بال‌ها

(Wings)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی هواپیمایی جوان و تلاش او برای شرکت در مسابقه، همراه با آموختن درس‌هایی درباره‌ی صداقت و شجاعت

سال: 2012
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شوالیه می‌خواهد در مسابقات شرکت کند و مورد توجه قرار بگیرد، اما تندر به او حسادت می‌کند و با قلدری نمی‌گذارد او تمرین کند. رعدو‌برق از شوالیه حمایت می‌کند و رابطه‌ی دوستانه‌ای بین آن‌ها شکل می‌گیرد. بخشی از احساسات و تجربه‌های هواپیماها می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  شوالیه برای رسیدن به هدفش جدی و مصمم است و همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا کارکشته را راضی کند. او وقتی از کارکشته ناامید می‌شود باز هم دست از تلاش برنمی‌دارد و خودش با سرسختی تمرین می‌کند. شوالیه نمی‌خواهد به دروغ قهرمان شود و به داوران اعتراف می‌کند که عضو گروه شوالیه‌ها نیست. رعدوبرق وقتی صداقت و جدیت شوالیه را می‌بیند از او حمایت می‌کند. او بین حمایت از پدربزرگ و شوالیه مردد می‌ماند، ولی در نهایت به هر دو حقیقت را می‌گوید. کارکشته مربی باوجدانی است و خودش را بابت مرگ یک هواپیما مقصر می‌داند. او نمی‌خواهد اشتباهش باعث آسیب به یک هواپیمای دیگر شود. شاهین دوستی وفادار و حمایتگر است و در همه‌ی موقعیت‌های ناامیدکننده کنار شوالیه است و به او روحیه می‌دهد.
  بین دو هواپیمای زن و مرد نگاه‌ها و رفتارهای معناداری در جریان است. برج مراقبت هم سعی دارد توجه هواپیماهای مرد را به خود جلب کند. نقشه کشیدن از سر حسادت برای کشتن رقیب، موضوع سنگین و بزرگسالانه‌ای است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: کله‌پوک،‌ مسخره، پیر و پاتال، دیوونه، خرفت، شرم و حیا ندارن، حسابت رو می‌رسم، زده به سرت، قراضه، فکسنی، پرت و پلا، جا زدید، بزدل، قاتل، پلید، خبیث، پست، گندت بزنن، بی‌رحم، بی‌عرضه، به هیچ دردی نمی‌خورین، دست از سرم بردار، مزاحم، ترسوی بدبخت، چرند، بیچاره، شورش رو درآوردی. شوالیه برای ورود به مسابقات دروغ می‌گوید.
  هواپیماها در پروازهایشان به موانعی برخورد می‌کنند و آسیب می‌بینند. تندر هواپیمایی بدجنس است که باعث مرگ دوستش شده و حالا هم می‌خواهد شوالیه را از صحنه خارج کند. او برای رسیدن به هدفش از تهدید و باج‌خواهی استفاده می‌کند. تندر برای از بین بردن کارکشته هم نقشه می‌کشد و موجب آتش‌سوزی در انبارِ محل زندگی او می‌شود. کارکشته می‌سوزد و تصور می‌شود از بین رفته، ولی بعدا در فیلم نشان داده می‌شود که فقط زخمی شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بال‌ها انیمیشنی سه‌بعدی است. داستان فیلم درباره‌ی هواپیمایی جوان و جویای نام به نام شوالیه است که به دروغ گفته عضو گروه شوالیه‌هاست تا بتواند در مسابقات جام بهترین بال‌ها شرکت کند. او برای شرکت در مسابقات نیاز به مربی دارد، ولی مربی قدیمی هواپیماها به خاطر خطایش در آخرین مسابقات، خود را بازنشسته کرده است. شوالیه برای رسیدن به هدفش جدی و مصمم است و برای راضی کردن مربی دست از تلاش برنمی‌دارد. او وقتی نمی‌‌تواند نظر مربی را جلب کند، خودش به تنهایی و با همراهی و حمایت‌های دوست وفادارش، به تمرین ادامه می‌دهد و در نهایت موفق می‌شود در مسابقات، نظر داوران را جلب کند. شوالیه از مربی قدیمی می‌آموزد که ورزش فقط تکنیک نیست؛ بلکه شجاعت و صداقت هم برای قهرمان شدن لازم است. او با آموخته‌هایش از مربی و ارتقای مهارت‌هایش جسارت پیدا می‌کند و به داوران اعلام می‌کند که عضو گروه شوالیه‌ها نیست.
  هواپیمای بدجنسی در فیلم هست که به خاطر حسادت به بقیه و برای از صحنه خارج کردن آن‌ها نقشه می‌کشد. او قبلا باعث مرگ هواپیمای رقیبش شده و حالا هم قصد دارد شوالیه را از مسابقات خارج کند. او همچنین باعث آتش‌سوزی در محل زندگی مربی می‌شود و به او آسیب می‌زند. نقشه کشیدن برای حذف خشونت‌بار رقیب، در عین حالی که برای کودکان کوچک‌تر ترسناک است، موضوعی سنگین و بزرگسالانه است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی نیز استفاده شده است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هواپیمای جوانی به نام شوالیه برای شرکت در مسابقات جام بهترین بال‌ها به محل آموزش هواپیماها می‌آید. او در جستجوی یک مربی قدیمی و باتجربه به نام کارکشته است تا او را برای شرکت در مسابقه آماده کند، اما متوجه می‌شود کارکشته به خاطر از دست دادن شاگرد قبلی‌اش در مسابقات، دیگر تمایلی به مربی‌گری ندارد. شوالیه تلاش می‌کند تا نظر او را جلب کند، ولی رقیب او که تندر نام دارد، با کشیدن نقشه‌ای مانع از این می‌شود که شوالیه به طور منظم در تمرینات شرکت کند. کارکشته عذر شوالیه را می‌خواهد ولی شوالیه با پیدا کردن نقشه‌های قدیمی کارکشته، خودش به تمرین ادامه می‌دهد و در روز مسابقه موفق می‌شود با پروازی آکروباتیک، نظر داوران را به خود جلب کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا شوالیه در ابتدای فیلم به دروغ گفته بود عضو گروه شوالیه‌هاست؟ چه چیزی به او کمک کرد تا در پایان فیلم اعتراف کند که دروغ گفته است؟
  به نظرتان چرا تندر به شوالیه حسادت می‌کرد؟ شما تابه‌حال این احساس را تجربه کرده‌اید؟ تندر غیر از حذف شوالیه، چه کارهای دیگری می‌توانست انجام دهد تا احساس بهتری پیدا کند؟
  فکر می‌کنید حضور شاهین چه نقشی در موفقیت شوالیه داشت؟ اگر شاهین نبود داستان چگونه ادامه پیدا می‌کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Melanie Simka، Olga Lopato
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۸۴
  کشور سازنده روسیه
  استودیو Simka Entertainment، Grindstone Entertainment Group، Touch FX Animation Studio
  بازیگران آنتونینا برزکا، جف بِرگ، گرگ برگر
  سال انتشار ۲۰۱۲