بانیان و بیب

(Bunyan and Babe )

بررس متن: علی نجفی

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش یک برادر و خواهر و دوستان افسانه‌ای‌شان برای جلوگیری از نابودی جنگل و طبیعت توسط صنعت مدرن

سال انتشار: 2017

بانیان و بیب

(Bunyan and Babe )
10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش یک برادر و خواهر و دوستان افسانه‌ای‌شان برای جلوگیری از نابودی جنگل و طبیعت توسط صنعت مدرن

سال انتشار: 2017

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تراویس باید چند هفته به دور از تلفن همراه و بازی‌های رایانه‌ای در مزرعه‌ی پدربزرگش زندگی کند. او، همیشه سرگرم بازی‌های رایانه‌ای است و به خاطر سن کمش، خود را دست‌کم می‌گیرد. اما در طول فیلم کم کم به اهمیت توانایی‌های خود، حتی با سن کمش، پی می‌برد. او یاد می‌گیرد چطور در کارهای مزرعه مشارکت کند و از فضای جدید لذت ببرد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
تراویس یاد می‌گیرد برای انجام کارهای بزرگ لازم نیست بزرگ باشد. تراویس و دوستان افسانه‌ای‌اش تلاش می‌کنند از نابودی جنگل و طبیعت به دست صنعت و فناوری جلوگیری کنند. بانیان اصرار دارد تراویس نقشه‌ی شوم بلاندفورد را با بزرگ‌ترها در میان بگذارد. منشی شرکت بلانفورد وقتی از نقشه‌ی شوم رییسش باخبر می‌شود، دیگر حاضر نیست برای او کار کند.
محتوای بومی و فرهنگی
فیلم به افسانه‌ی پل بانیان و بیب، گاو آبی‌رنگش، می‌پردازد که از اسطوره‌های امریکا هستند و مجسمه‌هایشان در شهرهای مختلف آمریکا نصب شده است.
ترس و خشونت
صحنه‌های خشن متعددی در فیلم وجود دارد، اما اثری از خون‌ریزی یا مرگ نیست. تراویس، وقتی از نقشه‌ی شوم بلانفورد آگاه می‌شود، تحت تعقیب مأمور او قرار می‌گیرد و وقتی در تنه‌ی یک درخت غول‌پیکر مخفی می‌شود، به دنیای دیگری در زیر زمین سقوط می‌کند. بیب، گاو افسانه‌ای، مسموم می‌شود، دست ‌و پایش با زنجیر بسته شده و موقع فرار با اسلحه‌ی بی‌هوش ‌کننده به او شلیک می‌شود. خیمه‌ی سیرک شهربازی به آتش کشیده می‌شود و مردمی که هیپنوتیزم شد‌ه‌اند، قادر به فرار از آنجا نیستند.
گفتار نامناسب
بیب موقع روبه‌رو شدن با گاومیش عصبانی می‌گوید: «گاو تو گاو شد» و کمی بعد صفت «کله‌خر» را به او نسبت می‌دهد. هنگام جستجوی بیب توسط تراویس و بانیان، به «پِهِن» بدبوی او اشاره می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
موضوع اصلی داستان در مورد تاثیر ویرانگر صنعت مدرن بر طبیعت است که ممکن است کودکان کوچک‌تر را مضطرب کند.
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن بانیان و بیب یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که به ماجرای سفر تراویس و خواهرش، ویتنی، به مزرعه‌ی پدربزرگشان می‌پردازد. قرار است آنها چند هفته را به دور از تلفن همراه و بازی‌های رایانه‌ای در دل طبیعت سپری کنند. تراویس از این موضوع ناراحت است، اما کم ‌کم یاد می‌گیرد چطور در کارهای مزرعه مشارکت کند و از فضای جدید لذت ببرد. از سوی دیگر، مادربزرگ، یک‌تنه، با در دست ‌گرفتن پلاکارد جلوی شرکتی که می‌خواهد زمین‌های کشاورزان را بخرد، به فعالیت آن اعتراض می‌کند. تراویس خیلی اتفاقی از نقشه‌ی شوم صاحب شرکت برای تصاحب زمین‌ها، باخبر می‌شود و در حین فرار از دست مأمورانش، به دنیای اسرارآمیزی سقوط می‌کند؛ جایی که بانیان و گاو آبی‌رنگش زندگی می‌کنند. او دوست دارد هم‌اندازه‌ی بانیان غول‌پیکر می‌بود تا می‌توانست کارهای بزرگی بکند، اما بانیان تاکید می‌کند که برای انجام کارهای بزرگ لازم نیست بزرگ باشیم. تراویس و ویتنی به کمک دوستان افسانه‌ای‌شان تلاش می‌کنند جنگل و زمین‌های کشاورزان را از تبدیل شدن به یک فروشگاه بزرگ و صنعتی نجات دهند. فیلم صحنه‌های خشن متعددی دارد؛ برای مثال تعقیب و گریز طولانی مأمور شرکت بلانفورد و تراویس که در نهایت به سقوط تراویس به دنیایی اسرارآمیز در زیر زمین منجر می‌شود، یا آتش‌سوزی خیمه‌ی شهربازی در حالی که مردمِ هیپنوتیزم ‌شده قادر به فرار از آنجا نیستند؛ اما در آن اثری از خون‌ریزی یا مرگ نیست. موضوع داستان نیز که به تاثیر ویرانگر صنعت مدرن بر طبیعت می‌پردازد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است کودکان کوچک‌تر را مضطرب کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موضوعات ترسناک آن و آینده‌ای که تحت‌تاثیر تکنولوژی ترسیم کرده، با هم گفت‌وگو کنند.

چکیده داستان

تراویس از اینکه باید چند هفته را همراه خواهرش، ویتنی، در مزرعه‌ی پدربزرگ و مادربزرگ بدون تلفن همراه و بازی‌های رایانه‌ای سپری کند، ناراحت است. آنها هیچ ‌کدام خبر ندارند که بلاندفورد می‌خواهد زمین‌های کشاورزان را بخرد و آنها را به یک اَبَرفروشگاه تمام‌خودکار تبدیل کند. از آنجا که هیچ یک از شهروندان حاضر نیستند زمین‌هایشان را بفروشند، بلانفورد تصمیم می‌گیرد از برادر دوقلویش کمک بگیرد تا زمین‌داران را از طریق هیپنوتیزم وادار به این کار کند. تراویس خیلی اتفاقی از موضوع آگاه می‌شود و درست موقع فرار از دست مأمور بلانفورد به سرزمینی اسرارآمیز وارد می‌شود؛ جایی که پل بانیان افسانه‌ای و گاو آبی‌رنگش، بیب، زندگی می‌کنند. حالا تراویس و ویتنی تلاش می‌کنند، به کمک بانیان و بیب، نقشه‌ی شوم بلانفورد را خنثی کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

اگر مدتی از وسایل الکترونیکی و بازی‌های رایانه‌ای دور باشید، چه حسی پیدا می‌کنید؟ به نظرتان فناوری همیشه بد است؟ صنعتی ‌شدن چه کمکی به ما می‌کند؟ اینکه لازم نیست بزرگ باشی تا کارهای بزرگ بکنی یعنی چه؟ کار بزرگ شما در زندگی چه بوده؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 84
سال انتشار 2017