بانیان و بیب

(Bunyan and Babe)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش یک برادر و خواهر و دوستان افسانه‌ای‌شان برای جلوگیری از نابودی جنگل و طبیعت توسط صنعت مدرن

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تراویس باید چند هفته به دور از تلفن همراه و بازی‌های رایانه‌ای در مزرعه‌ی پدربزرگش زندگی کند. او، همیشه سرگرم بازی‌های رایانه‌ای است و به خاطر سن کمش، خود را دست‌کم می‌گیرد. اما در طول فیلم کم کم به اهمیت توانایی‌های خود، حتی با سن کمش، پی می‌برد. او یاد می‌گیرد چطور در کارهای مزرعه مشارکت کند و از فضای جدید لذت ببرد.
  تراویس یاد می‌گیرد برای انجام کارهای بزرگ لازم نیست بزرگ باشد. تراویس و دوستان افسانه‌ای‌اش تلاش می‌کنند از نابودی جنگل و طبیعت به دست صنعت و فناوری جلوگیری کنند. بانیان اصرار دارد تراویس نقشه‌ی شوم بلاندفورد را با بزرگ‌ترها در میان بگذارد. منشی شرکت بلانفورد وقتی از نقشه‌ی شوم رییسش باخبر می‌شود، دیگر حاضر نیست برای او کار کند.
  موضوع اصلی داستان در مورد تاثیر ویرانگر صنعت مدرن بر طبیعت است که ممکن است کودکان کوچک‌تر را مضطرب کند.
  بیب موقع روبه‌رو شدن با گاومیش عصبانی می‌گوید: «گاو تو گاو شد» و کمی بعد صفت «کله‌خر» را به او نسبت می‌دهد. هنگام جستجوی بیب توسط تراویس و بانیان، به «پِهِن» بدبوی او اشاره می‌شود.
  فیلم به افسانه‌ی پل بانیان و بیب، گاو آبی‌رنگش، می‌پردازد که از اسطوره‌های امریکا هستند و مجسمه‌هایشان در شهرهای مختلف آمریکا نصب شده است.
  صحنه‌های خشن متعددی در فیلم وجود دارد، اما اثری از خون‌ریزی یا مرگ نیست. تراویس، وقتی از نقشه‌ی شوم بلانفورد آگاه می‌شود، تحت تعقیب مأمور او قرار می‌گیرد و وقتی در تنه‌ی یک درخت غول‌پیکر مخفی می‌شود، به دنیای دیگری در زیر زمین سقوط می‌کند. بیب، گاو افسانه‌ای، مسموم می‌شود، دست ‌و پایش با زنجیر بسته شده و موقع فرار با اسلحه‌ی بی‌هوش ‌کننده به او شلیک می‌شود. خیمه‌ی سیرک شهربازی به آتش کشیده می‌شود و مردمی که هیپنوتیزم شد‌ه‌اند، قادر به فرار از آنجا نیستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن بانیان و بیب یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که به ماجرای سفر تراویس و خواهرش، ویتنی، به مزرعه‌ی پدربزرگشان می‌پردازد. قرار است آنها چند هفته را به دور از تلفن همراه و بازی‌های رایانه‌ای در دل طبیعت سپری کنند. تراویس از این موضوع ناراحت است، اما کم ‌کم یاد می‌گیرد چطور در کارهای مزرعه مشارکت کند و از فضای جدید لذت ببرد. از سوی دیگر، مادربزرگ، یک‌تنه، با در دست ‌گرفتن پلاکارد جلوی شرکتی که می‌خواهد زمین‌های کشاورزان را بخرد، به فعالیت آن اعتراض می‌کند. تراویس خیلی اتفاقی از نقشه‌ی شوم صاحب شرکت برای تصاحب زمین‌ها، باخبر می‌شود و در حین فرار از دست مأمورانش، به دنیای اسرارآمیزی سقوط می‌کند؛ جایی که بانیان و گاو آبی‌رنگش زندگی می‌کنند. او دوست دارد هم‌اندازه‌ی بانیان غول‌پیکر می‌بود تا می‌توانست کارهای بزرگی بکند، اما بانیان تاکید می‌کند که برای انجام کارهای بزرگ لازم نیست بزرگ باشیم. تراویس و ویتنی به کمک دوستان افسانه‌ای‌شان تلاش می‌کنند جنگل و زمین‌های کشاورزان را از تبدیل شدن به یک فروشگاه بزرگ و صنعتی نجات دهند.
  فیلم صحنه‌های خشن متعددی دارد؛ برای مثال تعقیب و گریز طولانی مأمور شرکت بلانفورد و تراویس که در نهایت به سقوط تراویس به دنیایی اسرارآمیز در زیر زمین منجر می‌شود، یا آتش‌سوزی خیمه‌ی شهربازی در حالی که مردمِ هیپنوتیزم ‌شده قادر به فرار از آنجا نیستند؛ اما در آن اثری از خون‌ریزی یا مرگ نیست. موضوع داستان نیز که به تاثیر ویرانگر صنعت مدرن بر طبیعت می‌پردازد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است کودکان کوچک‌تر را مضطرب کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موضوعات ترسناک آن و آینده‌ای که تحت‌تاثیر تکنولوژی ترسیم کرده، با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  تراویس از اینکه باید چند هفته را همراه خواهرش، ویتنی، در مزرعه‌ی پدربزرگ و مادربزرگ بدون تلفن همراه و بازی‌های رایانه‌ای سپری کند، ناراحت است. آنها هیچ ‌کدام خبر ندارند که بلاندفورد می‌خواهد زمین‌های کشاورزان را بخرد و آنها را به یک اَبَرفروشگاه تمام‌خودکار تبدیل کند. از آنجا که هیچ یک از شهروندان حاضر نیستند زمین‌هایشان را بفروشند، بلانفورد تصمیم می‌گیرد از برادر دوقلویش کمک بگیرد تا زمین‌داران را از طریق هیپنوتیزم وادار به این کار کند. تراویس خیلی اتفاقی از موضوع آگاه می‌شود و درست موقع فرار از دست مأمور بلانفورد به سرزمینی اسرارآمیز وارد می‌شود؛ جایی که پل بانیان افسانه‌ای و گاو آبی‌رنگش، بیب، زندگی می‌کنند. حالا تراویس و ویتنی تلاش می‌کنند، به کمک بانیان و بیب، نقشه‌ی شوم بلانفورد را خنثی کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر مدتی از وسایل الکترونیکی و بازی‌های رایانه‌ای دور باشید، چه حسی پیدا می‌کنید؟
  به نظرتان فناوری همیشه بد است؟ صنعتی ‌شدن چه کمکی به ما می‌کند؟
  اینکه لازم نیست بزرگ باشی تا کارهای بزرگ بکنی یعنی چه؟ کار بزرگ شما در زندگی چه بوده؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۲۰۱۷