باعشق، ونسان

(Loving Vincent)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی رویدادهای قبل از مرگ یک نقاش مشهور، همراه با تلاش برای درک احساسات و تجربه‌های غم‌انگیز او

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در فیلم به احساسات ون گوگ نسبت به خودش پرداخته می‌شود. او بعد از مرگ برادرش که ونسان نام داشته به دنیا می‌آید و به خاطر او نامش ونسان می‌شود. ون گوگ همیشه مورد بی‌توجهی مادرش بوده و احساس می‌کرده که باید جای خالی برادرش را پر کند. او در زندگی‌اش همیشه در تلاش بوده تا خودش را به عنوان کسی که به درد کاری می‌خورد، به دیگران ثابت کند. احساسات و تجربه‌های ونسان می‌تواند برای نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشد. فضای کارآگاهی داستان هم برای نوجوانان قابل ارتباط است.
  پدر آرماند پستچی متعهدی است که برایش مهم است نامه‌ی ونسان را حتی بعد از مرگش به دست خانواده‌ی او برساند. آرماند با وجود این‌که ابتدا تمایلی به رساندن نامه ندارد، وقتی درگیر زندگی ونسان می‌شود، نسبت به او احساس مسئولیت می‌کند و تلاش می‌کند روشن کند که او واقعا خودکشی کرده یا کشته شده است.
  در صحنه‌ای یک روسپی با مشتری‌اش رابطه دارد و سروصداهایی شنیده می‌شود. برادر ون گوگ سیفلیس دارد که یک بیماری جنسی است. شخصیت‌ها در صحنه‌های متعددی سیگار و پیپ می‌کشند و مشروب می‌نوشند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: نشونت می‌دم، یه غلطی کرده، دیوونه، بی‌سروپا، رقت‌انگیز، مست لایعقل، گم شو، پست، خسیس، مسخره، آشغال‌دونی، مزخرف، احمقانه، آشغال و عوضی.
  فیلم به بخش‌هایی از زندگی ونسان ون گوگ می‌پردازد و می‌تواند مخاطبان را به مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی او و تماشا و بررسی نقاشی‌هایش ترغیب کند.
  در چند صحنه، مردان با هم گلاویز می‌شوند. ونسان قبلا گوش خود را بریده است. او به خودش شلیک کرده و از دنیا رفته است. برادرش هم مدتی بعد از دنیا رفته است. ونسان در کودکی مورد بی‌توجهی مادرش بوده. او در بحثی که با دکتر گشه داشته متوجه می‌شود برادرش سیفلیس دارد و به خاطر او تحت فشار زیادی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی رویدادهای قبل از مرگ نقاشی هلندی به نام ونسان ون‌ گوگ است. مردی جوان به نام آرماند که پسر پستچی ون گوگ است، بعد از مرگ ونسان، از طرف پدرش مامور می‌شود تا آخرین نامه‌ی او را به برادرش برساند، اما آرماند متوجه می‌شود که برادرش مدتی بعد از ونسان از دنیا رفته و مرگ ونسان هم آن‌طور که شایع شده، بر اثر خودکشی نبوده است. او که ابتدا با اکراه وارد این ماجرا شده، کم کم به زندگی و شخصیت ونسان علاقه‌مند می‌شود و می‌خواهد از دلیل خودکشی یا قتل او سر دربیاورد. آرماند با افرادی که در ماه‌های پایانی زندگی ونسان با او در ارتباط بوده‌اند ملاقات می‌کند و روایت‌های آن‌ها را می‌شنود. او متوجه زندگی پر از رنج ونسان و تلاش همیشگی او برای اثبات خودش به اطرافیانش و سنگینی مسئولیتی می‌شود که او در قبال بیماری برادرش احساس می‌کرده است. فیلم با الهام از سبک ون گوگ در نقاشی‌هایش، به بازسازی خلاقانه‌ی تصاویری از زندگی او می‌پردازد و در خلال این روایت، تنهایی و رنج ون گوگ را به زیبایی به تصویر می‌کشد.
  زندگی و مرگ ون گوگ تلخ و غم‌انگیز است. او با شلیک به خودش، خودکشی کرده و قبل از آن هم یکی از گوش‌هایش را بریده است. شخصیت‌ها در طول فیلم در حال سیگار و پیپ کشیدن یا نوشیدن و تعارف مشروب‌اند. در پس‌زمینه‌ی صحنه‌ای که در دوبله حذف شده، یک روسپی با مشتری‌اش رابطه دارد و سر و صداهایی شنیده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  یک سال پس از خودکشی ونسان ون ‌گوگ، پستچی او از پسرش، آرماند، می‌خواهد که آخرین نامه‌ی ون ‌گوگ را به برادر او، تئو، برساند. آرماند با اکراه موافقت می‌کند و راهی پاریس می‌شود. او در پاریس متوجه می‌شود که تئو شش ماه پس از ونسان از دنیا رفته است. آرماند که حالا خودش هم درگیر موضوع زندگی و مرگ ونسان شده، به منطقه‌ای می‌رود که ونسان در ماه‌های قبل از مرگش در آنجا زندگی می‌کرده است. او در مسافرخانه‌ای ساکن می‌شود که ونسان ساکن بوده و از دختر صاحب مسافرخانه که آدلاین نام دارد، می‌شنود که او در آن مدت حال خوبی داشته و دلیلی نداشته خودکشی کند. آدلاین به آرماند می‌گوید که ونسان مدتی قبل از مرگش با دکتری به نام گَشه، که ونسان برای دیدن او به آن منطقه آمده، بحثی جدی داشته است. آرماند سراغ دکتر می‌رود و دکتر ماجرا را برای او تعریف می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  سبک این فیلم را دوست داشتید؟ می‌دانید چرا نقاشی‌های فیلم این شکلی بود؟ نقاشی‌های ون گوگ را دیده‌اید؟
  فیلم توانست شما را به ون گوگ نزدیک کند؟ احساسات او برای شما قابل درک بود؟ دوست دارید درباره‌ی او بیشتر بدانید؟
  به نظرتان چه چیزی باعث شد آرماند به زندگی ون گوگ علاقه‌مند شود؟ او چه چیزهایی از زندگی ون گوگ فهمید که برای شما جالب بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Dorota Kobiela، Hugh Welchman
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۹۴
  کشور سازنده لهستان، انگلستان، آمریکا، سوئیس، پادشاهی هلند
  استودیو BreakThru Productions، Trademark Films، Silver Reel، Odra Film، Centrum Technologii Audiowizualnych، RBF Productions، Sevenex Capital Partners
  جایزه ها Ajyal Youth Film Festival، Alliance of Women Film Journalists، Byron Bay International Film Festival، European Film Awards، Golden Eagle Awards، Golden Trailer Awards، New Mexico Film Critics، Online Film & Television Association، Palm Springs International Animation Festival and Expo، SESC Film Festival، Shanghai International Film Festival، São Paulo International Film Festival
  بازیگران جروم فلین، داگلاس بوث، رابرت گولاچیک
  سال انتشار ۲۰۱۷