ساخت آسمان‌خراش مقوایی به مشکل برمی‌خورند و ساختمانشان سقوط می‌کند، ناامید نمی‌شوند و دنبال راهکار می‌گردند تا ساختمان محکم‌تری با مقوا بسازند.
  در ابتدا کودکانی که طبق دستورهای باب آسمان‌خراش و پارکینگ می‌سازند، کارشان را بلد نیستند ولی با کار گروهی و جبران اشتباهشان ساختمان‌های بهتری با مقوا می‌سازند.
  این فیلم روش ساخت آسمان‌خراش‌ها و پارکینگ‌های بزرگ ماشین را نشان می‌دهد. کودکان همراه با تماشای فیلم با روش پی‌ریزی ساختمان، ساختن و بالا رفتن، ساخت آسانسور، اتصالات ساختمان‌ها و همچنین انواع ماشین‌آلات برای ساخت ساختمان‌ها آشنا می‌شوند. علاوه بر این‌ توجه به ایمنی کارگرها در محل کار و همینطور اهمیت کار گروهی و تلاش جمعی در فیلم پررنگ شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم باب معمار در محل کار ترکیبی از استاپ‌موشن، انیمیشنِ دو بعدی و فیلم است. در فیلم نحوه‌ی ساخت آسمان‌خراش و پارکینگ نشان داده شده است. کودکان همراه با تماشای فیلم با ماشین‌آلات مختلفِ ساخت‌وساز و اصطلاحات مختلف ساختمان‌سازی آشنا می‌شوند. باب معمار است و چند تا ماشین دارد. هر کدام از آن‌ها اسم دارند. باب همراه با ماشین‌هایش فیلم‌هایی را در کامپیوتر نشان می‌دهد و توضیح می‌دهد چطور مهندس‌ها، نقشه‌کش‌ها و کارگرها آسمان‌خراش و پارکینگ می‌سازند. هر مرحله از کار ساخت که تمام می‌شود تأکید گوینده بر این است که با کارِ گروهی و مشارکت جمعی می‌شود هر کاری را به بهترین شکل انجام داد.
  تماشای فیلم برای کودکان زیر 3 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان سه تا 5 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  باب معمار است و با کمک ماشین‌هایش به اسم‌های ماک، لافتی (جرثقیل)، اسکوپ، رولی (غلتک)، دیزی (سیمان‌مخلوط‌کن) و بِنی به مخاطب نشان می‌دهد که ساخت آسمان‌خراش و پارکینگ چه مراحلی دارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه مدت طول می‌کشد تا یک پارکینگ بزرگ ساخته بشود؟
  فکر می‌کنید کار گروهی چقدر در ساختمان‌سازی مهم است؟
  آیا می‌دانید رعایت مسائل ایمنی برای کارگرها و مهندس‌ها چقدر اهمیت دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Brian Little، Charlotte Spivey
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۶۱
  کشور سازنده آمریکا
  بازیگران جک هورن، جِیدِن روبرتز
  سال انتشار ۲۰۰۹