بالرین

(Ballerina)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی دختر و پسری یتیم و تلاش خودشان و کمک‌های دیگران به آنها برای رسیدن به آرزوهایشان

سال: 2016
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعاتی مثل کمک و همراهی اودت و معلم فیلیسی با او همچون عضو خانواده‌شان، ناامیدی‌های فیلیسی از رسیدن به رؤیاهایش و دلگرمی‌های ویکتور به او، تحقیر شدن اودت و فیلیسی توسط کامیل و مادر بدجنسش، ترس فیلیسی و ویکتور از تنها ماندن در شهر بزرگی مثل پاریس و تلاش آنها برای مستقل شدن و غلبه بر مشکلات پیش رو، همگی می‌توانند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند.
  در طول فیلم می‌بینیم با اینکه صاحب یتیم‌خانه چهره‌ی ترسناکی دارد و در ابتدا به نظر خشن می‌آید، اما قلبی مهربان دارد و به فیلیسی برای رسیدن به رؤیایش کمک می‌کند. کامیل متوجه می‌شود که لازم نیست همیشه به حرف‌های مادرش گوش کند و می‌تواند رؤیاها و دوستان خود را داشته باشد. فیلیسی و ویکتور متوجه می‌شوند تنها استعداد آنها برای رسیدن به رؤیایشان کافی نیست و نیاز به تمرین‌های فراوانی در حرفه‌شان دارند. معلم فیلیسی و اودت به نظر رفتارهای سخت‌گیرانه‌ای دارند، اما همچون اعضای خانواده، برای علاقه‌ی فیلیسی به باله و تلاش‌های او احترام زیادی قائل‌اند و از دادن هیچ کمکی به او کوتاهی نمی‌کنند. فیلیسی و ویکتور می‌فهمند که دوستان واقعی و وفادار، با هم صادق‌اند و احترام و توجه زیادی برای هم قائل می‌شوند و توانایی‌هایی یکدیگر را تحسین می‌کنند. فیلیسی خوب می‌داند که چه رفتارهای اشتباهی با دوستانش داشته و این را هم می‌داند که تنها با قبول اشتباهش و عذرخواهی از آنها می‌تواند ناراحتی‌شان را از بین ببرد.
  در فیلم نشانه‌هایی از احساس علاقه‌ی ویکتور به فیلیسی و علاقه‌ی دختران اپرا به بالرین مردی به نام رودی دیده می‌شود. در نسخه‌ی اصلی فیلم تصاویری از چند بوسه بر گونه و نیز، حضور کودکانی در بار و جاهایی که بزرگ‌ترها در آن مشروبات الکلی می‌نوشند دیده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله بخش‌هایی از این تصاویر حذف ‌شده‌اند.
  کامیل و مادرش برای صحبت با اودت و فیلیسی از لحن و کلماتی تهدیدآمیز همراه با تمسخر و تحقیر استفاده می‌کنند: گدا، دروغ‌گو، موش کوچولو و دهاتی دزد.
  کودکان با بعضی اصول ابتدایی رقص باله و حضور در جوامع هنری آشنا می‌‌شوند.
  در فیلم امکان آشنایی مختصری با فضای شهری پاریس، سبک زندگی و پوشش مردم آن در میانه‌ی قرن نوزدهم میلادی برای کودکان وجود دارد.
  تماشای چهره‌ی ترسناک و لحن تهدیدآمیز مسئولان یتیم‌خانه با بچه‌ها و صاحب‌خانه‌ی بدجنس با اودت و فیلیسی، صحنه‌های تعقیب و گریز که صاحب یتیم‌خانه به دنبال فیلیسی و ویکتور است و صاحب‌خانه‌ی بدجنس که می‌خواهد فیلیسی را از بین ببرد، همگی ممکن است باعث ناراحتی و ترس در کودکان کوچک‌تر شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن موزیکال که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته ‌شده، درباره‌ی دختر جوانی به نام فیلیسی است که رؤیای بالرین شدن دارد. او به همراه دوستش ویکتور که آرزو دارد مخترع بزرگی شود، به سختی از یتیم‌خانه فرار می‌کنند و به پاریس می‌روند تا به آرزوهایشان برسند. فیلیسی می‌تواند با هویت جعلی دختری به نام کامیل خود را به اپرای پاریس برساند و با کمک زنی به نام اودت تبدیل به بالرینی بزرگ شود. در طول فیلم فیلیسی و ویکتور می‌فهمند حتی با وجود استعداد نیز نیاز به تمرین‌های زیادی برای رسیدن به اهدافشان دارند. آنها متوجه می‌شوند فقط با وفاداری به یکدیگر و تحسین موفقیت‌های هم است که می‌توانند دوستانی واقعی باشند و باعث پیشرفت یکدیگر شوند. کامیل، دختر بدجنس صاحب‌خانه‌ی اودت و فیلیسی هم در پایان داستان می‌فهمد که لازم نیست فقط به حرف‌های مادرش گوش کند و او هم می‌تواند رؤیاها و دوستان خودش را داشته باشد.
  فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ چهره‌ی ترسناک صاحب یتیم‌خانه که می‌خواهد جلوی فرار فیلیسی و ویکتور را بگیرد و صحنه‌ی تعقیب و گریز آنها و تماشای صحنه‌ای که زن صاحب‌خانه‌ی بدجنس قصد از بین بردن فیلیسی را دارد ممکن است باعث ناراحتی و ترس کودکان کوچک‌تر شود. در نسخه‌ی اصلی فیلم چند صحنه‌ی ‌نوشیدن مشروبات الکلی دیده می‌شود که عموم آنها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی دختر جوانی به نام فیلیسی است که می‌خواهد بالرین شود. او تصمیم می‌گیرد همراه دوستش، ویکتور، که در آرزوی مخترع شدن است، از یتیم‌خانه فرار کنند و به پاریس بروند. طی اتفاقاتی فیلیسی با زنی به نام اودت که سابقاً بالرین معروفی بوده، اما مجروح شده و حالا خدمتکار خانواده‌ی ثروتمندی است، آشنا می‌شود و از او شیوه‌ی درست انجام رقص باله را یاد می‌گیرد. او تصمیم می‌گیرد با هویت دختر بدجنس صاحب‌خانه وارد مدرسه‌ی رقص اپرای پاریس شود، اما پس از مدتی راز او برملا می‌شود. چون او در این مدت تمرین زیادی برای بالرین حرفه‌ای بودن کرده، معلمش به او شانسی دوباره برای گرفتن نقشی در نمایش مهمی در اپرا می‌دهد. ویکتور نیز بالاخره می‌تواند دستیار گوستاو ایفل، سازنده‌ی برج ایفل شود و اولین قدمش برای مخترع شدن را بردارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه چیزی باعث شده بود فیلیسی بالرین بهتری نسبت به کامیل باشد که تمرینات فراوانی داشت؟
  به نظرتان برای حرفه‌ای شدن در هر زمینه‌ای، تنها استعداد داشتن کافی است؟
  فیلیسی و ویکتور چه خصوصیت‌هایی در دوستی و کار داشتند که آنها را از دیگران متمایز می‌کرد و به تحقق رؤیاهایشان نزدیک می‌کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۹
  سال انتشار ۲۰۱۶