بانو و ولگرد ۲: ماجراجویی اسکمپ

(Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی سگی جوان و تلاش او برای رهایی از قوانین خانواده، همراه شدن با سگ‌های ولگرد و فهمیدن ارزش خانواده

سال: 2001
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش اسکمپ برای رهایی از محدودیت‌هایی که والدین با قوانین‌شان برایش ایجاد کرده‌اند و آرزویش برای داشتن یک زندگی آزاد می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد. همچنین، تماشای صحنه‌هایی که در آن باستر بقیه‌ی سگ‌ها را به خاطر کوچک یا ضعیف بودن‌شان مسخره و در جمع تحقیر می‌کند و خود را رئیس همه‌ی شهر می‌داند، می‌تواند برای بسیاری از کودکان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  اسکمپ که از خانه فرار کرده و می‌خواهد با سگ‌های ولگرد زندگی جدید و آزادی داشته باشد، می‌فهمد که برخلاف قانون سگ‌های ولگرد، دوستان خوب همدیگر را در شرایط سخت رها نمی‌کنند و به کمک هم می‌روند. در انتهای فیلم اسکمپ متوجه می‌شود چیزی به‌ اندازه‌ی داشتن خانواده و دوستانی که او را دوست دارند، ارزش ندارد. او متوجه می‌شود، قوانینی که در خانه وضع‌ شده‌اند برای حفظ امنیت و آرامش آن‌هاست و با احترام قائل شدن برای اعضای خانواده و قوانین، همگی می‌توانند زندگی شاد و آرامی داشته باشند. والدین و صاحبان اسکمپ نیز متوجه می‌شوند که نباید همیشه درباره‌ی اجرای قوانین سختگیر باشند و باید گاهی درباره‌ی این موضوعات انعطاف نشان دهند و بیشتر با بچه‌ها وقت بگذرانند.
  داستان عاشقانه‌ای میان اسکمپ و انجل در جریان است که در صحنه‌هایی مثل صحنه‌ی پاستا خوردن و عبور از پارکی که در آن درخت‌ها به شکل قلب هستند دیده می‌شود. در نسخه‌ی دوبله، این رابطه به ‌عنوان رابطه‌ی دوستی معرفی می‌شود، اما تصاویر، خلاف آن را نشان می‌دهند.
  باستر، رئیس گروه سگ‌های ولگرد با لحنی تحقیرآمیز با آن‌ها صحبت می‌کند و از کلمه‌هایی مثل ترسو و احمق استفاده می‌کند.
  در فیلم چند صحنه خشن و ترسناک وجود دارد؛ مانند وقتی‌که اسکمپ می‌خواهد خود را به گروه ثابت کند و باید از دست سگی بزرگ و ترسناک فرار کند یا وقتی ‌که اسکمپ و انجل درخطر تصادف با قطارند و در انتها، زمانی که ترامپ برای نجات اسکمپ از زندان، با سگ بزرگ ترسناکی که هم‌قفس اوست می‌جنگد. صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای هم وجود دارند؛ مانند وقتی‌ که اسکمپ برای تنبیه در حیاط خانه زنجیر می‌شود یا وقتی که توسط شکارچی سگ‌ها زندانی می‌شود و هم‌قفس یک سگ بزرگ ترسناک می‌شود. درصحنه‌ای هم که انجل و اسکمپ از پل بلندی در رودخانه پرت می‌شوند، بیننده برای چند لحظه گمان می‌کند او غرق ‌شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن که به‌ صورت کامپیوتری و در ادامه‌ی قسمت اول آن ساخته شده، درباره‌ی اسکمپ، پسر بانو لاسی و ترامپ ولگرد است که حالا اهلی ‌شده و در خانه زندگی می‌کند. اسکمپ برخلاف سه خواهرش زندگی در خانه و رعایت قوانین آن، مثل حمام کردن را دوست ندارد و روزی تصمیم می‌گیرد از خانواده جدا شود. در همین حین با سگی به نام انجل و گروهی از سگ‌های ولگرد آشنا می‌شود که عقیده دارند مشکل هر کسی مال خودش است و به دیگران ارتباطی ندارد. در ادامه، او با کمک انجل متوجه می‌شود که دوستی وقتی معنی پیدا می‌کند که افراد در شرایط سخت به هم کمک کنند و این‌که خانه‌ی امن او و خانواده‌ای که دوستش دارند، ارزش بالایی دارند و او باید قدر آن‌ها را بداند. والدین و صاحبان اسکمپ نیز متوجه می‌شوند که نباید همیشه درباره‌ی اجرای قوانین سختگیر باشند و باید گاهی درباره‌ی این موضوعات انعطاف نشان دهند، بیشتر با بچه‌ها وقت بگذرانند و درباره‌ی موضوعات مختلف با آن‌ها صحبت کنند.
  در فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک وجود دارد؛ مانند وقتی‌ که اسکمپ باید از چنگ سگی بزرگ و ترسناک فرار کند و اتفاقاً با همان سگ در زندان هم‌قفس می‌شود و پدرش برای نجات با او جنگ سختی با سگ می‌کند. صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای هم وجود دارند؛ مانند زنجیر شدن اسکمپ یا دستگیر شدنش توسط شکارچی سگ‌ها. در صحنه‌ای که انجل و اسکمپ از پل بلندی در رودخانه پرت می‌شوند، بیننده برای چند لحظه گمان می‌کند او غرق ‌شده است. همچنین، نشانه‌های علاقه‌ی انجل و اسکمپ به هم دیده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله از آن به ‌عنوان رابطه‌ی دوستی یاد شده است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا 7 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در این قسمت بانو و ولگرد که حالا در خانه زندگی می‌کنند، سه دختر و یک پسر به نام اسکمپ دارند که دوست ندارد از قوانین خانه پیروی کند. اسکمپ که رؤیای زندگی بدون قانون را دارد، خانه را ترک می‌کند و به گروهی از سگ‌های ولگرد می‌پیوندد که در محل نگهداری زباله‌ها زندگی می‌کنند. آن‌جا با سگی به نام انجل دوست می‌شود که برخلاف او، آرزوی داشتن خانواده و خانه‌ای امن را دارد. باستر، رئیس گروه ولگردها که از پدر اسکمپ کینه دارد، بارها او را به دردسر می‌اندازد و وقتی شکارچی سگ‌ها او را می‌گیرد به او کمک نمی‌کند. ولی پدرش او را از زندان آزاد می‌کند و در انتهای داستان صاحبان اسکمپ و خانواده‌اش، انجل را هم به خانه‌ی خود می‌آورند تا زندگی امن و شادی در کنار آن‌ها داشته باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما تصمیم اسکمپ برای فرار از خانه درست بود؟ آیا فرار راه‌حل مشکلات است؟
  نظرتان راجع به رفتار سگ‌های ولگرد و محل زندگی‌شان چیست؟ به نظر شما آن‌ها زندگی ایده‌آلی داشتند؟
  نظر شما درباره قوانین خانه و خانواده چیست؟ کدام قانون سختگیرانه است و دوست دارید درباره‌ی آن با دیگران صحبت کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۰
  سال انتشار ۲۰۰۱