بتمن: جوک کشنده

(Batman: The Killing Joke)

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۷ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی همراهی بتمن و بتگرل در مبارزه با تبهکاران و خنثی کردن نقشه‌های جوکر

سال: 2016
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بتمن و قاضی گوردون با وجود سختی‌هایی که تجربه می‌کنند، به قانون پایبند می‌مانند و احساسات فردی را در مبارزه با بی‌عدالتی دخالت نمی‌دهند.
  بتمن و بتگرل لباس‌های تنگ و اندام‌های اغراق‌آمیزی دارند. در صحنه‌های متعدد، کارگران جوکر نیمه‌برهنه‌اند و لباس‌هایی بدوی به تن دارند. جوکر قاضی را کاملاً برهنه کرده و او را شکنجه‌ی روانی می‌دهد؛ از جمله، تصاویری برهنه از دختر زخمی‌اش را به او نشان می‌دهد. بتگرل در مورد رابطه‌اش با بتمن با دوستش مشورت می‌کند و در مورد خواستگاری و کمیاب بودن شوهر حرف‌هایی می‌زنند. یکی از مجرمان به او ابراز علاقه می‌کند و از احساسات او سوء‌استفاده می‌کند تا به او نزدیک شود. تصاویر متعددی از رفتارهای جنسی بتمن و بتگرل در فیلم وجود دارد که از نسخه‌ی دوبله حذف شده است: آن‌ها یکدیگر را می‌بوسند، بتگرل لباسش را در می‌آورد و به نظر می‌رسد در ادامه به عمل جنسی ختم می‌شود (چیزی نشان داده نمی‌شود) اما رابطه‌ی عاشقانه‌ی آن‌ها و به ویژه علاقه‌ی بتگرل به بتمن در گفتگوها کاملاً واضح است. در چند صحنه شخصیت‌ها می‌نوشند و شیشه‌های نوشیدنی دیده می‌شود. این فیلم یکی از سری فیلم‌هایی است که به ابرقهرمان‌های دی سی می‌پردازند و تماشای هر کدام از آن‌ها میل به دنبال کردن کل مجموعه را در مخاطبان به جریان می‌اندازد.
  عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی نظیر لعنت، عوضی، احمق، آشغال، خفه شو، بازنده، مرتیکه و زنیکه به کار می‌رود. بتمن هم گاهی از این الفاظ استفاده می‌کند.
  سراسر فیلم صحنه‌های بسیاری از تعقیب و گریز با ماشین، تیراندازی با اسلحه‌ی کمری و مسلسل، شلیک خمپاره و انفجارهای مهیب وجود دارد. در صحنه‌های مختلفی به مغز آدم‌ها شلیک می‌شود و خون‌شان به اطراف می‌پاشد. درگیری‌های متعددی با مشت و لگد نیز در فیلم دیده می‌شود که گاهی هم به جاری شدن خون از صورت طرفین ختم می‌شود. بتمن برای اعتراف گرفتن از تبهکاران با آنان بدرفتاری می‌کند و با تهدید و ضرب و شتم آنان را وادار به حرف زدن می‌کند. در صحنه‌ای جسدهای خشکیده‌ی قربانی‌ها نمایش داده می‌شود که به صندلی بسته شده و سال‌ها در همان وضعیت مانده‌اند. جوکر به شکم بتگرل شلیک می‌کند و باعث قطع نخاع او می‌شود. او قاضی را برهنه کرده، به گردنش قلاده و زنجیر انداخته و او را از جمله با استفاده از عکس‌هایی برهنه از دختر زخمی‌اش، شکنجه‌ی روانی می‌دهد. همچنین، در فیلم به مرگ زن باردار بر اثر حادثه اشاره می‌شود. یک تبهکار بعضی از اعضای خانواده‌ی خود را کشته و حالا برادرزاده‌اش را تهدید می‌کند؛ در نهایت، همین برادرزاده عمو را به قتل می‌رساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «بتمن: جوک کُشنده» یک انیمیشن دوبعدی و بیست و ششمین فیلم از مجموعه فیلم‌های دی‌سی یونیورس است که بر اساس رمان مصوری به همین نام، نوشته‌ی آلن مور و برایان بولاند ساخته شده است. داستان درباره‌ی همکاری بتمن با قاضی گوردون و دخترش در لباس بتگرل، در مبارزه با تبهکاران گاتهام است. جوکر که در گذشته رنج‌های زیادی کشیده و زیر بار مشکلات زندگی شکسته، سعی می‌کند حقارت خود را با تحقیر بتمن و قاضی گوردون تلافی کند اما برعکس جوکر، قهرمان‌ها همچنان بر خودشان مسلط و به قانون پایبندند. فیلم با نمایش سرگذشت جوکر و برانگیختن احساس همدردی، تقابل مرگبار جوکر و بتمن را با لطیفه‌گویی و خنده تمام می‌کند.
  در سراسر فیلم صحنه‌های خشن و ناراحت‌کننده‌ی زیادی وجود دارد. درگیری‌های فیزیکی با مشت و لگد، تیراندازی با انواع اسلحه‌های سبک و سنگین، انفجارهای مهلک و خون و خونریزی از جمله‌ی این موارد است. صحنه‌های واضح از شلیک به مغز آدم‌ها و پاشیدن خون برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده خواهد بود؛ در طول فیلم افراد متعددی به ضرب گلوله یا بر اثر انفجار کشته می‌شوند. قهرمان‌های داستان نیز زخمی می‌شوند، توسط جوکر شکنجه می‌شوند و رنج فراوانی متحمل می‌شوند. شخصیت‌ها، حتی خود بتمن، از عبارت‌های توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. بتمن و بتگرل اندام‌های اغراق‌آمیزی دارند و عشق و علاقه در گفتگوهایشان مشهود است. بتگرل مورد سوء‌استفاده‌ی احساسی و جنسی قرار می‌گیرد و در صحنه‌های مختلف، برخی شخصیت‌ها برهنه یا نیمه‌برهنه‌اند. همچنین، تصاویر متعددی از رفتارهای جنسی بتمن و بتگرل در فیلم وجود دارد که از نسخه‌ی دوبله حذف شده است. همچنین، این فیلم یکی از سری فیلم‌هایی است که به ابرقهرمان‌های دی سی می‌پردازند و تماشای هر کدام از آن‌ها میل به دنبال کردن کل مجموعه را در مخاطبان به جریان می‌اندازد. تماشای نسخه‌ی اصلی این فیلم برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۷ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان از دو بخش مجزا تشکیل شده که بخش اول همکاری بتمن و بتگرل در مبارزه با تبهکاران گاتهام را نشان می‌دهد. تبهکار جوان از احساسات بتگرل سوء‌استفاده می‌کند تا او را فریب دهد و به او نزدیک شود. بتگرل با این که به بتمن علاقه‌مند است، شیطنت می‌کند تا توجه او را جلب کند، اما از رفتار سرد بتمن سرخورده می‌شود و از ادامه‌ی همکاری با او انصراف می‌دهد. در بخش دوم، پیش از آن که همه‌ چیز بین بتمن و بتگرل عادی شود، سروکله‌ی جوکر پیدا می‌شود و با حمله به خانه‌ی بتگرل، او را زخمی می‌کند و پدرش، قاضی گوردون، را گروگان می‌گیرد. جوکر رنج‌های گذشته‌اش را حالا با شکنجه‌ی روانی قاضی تلافی می‌کند، اما وظیفه‌ی بتمن است که نقشه‌ی دیوانه‌وار او را خنثی کند و قاضی را نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، خشونت انیمیشن‌ها کمتر از فیلم‌های واقعی است؟ چه چیزی این انیمیشن را این‌قدر خشن می‌کند؟ فکر می‌کنید میان احساس حقارت و اقدام خشونت‌آمیز رابطه‌ای هست؟
  آیا سرگذشت جوکر و هم‌دردی با او باعث می‌شود احساس متفاوتی نسبت به جرم و جنایت‌های او پیدا کنید؟ رفتار قاضی گوردون در مواجهه با یک «روز بد»، با رفتار جوکر چه تفاوتی داشت؟
  پایان فیلم به نظر شما چطور بود؟ فکر می‌کنید فیلمسازان می‌خواستند به تقابل همیشگی بتمن و جوکر پایان دهند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA R
  مدت زمان ۷۷
  سال انتشار ۲۰۱۶