بالتو

(Balto)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی طرد شدن سگی به خاطر تفاوت‌هایش و از خودگذشتگی او برای نجات جان مردم از بیماری، همراه با مبارزه با شر

سال: 1995
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بالتو به خاطر اینکه سگی اصیل نیست از سمت مردم روستا و سایر سگ‌ها طرد می‌شود و به همین دلیل نسبت به تفاوتی که با دیگران دارد، احساس شرمندگی می‌کند. دوستی با اردک و خرس‌های سفید و توجه دو کودک روستا به او انگیزه می‌دهد تا برای رساندن دارو به روستا تلاش کند. هدف بالتو به او در مقابل دشمنی‌های استیل انگیزه می‌دهد و در نهایت همراه با دوستانش موفق می‌شوند مردم روستا را از شر بیماری نجات دهند.
  بالتو به دلیل نیمه گرگ بودنش از سمت مردم و سگ‎‌های روستا طرد شده و به همین دلیل از نیمه‌ی گرگ‌سان خودش ناراضی است، اما با تلاش برای رساندن دارو به روستا و همراه با مبارزاتی که دارد، به توانایی‌های خود پی می‌برد. بالتو، جِنا، اردک و خرس‌های سفید بسیار شجاع و دلسوز هستند و بارها به یکدیگر کمک می‌کنند.
  فیلم براساس یک داستان واقعی ساخته شده و تماشای آن ممکن است کودکان را به مطالعه‌ی بیش‌تر درباره‌ی داستان فیلم و همچنین زندگی مردم در آلاسکا و ویژگی‌های جغرافیایی و فرهنگی این منطقه ترغیب کند.
  همراه با تماشای فیلم کودکان با پوشش، سبک زندگی و فرهنگ مردم آلاسکا، در حدود یک قرن پیش، آشنا می‌شوند.
  در فیلم اتفاقات و درگیری‌های بسیاری رخ می‌دهد که در آن جان شخصیت‌های فیلم تهدید می‌شود؛‌ زد و خوردهای بین استیل و بالتو، به خطر افتادن جان بالتو و دوستانش در حمله‌ی خرس گریزلی به آن‌ها،‌ سقوط بالتو و استیل به اعماق دره و ریزش قندیل‌های بزرگ یخی. علاوه بر آن در موقعیت‌هایی بر تابوت‌هایی که برای مردگان آماده شده‌اند تاکید می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دو بعدی کامپیوتری از داستانی واقعی درباره‌ی سگی با همین نام الهام گرفته شده است. بیماری‌ای واگیردار و کشنده کودکان روستا را درگیر کرده و تنها راه به دست آوردن دارو، استفاده از سورتمه و رفتن به مسیری کوهستانی است، اما گروه ماموران دارو در طوفان اسیر شده‌اند و به همین دلیل بالتو با اینکه از سمت مردم و سگ‌های روستا طرد شده است، همراه با دوستانش به کمک گروه می‌رود و با پشت سرگذاشتن ماجراهای بسیار و درگیری با سگی به نام استیل، موفق می‌شود داروها را به مردم روستا برساند. بالتو برخلاف استیل به دنبال قهرمان شدن نیست و تنها هدف او نجات کودکان روستا از خطر مرگ است. داستان مفاهیمی چون دوستی و همدلی، اهمیت کارگروهی و پذیرش تفاوت‌‌ها را پررنگ می‌کند و این پیام را دارد که متفاوت بودن می‌تواند در مواجهه با بحران‌ها تکمیل‌کننده و کمک‌رسان باشد.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد که ممکن است برای کوچکترها آزاردهنده باشد؛ بیماری کودکان روستا، به خطر افتادن جان بالتو و دوستانش در حمله‌ی خرس به آن‌ها، درگیری‌ها و مبارزه‌ی استیل با بالتو. علاوه بر آن بین بالتو و جِنا، سگِ رُزی، که به یکدیگر علاقه‌مند شده‌اند نگاه‌های معنا‌داری رد و بدل می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  در روستایی دور افتاده در آلاسکا بیماری واگیردار و کشنده‌ای شایع شده است. راه‌های دریایی و هوایی به روستا بسته شده و تنها راه آوردن دارو از مسیری در کوهستان و با استفاده از سورتمه است. به همین دلیل مردم روستا مسابقه‌ای برای انتخاب بهترین سگ ترتیب می‌دهند و در آن بالتو که تا قبل از آن به دلیل نیمه گرگ بودنش از سمت مردم و سگ‌های روستا طرد شده است، جزو گروه انتخاب می‌شود، اما استیل، یکی از سگ‌های روستا، جلوی پیوستن بالتو به تیم را می‌گیرد. بالتو متوجه می‌شود تیمی که برای آوردن دارو رفته، دچار مشکل شده و همراه با دوستان با وفایش برای نجات آنان به کوهستان می‌رود. او با به خطر انداختن جان خود و پس از پشت سرگذاشتن فراز و نشیب‌های بسیار موفق می‌شود داروها را به روستا بازگرداند و دوستش رزی را نجات دهد و بار دیگر مورد توجه اهالی روستا قرار گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما هم فکر می‌کنید سگ‌ها می‌توانند در زندگی به انسان‌ها کمک کنند؟ چرا؟
  – کدام خصوصیت شخصیتی بالتو برای شما جالب‌تر بود و فکر می‌کنید چه چیزی باعث میشد که از تلاش خسته نشود؟
  – به نظر شما زندگی در کوهستان و در مناطق قطبی چه جذابیت‌هایی می‌تواند داشته باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Simon Wells
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۷۷
  کشور سازنده آمریکا، انگلستان
  استودیو Amblimation، Amblin Entertainment، Universal Pictures
  بازیگران باب هاسکین، بریجیت فاندا، کوین بَکُن
  سال انتشار ۱۹۹۵