باندپیچ

(Under Wraps)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی یک مومیایی ربوده‌شده و تلاش سه نوجوان برای برگرداندن او به محل زندگی‌اش در موزه

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مارشال به خاطر طلاق مادرش و ارتباط او با مردی دیگر احساس خوبی ندارد. امی هم همین تجربه را دارد و به همین خاطر احساس مارشال را درک می‌کند. گیلبرت بیشتر از بچه‌های دیگر از چیزهای ترسناک اذیت می‌شود و خیلی وقت‌ها مورد تمسخر قرار می‌گیرد. آن‌ها مثل خیلی از نوجوان‌ها عاشق ماجراجویی‌اند و با پیدا کردن مومیایی، غرق در لذت می‌شوند. احساسات و تجربه‌های بچه‌ها می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  بچه‌ها مسئولیت‌پذیر و مصمم‌اند و نسبت به مومیایی احساس دوستانه‌ای پیدا می‌کنند. آن‌ها مراقب‌اند مومیایی آسیب نبیند و به موقع به تابوتش برگردد. امی به مارشال کمک می‌کند تا رابطه‌ی مادر و دوست‌پسرش را بپذیرد. او دختری شجاع و حمایتگر است که حضورش در تیم، به گیلبرت هم قوت‌قلب می‌دهد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دیوونه، خل و چل، احمقانه، گندش بزنن، ابله و چه غلطی می‌کنی.
  فیلم به مراسم هالووین و جشن و آیین‌های آن اشاره دارد.
  هیولایی ترسناک وارد اتاق پسری می‌شود و او را دنبال می‌کند. خواهر او از ترس جیغ می‌زند. بعدا معلوم می‌شود این‌ها صحنه‌های یک فیلم‌اند. بچه‌ها درباره‌ی یک قاتل زنجیره‌ای حرف می‌زنند که همسایه‌ی مارشال است. مارشال گیلبرت را مجبور می‌کند وارد خانه‌‌ی او شود. مرد از پشت گیلبرت ظاهر می‌شود و او را می‌ترساند. مارشال از پنجره می‌بیند تابوتی را وارد خانه‌ی همسایه می‌کنند. بچه‌ها یک شب وارد خانه‌ی مرد می‌شوند و مومیایی را پیدا می‌کنند. مومیایی زنده می‌شود و با ظاهر و رفتار ترسناکش آن‌ها را می‌ترساند. همسایه دنبال گیلبرت می‌آید و او و بقیه فرار می‌کنند. در مراسم هالووین، موجودات ترسناکی دیده می‌شوند و موسیقی ترسناکی شنیده می‌شود. دزدان مومیایی بچه‌ها را می‌گیرند و مومیایی با آن‌ها درگیر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که در فارسی، تحت پوشش هم نام گرفته، درباره‌ی یک مومیایی است که از موزه به سرقت رفته و به طور اتفاقی وارد زندگی سه نوجوان دوازده‌ساله به نام‌های مارشال، گیلبرت و امی می‌شود. آن‌ها که در بازدید از موزه متوجه گم شدن مومیایی شده‌اند، شبی وارد خانه‌ی همسایه‌ی مشکوک‌شان می‌شوند و مومیایی را آنجا پیدا می‌کنند. مومیایی که به خاطر طلسم‌اش زنده شده، با بچه‌ها دوست می‌شود و آن‌ها تلاش می‌کنند او را به محل زندگی‌اش در موزه برگردانند تا دوباره به حالت قبلی‌اش برگردد. طی ماجراهای زیادی که در این مدت پیش می‌آید، گیلبرت که قبلا از همه چیز می‌ترسید، این توانایی را پیدا می‌کند که با ترس‌هایش روبرو شود؛ امی که به خاطر آمدن به شهر جدید دمق بود، دوستان خوبی پیدا می‌کند و دلگرم می‌شود؛ و مارشال که از طلاق مادرش و رابطه‌ی او با مرد دیگری ناراحت بود، مادرش را درک می‌کند و خودش را با شرایط جدید وفق می‌دهد. فیلم نشان می‌دهد که دوستی می‌تواند تغییرات بزرگی در زندگی افراد به وجود بیاورد.
  فیلم در حال و هوای هالووین ساخته شده و پر از صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک است. ظاهر مومیایی و رفتارهایش در ابتدای آشنایی با بچه‌ها هم ترسناک است. در جشن هالووین مدرسه، کلی موجود عجیب با ظاهر ترسناک دیده می‌شوند و موسیقی فیلم هم به تشدید این فضا کمک می‌کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مارشال، گیلبرت و امی سه هم‌کلاسی دوازده‌ساله‌اند که هنگام بازدید از موزه‌ی تاریخ مصر، متوجه می‌شوند یک مومیایی از موزه به سرقت رفته است. امی که تازه به شهر آن‌ها آمده و به دنبال یک ماجراجویی تازه است، از مارشال و گیلبرت می‌خواهد تا شب به خانه‌ی همسایه‌ی ترسناکشان بروند و آنجا به دنبال مومیایی بگردند. آن‌ها در زیرزمین خانه‌ی همسایه، مومیایی را پیدا می‌کنند که به خاطر قرار گرفتن طلسمش زیر نور ماه، زنده شده است. بچه‌ها مومیایی را پیش دوست‌شان که کارشناس تاریخ است می‌برند و متوجه می‌شوند که اگر تا نیمه‌شب هالووین، او را به تابوتش برنگردانند، تبدیل به خاکستر می‌شود. آن‌ها بعد از ماجراهای زیادی موفق می‌شوند مومیایی را به موزه برگردانند تا در تابوتش قرار گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فیلم برای شما ترسناک بود؟ در چه صحنه‌هایی بیشتر ترسیدید؟ وقتی می‌ترسید چه کار می‌کنید؟ احساس ترس گیلبرت برای شما قابل درک بود؟
  به نظر شما چه چیزی در رابطه با مومیایی وجود داشت که به هر سه شخصیت کمک کرد تا نسبت به ابتدای فیلم بزرگ‌تر شوند و با مسائلشان بهتر کنار بیایند؟
  کدام یک از سه شخصیت برای شما جالب‌تر بودند؟ چه ویژگی‌هایی در او برای شما دوست‌داشتنی بود؟ چه ویژگی‌هایی در او شبیه به خود شما بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Alex Zamm
  رتبه MPAA TV-G
  مدت زمان ۹۱
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Marvista Entertainment / Warner VOD
  بازیگران جردنا لارگی، جیمی ام. کالیکا، هانا چرامی
  سال انتشار ۲۰۲۱