بازی‌های مرگبار: مرغ مقلد- ۱

(The Hunger Games: Mockingjay – Part 1)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی اکشن و ماجراجویانه درباره‌ی پیوستن دختری نوجوان به جریان انقلاب و تلاش او برای نجات دادن دوستش، با تأکید بر اهمیت رسانه در اتحاد مردم

سال: 2014
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعاتی مثل مبارزه برای زنده ماندن، تلاش برای نجات دیگران، فداکاری و موقعیت‌های ناامیدی، دوگانگی و کلافگی که کتنیس تجربه می‌کند، برای نوجوانان قابل درک است. دوستی صادقانه و حمایتگرانه‌‌ی کتنیس و پیتا برای نوجوانان آشنا و قابل فهم است، همین‌طور دوستی آن‌ها با گیل و حمایت‌های هیمچ از آن‌ها. عدالت‌خواهی نیز در نوجوانان بسیار قوی است و می‌توانند رفتارهای ظلم‌آمیز را تشخیص دهند و به قهرمانان داستان برای عدالت‌طلبی همراه شوند و خود را جای آن‌ها بگذارند.
  کتنیس به تلاش برای نجات جان دیگران ادامه می‌دهد، به‌خصوص پیتا. او در ازای وفاداری‌اش به انقلاب، آزادی پیتا را شرط می‌کند. پیتا می‌خواهد به کتنیس کمک کند و بر خلاف دستورات اسنو به کتنیس هشدار می‌دهد. گیل به انقلاب ایمان دارد اما حاضر است جانش را به خطر بیندازد تا کتنیس چیزی که می‌خواهد را به دست آورد. فینیک تمرکز خود را بر بهبود و رفاه عشق زندگی‌اش می‌گذارد. هیمچ به کتنیس نشان می‌دهد که دوستی‌شان برایش خیلی ارزش دارد.
  زن جوانی درباره‌ی از دست دادن بچه‌اش صحبت می‌کند. مرد جوانی می‌گوید رئیس‌جمهور اسنو تن او را می‌فروخته است. هیمچ در حال ترک الکل است. او از کسی می‌پرسد که آیا موادی با خود دارد یا خیر. با خوراندن مواد توهم‌زا به پیتا او را شکنجه کرده‌اند.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: جنایتکارها، غارنشین، ترسو. گفتگو در مورد کشت و کشتار در سراسر فیلم شنیده می‌شود.
  فیلم دارای صحنه‌هایی حاوی خشونت‌هایی واقعی است که می‌تواند برای برخی بیننده‌ها آزاردهنده باشد؛ مانند صحنه‌های عمومی اعدام یا صحنه‌های جنگی. همچنین درباره‌ی اعدام کردن، مسموم کردن و شکنجه کردن صحبت می‌شود. در صحنه‌ای از اعدام در ملاءعام، عده‌ای زانو زده‌اند در حالی که دست‌هایشان پشت‌شان بسته است و کیسه‌هایی بر سر دارند. یک سرباز مسلح به آن‌ها نزدیک می‌شود و به سرشان شلیک می‌کند. هواپیماها بیمارستانی را بمباران می‌کنند و بیمارستان در شعله‌ها می‌سوزد. برجی خراب می‌شود و دسته‌ای از شورشیان هدف قرار می‌گیرند. کتنیس تیری از کمانش به سمت هواپیماها پرتاب می‌کند. تیر به یکی از هواپیماها برخورد می‌کند، هواپیماها تصادف می‌کنند و منفجر می‌شوند. کتنیس در بازدیدش از ایالت ۱۲ روی اسکلت سر یک انسان پا می‌گذارد و وقتی نگاه می‌کند، زمین را پوشیده از بقایای اسکلت انسانی می‌بیند. عده‌ای از مردم عادی توسط سربازها تعقیب می‌شوند و تعداد زیادی از آن‌ها کشته می‌شوند. زمین زیر پای سربازها منفجر می‌شود و همه می‌میرند. در صحنه‌ی ملاقات کتنیس و پیتا، پیتا به کتنیس حمله می‌کند و با دستانش گردن او را به قصد خفه کردن فشار می‌دهد. کسی از پشت به او ضربه می‌زند و بیهوش می‌شود. کتنیس روی تخت بیمارستان به هوش می‌آید در حالی که گردنش بسته است. درباره‌ی این‌که پیتا با شوک و کتک و داروهای توهم‌زا به یک قاتل تبدیل شده صحبت می‌شود. پیتا به تخت بسته شده و فریاد می‌زند و سعی دارد از تختش فرار کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که قسمت سوم از سری چهارگانه‌ی بازی‌های مرگبار و قسمت اول از دوگانه‌ی مرغ مقلد است، با اقتباس از کتابی به همین نام، نوشته‌ی سوزان کالینز ساخته شده است. داستان درباره‌ی دختر نوجوانی به نام کتنیس است که در کشوری خیالی با حاکمیتی مستبد زندگی می‌کند. در این قسمت و در ادامه‌ی ماجراهای قسمت قبل، در ایالت زیرزمینی ۱۳ شورش‌ها در جریان است و در حال تبدیل شدن به انقلاب است. کتنیس به انقلابیونی که در آن‌جا جمع شده‌اند، می‌پیوندد اما دوستش، پیتا، در پایتخت اسیر شده و شرط کتنیس آزادی اوست. کتنیس شروع به استفاده از رسانه برای متحد کردن مردم علیه پایتخت می‌کند و برای نجات جان پیتا باز هم از خود شجاعت و فداکاری نشان می‌دهد. در این قسمت به نقش رسانه‌ها در حمایت از مردم برای مقابله با حاکمیت و متحد کردن آن‌ها پرداخته می‌شود. همچنین بر مفاهیم دوستی، فداکاری، شجاعت، پشتکار و کنترل خود تأکید می‌شود.
  فیلم حاوی صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی است؛ مانند اعدام در ملاءعام، صحنه‌های جنگی، بمباران و انفجار، سرکوب توسط سربازان، پوشیده بودن خیابان از بقایای اسکلت انسانی، منفجر شدن مین‌های زمینی و کشته شدن سربازان و تلاش پیتا برای خفه کردن کتنیس. در بخش عمده‌ای از این موقعیت‌ها قهرمان‌های فیلم درگیرند و خشونت‌ها به دست آن‌ها انجام می‌شود. موضوع اصلی فیلم که زندگی در یک جامعه‌ی خیالی مستبد و بهره‌کشی سیستم از انسان‌ها برای سر پا نگه داشتن پایه‌های حکومت و شورش و سپس انقلاب مردم علیه حاکمیت است، موضوع سنگین و تکان‌دهنده‌ای است که ممکن است برای کوچک‌ترها خیلی اضطراب‌آور باشد. همچنین، بخشی از روابط و گفتگوهای بین شخصیت‌ها بزرگسالانه است و نوشیدن مشروبات هم در صحنه‌های مختلف مشاهده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۴ تا ۱۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات خشن و تکان‌دهنده‌ی فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بعد از نابود شدن محوطه‌ی بازی و نجات کتنیس، او به همراه دو مسابقه دهنده‌ی دیگر به ایالت زیرزمینی ۱۳ برده می‌شوند؛ منطقه‌ای که نابود شده و شورشی‌ها به‌طور مخفی در آن سکونت دارند. رئیس‌جمهور کوین رئیس آن‌هاست و از کتنیس می‌خواهد که نقش مرغ مقلد را به‌عنوان نماد انقلاب به عهده بگیرد. کتنیس سر باز می‌زند اما بعدتر حاضر است به شرط نجات جان پیتا این نقش را به عهده بگیرد. کتنیس شروع به ساختن تیزرهای تبلیغاتی علیه پایتخت می‌کند و با هک کردن رسانه‌ی پایتخت، این تیزرها پخش می‌شوند. پیتا نیز در تیزرهای پایتخت تبلیغات می‌کند. در یکی از این تبلیغات پیتا هشدار می‌دهد که می‌خواهند به ایالت ۱۳ حمله کنند. هشدار پیتا باعث نجات جان ساکنین این ایالت می‌شود. در پاسخ برای نجات پیتا چند نفر به پایتخت می‌روند. او را برمی‌گردانند اما او تبدیل به فردی شده که می‌خواهد کتنیس را بکشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان هدف از ساخت این فیلم چه بوده است؟ بعد از تماشای آن چه احساسی داشتید؟
  کتنیس برای مردم پانم چه می‌خواهد؟ کتنیس زمان زیادی را فقط بر نجات پیتا متمرکز است، آیا این قابل باور است؟ روابط او در این قسمت چطور تغییر می‌کند؟ خودش چطور آدم متفاوتی می‌شود؟
  چرا رسانه و پیغام دادن برای ایالت ۱۳ لازم است؟ وقتی پلوتارک می‌گوید پیتا هم دارد به عنوان یک سمبل استفاده می‌شود، مثل کتنیس، چه منظوری دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۳
  سال انتشار ۲۰۱۴