بانو و ولگرد

(Lady and the Tramp)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی دوستی سگی خانگی با سگی ولگرد و آشنایی او با زندگی سگ‌های خیابانی، با تأکید بر اهمیت خانواده و دوستی

سال: 1955
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی لاسی و بوچ که یکی خانگی و دیگری ولگرد است، تماشای لاسی و احساس تنهایی او بعد از ورود نوزاد جدید و دیدن محبت و توجه خانواده به او، حس وفاداری لاسی به صاحبانش و این‌که در همه‌ی شرایط سعی می‌کند در کنار آن‌ها بماند و از نوزاد مراقبت کند، دوستی لاسی و بوچ و تلاش‌های بوچ برای نجات دادن لاسی از اتفاقات ناگوار و رابطه‌ی لاسی با همسایه‌هایش، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  در ابتدای فیلم رابطه‌ی دوستانه‌ی لوسی و صاحبانش و در انتهای فیلم دعوت بوچ به حضور در خانواده، نشان‌دهنده‌ی وجود روابطی گرم و محبت‌آمیز در میان آن‌هاست. لاسی برای محافظت از خانواده تلاش می‌کند و بوچ نیز از کسانی که از او ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرترند، حمایت می‌کند. جاک و تراستی از روی چهره و لحن صحبت کردن خیابانی بوچ نتیجه می‌گیرند که او بی‌سروپا و مزاحم است؛ در حالی ‌که در انتها متوجه می‌شوند که زود قضاوت کرده‌اند و او شخصیتی صادق و قابل‌ اعتماد دارد. لاسی و جاک گمان می‌کنند تراستی قوه‌ی بویایی‌اش را از دست ‌داده اما در یک موقعیت حساس، تراستی تمام تلاش خود را می‌کند تا نشان دهد هنوز هم مثل یک سگ شکاری واقعی می‌تواند بو بکشد و بر ناتوانی جسمی‌اش غلبه می‌کند. در انتهای داستان لاسی و بوچ با وجود تمام مشکلات و ناامیدی‌هایی که از سر گذرانده‎اند، به آغوش خانواده برمی‌گردند و تلاش می‌کنند زندگی جدیدی بسازند.
  داستان عاشقانه‌ای میان لاسی و بوچ در جریان است که در صحنه‌هایی مثل صحنه‌ی پاستا خوردن که در انتها هم را می‌بوسند و حسادت لاسی به رابطه‌ی قبلی بوچ دیده می‌شود؛ این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. در ادامه هم، ازدواج سگ‌ها و بچه‌دار شدن آن‌ها نشان داده می‌شود.
  برای نشان دادن تفاوت سگ‌های خانگی و خیابانی، سگ‌های خیابانی از لحن عامیانه‌تری استفاده می‌کنند. در یک صحنه یکی از سگ‌ها به دیگری می‌گوید: خفه شو و دهنت رو ببند یا در صحنه‌ای دیگر سرآشپز تونی از لحنی تحقیرآمیز برای صحبت با همکارش استفاده می‌کند.
  در فیلم چندین بار صحنه‌هایی غم‌انگیز و ترسناک دیده می‌شود که ممکن است تماشای آن‌ها برای کودکان کوچک‌تر یا حساس ناراحت‌کننده باشد؛ در صحنه‌ای سگ‌های وحشی، لاسی را تعقیب می‌کنند و بوچ پس از دعوای شدیدی او را نجات می‌دهد و در صحنه دیگری حمله‌ی موش صحرایی به اتاق نوزاد و تلاش لاسی و بوچ برای نجات او را می‌بینیم یا صحنه‌ی فرار لاسی از دست خاله سارا و عبور او از میان خیابان‌های پرتردد و خطرناک. صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای هم دیده می‌شود؛ مثل دلگیری لاسی از صاحبانش و آواز غم‌انگیز سگ‌های در قفس یا گرفتاری بوچ در دست شکارچی‌های سگ. در انتهای فیلم تراستی به زیر گاری می‌رود و دوستانش خیال می‌کنند که او مرده است. در موقعیت دیگری، لاسی در زندان سگ‌ها متوجه می‌شود که زندانبان‌ها می‌خواهند یکی از سگ‌های قدیمی و پیر زندان را از بین ببرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن قدیمی که با تکنیک دوبعدی ساخته ‌شده، درباره‌ی رابطه‌ی سگی خانگی به نام لاسی با سگی ولگرد به نام بوچ است. صاحبان لاسی که حالا صاحب نوزادی شده‌اند، برای سفری کوتاه به خارج از شهر می‌روند و لاسی و نوزاد را به خاله‌ی سخت‌گیر خود می‌سپارند. اما لاسی که از رفتارهای خاله دلگیر شده، به خیابان فرار می‌کند و بعد از آشنایی با بوچ، با ماجراهای زیادی روبه‌رو می‌شود. در نهایت، لاسی و بوچ که به ‌تدریج عاشق یکدیگر شده‌اند، به آغوش گرم خانواده برمی‌گردند. لاسی سگی وفادار و بااحساس است که اهمیت زیادی به خانواده می‌دهد و بوچ نیز با وجود این‌که یک سگ خیابانی است، بسیار صادق و بامحبت است و تلاش می‌کند به کسانی که از او آسیب‌پذیرترند، کمک کند. فیلم بر این نکته تأکید می‌کند که دوستان خوب هیچ ‌گاه از روی ظاهر همدیگر را قضاوت نمی‌کنند و همیشه برای کمک به هم پیش‌قدم می‌شوند و نیز این موضوع را نشان می‌دهد که حضور عضوی جدید در خانواده به این معنی نیست که عضو قبلی کنار گذاشته‌ شده یا محبت اعضای خانواده به او کمتر شده است.
  فیلم چندین صحنه‌ی ترسناک و ناراحت‌کننده دارد؛ مانند دعوای بوچ با سگ‌های دیگر برای دفاع از لاسی یا حمله‌ی موش صحرایی به اتاق نوزاد و تلاش لاسی و بوچ برای مراقبت از نوزاد. در انتهای فیلم تراستی که سعی می‌کند جلوی گاری شکارچی سگ را بگیرد و بوچ را نجات دهد، به زیر چرخ‌های گاری می‌رود و ما به اشتباه گمان می‌کنیم که مرده است. در قسمت‌هایی از فیلم هم به رابطه‌ی عاشقانه‌ی بوچ و لاسی و ازدواج و بچه‌دار شدن آن‌ها اشاره می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی سگی به نام لاسی است که صاحبانش او و فرزند تازه به دنیا آمده‌شان را به خاله‌ی خود می‌سپارند و برای سفری کوتاه از شهر خارج می‌شوند. خاله سارا به همراه دو گربه‌اش بسیار بداخلاق است و وقتی سعی می‌کند به لاسی پوزه‌بند بزند، باعث ترسیدن و فرار کردن او می‌شود. لاسی در کوچه‌های شهر با سگ ولگردی به نام بوچ دوست می‌شود. در طول فیلم بوچ و لاسی دچار مشکلات زیادی می‌شوند اما در نهایت صاحبان لاسی به شهر برمی‌گردند و بوچ را به همراه لاسی به خانه می‌آورند تا با آن‌ها زندگی خوشی داشته باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تفاوت زندگی بانو لاسی و بوچ ولگرد در چه بود و هرکدام چه مزایایی داشت؟ فکر می‌کنید هر کدام از آن‌ها چه احساسی نسبت به زندگی خود داشتند؟
  نظر شما درباره‌ی رابطه‌ی صاحبان لاسی بعد از به دنیا آمدن فرزند جدید با او چه بود؟ به نظرتان محبت آن‌ها نسبت به لاسی کم شده بود؟ لاسی حق داشت احساس بدی داشته باشد؟
  شخصیت‌های لاسی و بوچ چه خصوصیت‌هایی داشتند؟ به نظر شما کدام یک از آن خصوصیت‌ها مثبت بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۶
  سال انتشار ۱۹۵۵