بازگشت سال نو

(Christmas Is Here Again)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی دختربچه‌‌ای بی‌سرپرست و تجربه‌‌های او در دوستی و تلاش برای نجات کریسمس

سال: 2007
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سوفیانا دختربچه‌ی بی‌سرپرستی است که برای راه رفتن به عصا نیاز دارد. بیماری او باعث می‌شود مورد تحقیر و تمسخر بچه‌های یتیم‌خانه قرار بگیرد و هیچ خانواده‌ای سرپرستی‌اش را قبول نکند اما او از رؤیاپردازی دست بر نمی‌دارد. همکاری او با دوستانش برای نجات کریسمس نیز می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
  سوفیانا همیشه امیدوار است و با پشتکار به تلاش ادامه می‌دهد. او با حیوانات مهربان است و سعی می‌کند با همه دوست باشد. او و دوستانش پشتیبان هم‌اند و برای هدف مشترک‌شان همکاری می‌کنند. قهرمان‌های داستان یک دختربچه‌ی کم‌توان جسمی، یک آدم کوتاه‌قد، یک کرم ابریشم و یک بچه‌گوزن پرنده است که در طی تجربه‌هایشان در کنار هم رشد می‌کنند.
  روباه هزینه‌های زندگی را دلیل خیانت به دوستانش می‌داند و می‌گوید بی‌مایه فطیر است. کراد از بچه‌های شرور برای کار در معدن به عنوان برده استفاده می‌کند.
  سوفیانا به خاطر کم‌توانی جسمانی و آرزوهای بزرگ مورد تمسخر اطرافیان و همسالانش قرار می‌گیرد. در فیلم چند بار از عبارت‌های احمقانه، گم شو، مارمولک برای تحقیر و توهین و نیز از عبارت‌هایی نظیر حناق بگیرید، ببند فکت رو، استفاده می‌شود.
  به باورهایی در مورد کریسمس و بابانوئل و آداب و رسوم جشن سال نوی میلادی اشاره می‌شود.
  سوفیانا در صحنه‌های متعدد از ارتفاع سقوط می‌کند یا مورد بدرفتاری همسن‌‌و‌سالان و مسئول یتیم‌خانه قرار می‌گیرد. او و دوستانش در سفر ماجراجویانه‌شان دچار خطر می‌شوند، خرس قطبی به آن‌ها حمله می‌کند، روی مواد مذاب شناور می‌شوند و از آبشار سقوط می‌کنند. هر بار به نحوی در آخرین لحظه نجات پیدا می‌کنند. قیافه‌ی کراد با دماغ دراز و پرپیچ‌وتاب، صورت سیاه، چشمان سرخ و دندان‌های زرد ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. او خنده‌های شیطانی دارد و شعر ترسناکی می‌خواند. کراد از کودکان برای کار در معدن بهره‌کشی می‌کند و در چند صحنه آن‌ها را می‌زند. او سوفیانا و دوستانش را زندانی می‌کند. بچه‌های کارگر کراد با تیرکمان به سمت سوفیانا و دوستانش سنگ پرتاب می‌کنند. در یک صحنه هم، سوفیانا با عصایش ربات پرنده‌ی کراد را می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازگشت سال نو یک انیمیشن دوبعدی در مورد نجات کریسمس است. یک موجود شرور کیسه‌ی جادویی بابانوئل را دزدیده تا او نتواند هدایای بچه‌ها را به دست‌شان برساند و به همین سادگی، کریسمس و جشن سال نو را مختل کرده است. سوفیانا، دختر بی‌سرپرستی که برای راه رفتن به عصا نیاز دارد، تلاش می‌کند مخفیگاه کراد را پیدا کند و کیسه‌ی بابانوئل را پس بگیرد. او در یتیم‌خانه دوستی ندارد و کسی از او حمایت نمی‌کند؛ در حالی که خودش با همه مهربان است و به همه کمک می‌کند. دوستی او با آدم‌‌‌های کوتاه‌قد و حیوانات و همکاری با آن‌ها برای رسیدن به هدف مشترک‌شان، کلیشه‌های رایج در مورد دوستی را به چالش می‌کشد. از همه مهم‌تر، او حتی در اوج ناامیدی هم دست از رؤیاپردازی برنمی‌دارد. آوازهای متعددی در فیلم وجود دارد که به فارسی ترجمه شده اما به شکلی کار شده که ممکن است برای بچه‌ها قابل فهم نباشد.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد. سوفیانا و دوستانش در صحنه‌های متعدد در خطر قرار می‌گیرند یا از جایی می‌افتند ولی کسی آسیب نمی‌بیند. قیافه‌ی کراد با دماغ دراز و پرپیچ‌وتاب، صورت سیاه، چشمان سرخ و دندان‌های زرد ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد؛ او بچه‌های شرور را به کار در معدن مجبور کرده و در چند صحنه آن‌ها را می‌زند. عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی هم در فیلم به کار می‌رود و سوفیانا به خاطر کم‌توانی جسمانی و آرزوهای بزرگش مورد تمسخر اطرافیان و همسالانش قرار می‌گیرد. از فیلم چنین برداشت می‌شود که جشن و شادی کریسمس بدون هدایای بابانوئل از بین خواهد رفت. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات خشن و ترسناک و زبان نامناسب شخصیت‌ها را داشته باشند.

  چکیده داستان

  بابانوئل هدایای بچه‌ها را با کیسه‌ای جادویی حمل می‌کند که هیچ وقت پر نمی‌شود. از وقتی بابانوئل بچه‌های شرور را تنبیه نمی‌کند، کراد شرور کیسه را دزدیده و کریسمس و جشن سال نو را به تعطیلی کشانده است؛ سال‌هاست که بچه‌ها هدیه‌ای نمی‌گیرند و همه‌ی مردم افسرده و غمگین شده‌اند. سوفیانا، دختربچه‌ی یتیمی که برای راه رفتن به عصا نیاز دارد، همراه یکی از کوتوله‌های بابانوئل و بچه‌گوزن پرنده برای پیدا کردن مخفیگاه کراد راهی می‌شود. سوفیانا تلاش می‌کند با بازگرداندن کیسه، کریسمس را دوباره زنده کند و بابانوئل بتواند بزرگ‌ترین آرزوی او، یعنی داشتن خانواده را برآورده سازد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  سوفیانا و دوستانش در پایان فیلم نسبت به ابتدای آن چه تغییری کرده بودند؟ به نظر شما چه چیزی باعث این تغییرات شده بود؟
  فکر می‌کنید می‌شود با حشراتی مثل کرم ابریشم و پروانه دوست بود یا این فقط مال فیلم‌هاست؟
  بخش‌هایی از فیلم برای شما ترسناک بود؟ به نظرتان قالب فانتزی انیمیشن از شدت ترسناکی فیلم کم می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۴
  سال انتشار ۲۰۰۷