باغ وحش

(Zoo)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی در ژانر جنگ درباره‌ی تلاش سه نوجوان برای نجات یک بچه‌فیل از باغ وحش، همراه با تجربه‌ی دوستی و وفاداری

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پدر تام به جنگ می‌رود و تام نگران اوست. مادر تام پرستار است و در شرایط جنگی وقت زیادی ندارد تا با تام صحبت کند و تام احساس تنهایی می‌کند. تام عاشق حیوانات باغ وحش است و دوست دارد همیشه به آن‌ها سر بزند. برای نجات فیل، بین او و جین و پیت دوستی وفادارانه‌ای شکل می‌گیرد. آن‌ها در یک کار گروهی موفق می‌شوند فیل را نجات بدهند. جین پدر دائم‌الخمری دارد که باید از او مراقبت کند. بچه‌ها در خانه‌ی پیرزن احساس خوبی دارند. پیرزن مثل مادربزرگ‌ها مهربان و حمایتگر است.
  تام مهربان و مسئول است و برای نجات فیل شجاعت زیادی از خود نشان می‌دهد. جین و پیت هم او را در این مسیر همراهی می‌کنند و در نگه‌داشتن رازشان به هم وفادارند. آن‌ها با هم و با دیگران محترمانه رفتار می‌کنند و نسبت به وضعیت حیوانات هم احساس مسئولیت می‌کنند. جین نسبت به پدر الکلی‌اش احساس مسئولیت می‌کند و همیشه حواسش هست او را به خانه ببرد. برادر پیت هم کمی معلولیت دارد و پیت همیشه از او مراقبت می‌کند. او که ابتدا بابت معلولیت برادرش خجالت‌زده است، وقتی رفتار محترمانه‌ی جین و تام با برادرش را می‌بیند، پذیرش بیشتری نسبت به او پیدا می‌کند. پیرزن شخصیت حمایتگری دارد و وقتی پشتکار و شجاعت بچه‌ها را می‌بیند به آن‌ها برای نجات فیل کمک می‌‌کند.
  پدر جین الکلی است و جین باید مراقب او باشد. دامپزشک هم برای کنترل دردش مشروب می‌نوشد. موضوع جنگ و تاثیر ویرانگرش بر زندگی مردم، موضوعی سنگین و بزرگسالانه است که ممکن است برای کوچک‌ترها خیلی اضطراب‌آور باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: مافنگی، خرابکار، دهن گشاد، لعنتی، گورتو گم کن، دهن گنده‌ت رو ببند، مثل برادر ناقصت کر و لال شدی.
  فضای فیلم می‌تواند کودکان را نسبت به موضوع جنگ جهانی دوم و کشورهای درگیر در آن کنجکاو کند.
  داستان فیلم در اروپای دهه‌ی چهل میلادی اتفاق می‌افتد و پوشش و سبک زندگی مردم، فضای شهری و معماری ساختمان‌ها مربوط به آن دوره است.
  موضوع جنگ بر تمام فیلم سایه انداخته است. پدر تام در ابتدای فیلم به جنگ می‌رود و در پایان فیلم برمی‌گردد. او در جنگ کمی زخمی شده است. یک شب بعد از شنیده شدن صدای آژیر خطر، شهر بمباران می‌شود و مردم هراسان به سمت پناهگاه‌ها می‌دوند. صدای انفجار و شلیک شنیده می‌شود. روز بعد مشخص می‌شود که بخش زیادی از شهر ویران شده است. مشخص می‌شود که جین هم همان شب در اثر بمباران کشته شده است و تام از این موضوع بسیار غمگین می‌شود و خود را سرزنش می‌کند. سربازان برای جلوگیری از فرار حیوانات باغ وحش در زمان بمباران، آن‌ها را می‌کشند. جان یک بچه‌فیل هم در خطر است. بچه‌ها در تاریکی و با ترس از لو رفتن، فیل را نجات می‌دهند. آن‌ها برای سوگند رازداری، خودشان را زخمی می‌کنند و با خونشان امضا می‌کنند. برادر پیت در تاریکی گم می‌شود ولی بعدا پیدا می‌شود. سربازان در شهر دنبال فیل می‌گردند و بچه‌ها نگران‌اند. در مدرسه پسری قلدری می‌کند و با بقیه زد و خورد دارد. او خوکچه‌ی هندی پیرزن را می‌کشد و با افتخار از این کار حرف می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی باغ‌وحش که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده، در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و درباره‌ی پسری نوجوان به نام تام است که بعد از رفتن پدر دامپزشکش به جنگ، متوجه می‌شود جان بچه‌فیلی در باغ وحش در خطر است و ممکن است توسط سربازان کشته شود. او با همراهی دختری به نام جین و پسری به نام پیت تصمیم می‌گیرد فیل را از باغ وحش خارج کند. آن‌ها برای نجات فیل احساس مسئولیت می‌کنند و به هم قول می‌دهند که رازدار باشند و اجازه ندهند دیگران از تصمیم‌شان خبردار شوند. تام و دیگران با خطرات و تهدیدهایی مواجه می‌شوند ولی هر بار با شجاعت و چاره‌اندیشی موفق می‌شوند به هدفشان برسند. آن‌ها همچنین، از حمایت پیرزنی که دوستدار حیوانات است به‌موقع برخوردار می‌شوند. فیلم نشان می‌دهد در روزهای سختی مثل زمان جنگ هم افرادی هستند که نسبت به دیگران احساس مسئولیت می‌کنند و حتی می‌توانند زیر بمباران، با بودن کنار دیگران و کمک به آن‌ها خاطرات شیرینی بسازند.
  داستان فیلم به جنگ جهانی دوم مربوط می‌شود و ترس از جنگ بر تمام آن سایه انداخته است. پدر به جنگ می‌رود. شهر بمباران می‌شود و مردم وحشت‌زده به پناهگاه هجوم می‌برند. روز بعد معلوم می‌شود یکی از شخصیت‌های اصلی نوجوان در اثر بمباران کشته شده است. سربازان حیوانات باغ وحش را می‌کشند، البته تصویری نشان داده نمی‌شود. جنگ و تبعاتش موضوعی سنگین و بزرگسالانه است که به جهان کودکان تحمیل شده و تماشای آن ممکن است برای کودکان خیلی اضطراب‌آور باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم و در کشور ایرلند شمالی، پسر نوجوانی به نام تام همراه با پدر دامپزشک و مادر پرستارش زندگی می‌کرد. به تازگی بچه فیلی به باغ وحش محل کار پدر او منتقل شده بود که تام نامش را باستر گذاشت. بعد از رفتن پدر به جنگ، روزی نیروهای نظامی به باغ وحش آمدند و حیواناتی را که احتمال داشت موقع بمباران از باغ وحش فرار کنند کشتند، اما باستر زنده ماند. تام که شاهد این ماجرا بود تصمیم گرفت با خارج کردن باستر از باغ وحش جان او را نجات دهد. او با همکاری دختری به نام جین و پسری به نام پیت این کار را انجام داد. جین در جریان بمباران شهر جانش را از دست داد و تام و پیت بعد از پایان جنگ توانستند با کمک یک دامپزشک، باستر را به باغ وحش برگردانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در سه شخصیت نوجوان فیلم برایتان جالب بود؟ فکر می‌کنید این ویژگی‌ها چه نقشی در موفقیت آن‌ها داشت؟
  فیلم نشان می‌دهد که در شرایط جنگی هم می‌توان به فکر دیگر موجودات و انسان‌ها بود. در این‌باره چه فکر می‌کنید؟
  چه احساسی نسبت به جنگ دارید؟ درباره‌ی جنگ هشت ساله‌ی ایران چقدر می‌دانید؟ به نظرتان چرا بعضی کشورها به کشورهای دیگر حمله می‌کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Colin McIvor
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۷
  کشور سازنده انگلستان، ایرلند
  استودیو Wee Buns Films، Ripple World Pictures، Entertainment One
  بازیگران آرت پارکینسون، توبی جونز، دِیم پنلوپه ویلتون
  سال انتشار ۲۰۱۷