بازگشت گالیور

(Gulliver Returns)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی گالیوری هم‌اندازه‌ی مردم لی‌لی‌پوت و نقش الهام‌بخش او در اتحاد مردم علیه دشمن

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  همکاری بین گالیور و مارسی و ماجراجویی‌های آن‌ها در کنار هم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد. موشی هم در انیمیشن هست که رابطه‌ی دوستانه‌ای با گالیور دارد و در همه‌ی موقعیت‌ها او را همراهی می‌کند.
  گالیور شجاع و متعهد است و نسبت به مردم شهر احساس مسئولیت می‌کند. او به مردم کمک می‌کند تا خودشان را باور کنند و نسبت به پیروزی بر پادشاه کشور همسایه امیدوار باشند. مارسی از گالیور حمایت می‌کند و وقتی گالیور ناامید می‌شود به او روحیه و کمک فکری می‌دهد. او شجاع و پرانرژی است و در کنار گالیور برای نجات سرزمینش تلاش می‌کند. فریلاک و دیگر مردم شهر نسبت به سرزمینشان احساس مسئولیت می‌کنند و از قهرمانشان حمایت می‌کنند تا بر دشمن پیروز شود.
  بین گالیور و مارسی رابطه‌ای عاشقانه وجود دارد. آن‌ها در اواخر فیلم یکدیگر را می‌بوسند. زنی در لی‌لی‌پوت لباسی با یقه‌ی خیلی باز پوشیده که خط سینه‌اش پیداست. موضوع جنگ بین کشورها و تلاش قهرمان برای نجات مردم شهر، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز همراه با لحن تهدیدآمیز استفاده شده: کوتوله، چطور جرات می‌کنی، گستاخ، مگه کری، شیاد، بزن به چاک، مسخره، روی مخ، گم شید، نادون، لاکردار، گندش بزنن، متقلب، احمق، بی‌شعور، دیوونه، لعنتی، دغل‌کار، حقه‌باز. گالیور به مارسی جملات عاشقانه می‌گوید: دختری به زیبایی تو ندیدم، من یه مرد جذابم، عشق قشنگم، دوستت دارم عزیزم.
  سربازان پادشاه، گالیور را تعقیب می‌کنند و با تبر به او حمله می‌کنند. گالیور در آب سقوط می‌کند. پادشاه گالیور را به حبس ابد و اعدام محکوم می‌کند و او را به زندان می‌اندازد. دوست گالیور جای او و دخترش را به سربازان پادشاه لو می‌دهد. گالیور و مارسی را برای بریدن سرهایشان به میدان شهر می‌آورند و پادشاه با چشم بسته سعی می‌کند گردن آن‌ها را بزند ولی موفق نمی‌شود. پادشاه کشور همسایه به لی‌لی‌پوت حمله می‌کند. گالیور به او پیشنهاد دوئل می‌دهد. آن‌ها با شمشیر با هم مبارزه می‌کنند. پادشاه با غولی آهنی به جنگ با گالیور می‌آید و سعی دارد او را بکشد. غول آهنی توپ جنگی شلیک می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی که با الهام از داستان قدیمی گالیور ساخته شده، درباره‌ی گالیوری است که به خاطر نقشی که در گذشته در نجات مردم شهر لی‌لی‌پوت داشته، به اشتباه در ذهن آن‌ها به شکل یک غول نقش بسته است. وقتی او به دعوت مردم برای کمک به آن‌ها به لی‌لی‌پوت برمی‌گردد، مردم با دیدن این‌که او انسانی با اندازه‌های معمولی است ناامید می‌شوند ولی گالیور برایشان توضیح می‌دهد که بدن بزرگ و صدای کلفت از ‌آدم‌ها غول نمی‌سازد و همه‌ی ما اگر به خودمان ایمان داشته باشیم می‌توانیم یک غول خوب باشیم. او با متحد کردن مردم شهر و کمک به آن‌ها برای باور به توانایی‌هایشان موفق می‌شود دشمن را شکست بدهد. فیلم نشان می‌دهد که گالیور فقط در افسانه‌ها غول است ولی در زندگی واقعی، اعمال انسان‌ها و داشتن شجاعت و قلب بزرگ است که باعث می‌شود آن‌ها بزرگ جلوه کنند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی برای کوچک‌ترها دارد. بین گالیور و سربازان پادشاه چند بار درگیری و زد و خورد رخ می‌دهد. پادشاه لی‌لی‌پوت دستور می‌دهد سر گالیور و مارسی را از بدن جدا کنند و خودش قصد دارد این کار را انجام دهد ولی موفق نمی‌شود. پادشاه دشمن وارد غولی آهنی می‌شود و به سمت گالیور، توپ جنگی شلیک می‌کند. بین گالیور و مارسی رابطه‌ای عاشقانه به وجود می‌آید و جملاتی عاطفی بینشان رد و بدل می‌شود. در اواخر فیلم، مارسی لب‌های گالیور را می‌بوسد. موضوع جنگ بین دو کشور و تلاش قهرمان برای نجات مردم و سرزمین، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است در آن‌ها ناامنی و اضطراب ایجاد کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  گالیور در یکی از سفرهایش با کشتی، نامه‌ای از طرف مردم لی‌لی‌پوت دریافت می‌کند که از او خواسته‌اند به کمک‌شان برود. او قبلاً شهر را از دست پادشاه همسایه نجات داده و حالا مردم لی‌لی‌پوت در ذهن‌شان از او غولی افسانه‌ای ساخته‌اند. وقتی گالیور وارد شهر می‌شود و مردم می‌بینند او فردی معمولی است، از او ناامید می‌شوند. پادشاه لی‌لی‌پوت او را به زندان می‌اندازد تا بعداً سرش را از تن‌اش جدا کند. در همین زمان پادشاه همسایه به شهر حمله می‌کند و پادشاه لی‌لی‌پوت چاره‌ای ندارد جز این‌که از گالیور کمک بخواهد. گالیور به کمک دختر دوست قدیمی‌اش که مارسی نام دارد به مردم کمک می‌کند تا شهر را آماده‌ی نبرد کنند. در نهایت گالیور و مردم لی‌لی‌پوت پیروز می‌شوند و دوست گالیور به جای پادشاه بی‌لیاقت شهر، بر تخت می‌نشیند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کارتون قدیمی گالیور را تماشا کرده‌اید؟ به نظرتان چرا اسم این فیلم بازگشت گالیور بود؟ گالیور در این فیلم چه ارتباطی با گالیور قدیمی داشت؟
  شخصیت مارسی چه ویژگی‌های جالبی برای شما داشت؟ به نظر شما ویژگی‌های او چه کمکی به پیروزی مردم کرد؟
  چقدر با این پیام فیلم موافق‌اید که ما می‌توانیم با داشتن قلبی بزرگ و شجاع تبدیل به انسان بزرگی شویم؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Ilya Maksimov
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده قبرس
  استودیو ۹۵ Animation Studio، Gulliver Films
  بازیگران الیسون لی روزنفلد، تایلر بانچ، وین گریسون
  سال انتشار ۲۰۲۱