بالاتر از خطر

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ویدیویی و آموزشی درباره‌ی قوانین راهنمایی و رانندگی و آموزش آن‌ها به کودکان و بزرگ‌ترها

سال: 1388
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چند راننده سیگار می‌کشند. بزرگ‌ترها ریاکارانه رفتار می‌کنند و برای خوش‌آمد یکدیگر، به هم تعارف می‌کنند یا چاپلوسی هم را می‌کنند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: چه خاکی به سرم شد، بیچاره، برو بابا، به تو چه، ضایعم کردی، بدبخت، فضول، کور که نیستم، تخس.
  بعضی از موضوعات و قوانین راهنمایی و رانندگی مانند عبور از پل‌های عابر پیاده، استفاده از کلاه ایمنی در موتورسواری، حق تقدم آمبولانس، سیگار نکشیدن موقع رانندگی، داشتن گواهینامه و رانندگی با سرعت مجاز و مطمئن، در این فیلم آموزش داده شده‌اند.
  رویکرد فیلم هشداردهنده و تنبیهی است. مادری با بچه‌هایش از اتوبان شلوغ رد می‌شود. موتورسواری بدون کلاه ایمنی و با سرعت بالا می‌راند. موتورها با هم تصادف می‌کنند و مجروحان به بیمارستان منتقل می‌شوند. رانندگان با سرعت بالا و پرخطر رانندگی می‌کنند. ماشینی با یک بچه تصادف می‌کند. آمبولانسی در حال سوار کردن مجروحان است. راننده‌ی اتوبوس مدرسه، بی‌احتیاط رانندگی می‌کند و به تذکرهای یک پسربچه توجه نمی‌کند. سر بچه‌های مدرسه از اتوبوس بیرون است و هر لحظه احتمال می‌رود اتفاق بدی بیفتد. در نهایت، اتوبوس تصادف می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که در واقع یک ویدیوی بلند آموزشی است، با هدف آموزش موضوعات مربوط به راهنمایی و رانندگی به کودکان ساخته شده است. چند موضوع برجسته که بعضی مربوط به رانندگان و بعضی مربوط به عابران پیاده هستند انتخاب شده‌اند؛ موضوعاتی مثل عبور از پل‌های عابر پیاده، حق تقدم آمبولانس، سیگار نکشیدن موقع رانندگی، داشتن گواهینامه و رانندگی با سرعت مجاز و مطمئن. اهمیت هر کدام از این موضوعات با کمک توضیحات دو مجری، بازی چند شخصیت، بازجویی از یک متهم و یک موزیک‌ویدیو،‌ برای مخاطبان توضیح داده می‌شود. در عموم موقعیت‌ها، کودکی به والدین یا دیگر بزرگ‌ترها یادآوری می‌کند که رفتار درست چیست.
  رویکرد این فیلم در آموزش، تنبیهی و مبتنی بر هشدار و ترس است. رانندگان موتور و ماشین، بی‌احتیاط و پرخطر رانندگی می‌کنند و چندین بار تصادف رخ می‌دهد. در عموم موقعیت‌ها مشخص نیست افرادی که تصادف کرده‌اند چه سرنوشتی پیدا می‌کنند. همچنین، به نظر می‌رسد فیلم سعی دارد از کودکان برای آموزش دادن یا تذکر به بزرگ‌ترها استفاده کند، زیرا بیشتر موقعیت‌های به نمایش درآمده به بزرگ‌ترها مربوطند و بچه‌ها در حال حرص خوردن و نگرانی از رفتار اشتباه آن‌ها هستند. این رویکرد تنبیهی به آموزش و استفاده از بچه‌ها به عنوان عناصر هشداردهنده، نه‌تنها کارایی چندانی در فهم موضوعات مهمِ مربوط به عبور و مرور شهری ندارد، بلکه ممکن است کودکان را بیش از حد نگران کند یا رابطه‌ی آن‌ها و بزرگ‌ترها را خراب کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این فیلم با هدف آموزش بعضی موضوعات و قوانین راهنمایی و رانندگی به کودکان ساخته شده است. ابتدا عمو مهرداد و خاله سارا که دو مجری تلویزیونی برنامه‌های کودک هستند، توضیحاتی درباره‌ی یی از موضوعات مربوط به رفت‌ و آمد شهری و رانندگی می‌دهند. بعد در یک آیتم نمایشی، شخصیت‌ها با پیامدهای رعایت نکردن قوانین مواجه می‌شوند و یک افسر پلیس عروسکی، توضیحاتی درباره‌ی آن اتفاق می‌دهد. در قسمت بعدی، شخصیت خلافکاری مورد بازجویی قرار می‌گیرد و در پایان هم یک موزیک‌ویدیو پخش می‌شود. این روند درباره‌ی چند موضوع مختلف تکرار می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  درباره‌ی موضوعاتی که در این فیلم مطرح شد قبلا چیزی شنیده بودید؟ این فیلم به شما کمک کرد درباره‌ی آن‌ها چیزهای تازه‌ای یاد بگیرید؟
  اگر شما جای سازندگان این فیلم بودید، برای آموزش اهمیت استفاده از پل عابر پیاده، چه برنامه‌ای می‌ساختید؟
  فکر می‌کنید این فیلم بیشتر برای بچه‌ها به کار می‌آید یا بزرگ‌ترها؟ چه موضوعاتی در فیلم برای بچه‌ها مفیدند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان رامبد جوان
  تهیه کننده امیر قریشی، محمد تندرو
  مدت زمان ۵۹
  کشور سازنده ایران
  بازیگران فلامک جنیدی، ‌ نادر سلیمانی، امیر نوری
  سال انتشار ۱۳۸۸