باد برمی‌خیزد

(The Wind Rises)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی چالش‌های درونی و بی‌وقفه‌ی یک مهندس هوافضا در تعارض بین علاقه‌ به علم و استفاده از علم در جنگ

سال: 2011
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعاتی مثل جنگ، فقر، نجات سرزمین، و نقش حکومت‌ها و مردم در جنگ‌افروزی یا صلح، در دنیای بسیاری از نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  جیرو پسری مهربان، فعال و توانمند است. او در کودکی، نوجوانی و جوانی از کسانی که نیاز به کمک دارند حمایت می‌کند؛ این فرد ممکن است همکلاسی، خواهر، همکار، همسفر قطار، دختر موردعلاقه‌اش و یا خدمتکار او باشد. جیرو هیچ‌ وقت گله و شکایت نمی‌کند و بیشتر به چرایی هر مسئله می‌پردازد و در ارتباط با انسان‌ها گفتگوی مؤثر را در پیش می‌گیرد. او به هوش و استعدادش مغرور نمی‌شود و یافته‌هایش را به‌راحتی با همکارانش سهیم می‌شود. هر چند روحیه‌ای آرام دارد، در ابراز عشق به همسرش بسیار تواناست و سرشار از احساسات است. نائوکو دختری سرشار از احساسات، اهل شعر و نقاشی، لطیف و دقیق است. او لحظات مهم و شیرین زندگی را فدای پرداختن به غصه‌ها نمی‌کند، به‌موقع تصمیم می‌گیرد و بدون تردید عمل می‌کند. کوروکاوا مدیری سختگیر، دقیق با پشتکار فراوان و خستگی‌ناپذیر است. او برای حمایت از کارشناسان جوانش از هیچ کاری مضایقه نمی‌کند.
  نگاه‌ها و احساسات جیرو و نائوکو از وقتی در قطار به هم برمی‌خورند تا انتهای فیلم، عاشقانه است؛ چندین بار یکدیگر را می‌بوسند، همدیگر را در آغوش می‌گیرند، با هم در رختخواب می‌خوابند، دست همدیگر را می‌گیرند و به هم ابراز احساسات می‌کنند. جیرو و دیگران در طول فیلم سیگار می‌کشند و زیر سیگاری‌های پر از ته‌سیگار نمایش داده می‌شوند. گاهی نوشیدن مشروب هم نشان داده می‌شود. موضوعاتی مثل جنگ، فقر، نجات سرزمین، و نقش حکومت‌ها و مردم در جنگ‌افروزی یا صلح، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند؛ هرچند می‌توانند برای بسیاری از نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  از کلمات توهین‌آمیزی مثل احمق، ابله و لعنتی استفاده شده است. در چند صحنه گفتگوهایی در مورد خواستگاری و ازدواج صورت می‌گیرد.
  کلیاتی از چگونگی تأثیر عوامل مختلف بر کیفیت پرواز یک هواپیما در این انیمیشن ارائه می‌شود؛ مانند وزن، توان موتور، جنس بدنه، شکل بال‌ها، یا زاویه‌ی بال‌ها نسبت به بدنه.
  کودکان با بخشی از فرهنگ مردم ژاپن آشنا می‌شوند؛ از جمله این‌که پوشش مردم ژاپن در محدوده‌ی زمانی جنگ جهانی دوم نیمه سنتی و نیمه غربی بوده است. آن‌ها معمولاً در خانه لباس راحتی سنتی به تن می‌کردند و در دانشگاه و کارخانه کت و شلوار می‌پوشیدند. سطح زندگی خانواده‌ها نیز بر پوشش آن‌ها مؤثر بوده است و پوشش غربی در خانواده‌های متمول بیشتر استفاده می‌شده است.
  در فیلم صحنه‌های خشن، ترسناکی وجود دارد: سقوط پی‌در‌پی هواپیماها در خواب و بیداری جیرو در طول فیلم، تصورات ذهنی و دلهره‌آور جیرو در نحوه‌ی جدا شدن قطعات بال از هم‌، قلدری چند پسر درشت‌هیکل برای یک پسر کوچک و زدوخورد جیرو با آن‌ها برای حمایت از پسر بچه، منحرف شدن قطار از ریل به دلیل زلزله، ترس مردم از احتمال انفجار دیگ بخار لوکوموتیو و فرار از قطار، شکسته شدن استخوان پای خدمتکار نائوکو، حرکت زمین و خانه‌ها در اثر زلزله و آتش‌سوزی در شهر پس از زلزله، وزش باد و گسترش آتش، بیماری نائوکو و بستری شدن در فضای ساکت و غم‌انگیز آسایشگاه کوهستانی مسلولین، مراسم ازدواج غریبانه و بدون حضور خانواده‌ی نائوکو و جیرو، احتمال مرگ نائوکو و گریه و زاری خواهر جیرو از این بابت، ترک غریبانه‌ی خانه توسط نائوکو.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  باد برمی‌خیزد انیمه‌ای است که از مانگایی به همین نام اقتباس شده و داستان زندگی جیرو هوریکوشی، طراح هواپیماهای جنگنده‌ی کشور ژاپن در جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند. فیلم با خواب‌های جیرو آغاز می‌شود که آرزوی پرواز دارد. او با دقت اخبار علمی مربوط به پیشرفت صنعت هواپیماسازی را دنبال می‌کند و در خواب و بیداری به پرواز می‌اندیشد. رؤیاها، اندیشه‌ها و دانسته‌های او آن‌قدر با هم عجین شده‌اند که جیرو افکارش را در خواب با طراحی ایتالیایی در میان می‌گذارد. اما دوران جنگ، سرنوشت دیگری برای مهندسان هوافضا رقم می‌زند؛ آن‌ها خلاقیت، علم و استعداد خود را در اختیار صنعت و کشورشان می‌گذارند تا ابزاری برای جنگ و کشتار بیشتر بسازند ولی جیرو همچنان به هواپیما و پرواز از جنبه‌ی زیبایی و لطافت نگاه می‌کند. چیزی که برای او دردآور است، از یک طرف مشاهده‌ی فقر مردم کشورش است و از طرف دیگر، هزینه‌ی ‌گزاف برای ساخت وسیله‌ای که تنها هدفش کشتار انسان‌ها در دیگر کشورهاست. تنها دلگرمی او ادامه‌ی زندگی در دنیای پس از جنگ است که در آن مردم سوار بر هواپیماهایی زیبا بر فراز ابرها پرواز خواهند کرد. در این فیلم بر اهمیت انسان‌دوستی، کمک به همنوع، وطن‌دوستی، همکاری، صداقت، صلح و حقوق انسان‌ها تأکید شده و جنگ و فقر مورد نکوهش قرار گرفته است.
  در فیلم صحنه‌های خشن، ترسناک و غم‌انگیز متعددی وجود دارد؛ مانند حرکت زمین و خانه‌ها در اثر زلزله و آتش‌سوزی در شهر پس از زلزله، بیماری یکی از شخصیت‌ها، بازگشتش به آسایشگاه مسلولین و انتظار مرگ او. جیرو و دیگران در طول فیلم سیگار می‌کشند و زیر سیگاری‌های پر از ته‌سیگار نمایش داده می‌شوند. گاهی نوشیدن مشروب هم نشان داده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد پیام و داستان فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  جیرو هوریگوشی پسر توانمند و فعالی است که با آرزوی پرواز به خواب می‌رود و با رؤیای پرواز زندگی می‌کند. اما او می‌داند که هرگز نمی‌تواند یک خلبان شود، چون بینایی ضعیفی دارد. بنابراین به‌عنوان یک طراح هواپیما تحصیل می‌کند و در شرکت میتسوبیشی مشغول به کار می‌شود. در دورانی که کشور ژاپن با رکود اقتصادی، شیوع بیماری‌های مسری و بلایای طبیعی دست به گریبان است و مردم در تنگنا و سختی روزگار می‌گذرانند، دولت ژاپن با هزینه‌ی فراوان سعی در انتقال تکنولوژی از کشور آلمان و ساخت هواپیماهای جنگنده دارد تا در جنگ با چین، روسیه، بریتانیا و آمریکا دست بالا و پیروز را داشته باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  جیرو سعی می‌کرد به این موضوع که هواپیماهایش در جنگ استفاده می‌شوند فکر نکند. به نظرتان آدم نسبت به چیزی که تولید کرده مسئولیتی ندارد؟
  نظر شما راجع به جنگ چیست؟ فکر می‌کنید چرا کشورها با هم وارد جنگ می‌شوند؟ چه راه‌هایی برای اجتناب از جنگ وجود دارد؟
  دنیایی که شما دوست دارید در آن زندگ کنید چه شکلی است؟ کشورها در دنیای خیالی شما چه ارتباطی با هم دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۶
  سال انتشار ۲۰۱۱