بتمن در برابر لاک‌پشت‌های نینجا

(Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی همکاری چالش‌برانگیز بتمن و لاک‌پشت‌های نینجا در مبارزه با مجرمان شرور

سال: 2019
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مبارزه با افراد شرور و تلاش برای پیروزی از موضوعات معنادار در دوران نوجوانی است.
  قهرمان‌ها نسبت به قبل کمی عادی‌ترند؛ اشتباه می‌کنند و از اشتباهات‌شان درس می‌گیرند. با این‌که هر یک از آن‌ها در مبارزه روش خاص خود را دارد، یاد می‌گیرند با هم کار کنند. آن‌ها خود را یک خانواده به حساب می‌آورند. قهرمان‌ها گاهی سعی می‌کنند به جای کشتن موجودات جهش‌یافته، آنان را به شکل اولیه بازگردانند یا بدن‌های بیهوش‌شان را به جای امنی انتقال دهند.
  شخصیت‌ها، چه مرد و چه زن، لباس‌های تنگ و بدن‌نمایی به تن دارند. جوکر و هارلی حرف‌های معناداری به هم می‌زنند و در یک صحنه که به حیوانات جهش‌یافته تبدیل شده‌اند، زبان‌های هم را لیس می‌زنند. لاک‌پشت‌ها از این حرکت حالت تهوع پیدا می‌کنند. شردر و رأس‌الغول از زیردستانشان بهره‌کشی می‌کنند. مواد سمی ابرشرورها همه را به موجوداتی بی‌اراده و ویرانگر تبدیل می‌کند که حتی می‌توانند به خودشان آسیب بزنند؛ گاز ترس اثر روان‌گردان دارد. مبارزه با افراد شرور موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  شخصیت‌ها و حتی ابرقهرمان‌ها بارها از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر تو روحت، لعنتی، یا کوفت استفاده می‌کنند. لاک‌پشت‌ها بارها از اصطلاح‌هایی شبیه به عبارت‌های بزرگسالانه و بی‌ادبانه استفاده می‌کنند که بسیار بامزه و جذاب است؛ مثلاً به لاکم نیست، پرریزون، به چُخ دادن، شُل کنیم، در گوشم عروسی است. آن‌ها همچنین از کلماتی مثل پشمک و دهه هشتادی به عنوان ناسزا استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد تعداد فحش‌ها در دوبله چند برابر شده است.
  صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری از زد و خورد با مشت و لگد و نبرد میان ابرقهرمان‌ها و ابرشرورها با استفاده از شمشیر، اسلحه، موشک و حتی وسایل عادی وجود دارد. دو طرف هیچ محدودیتی در استفاده از خشونت علیه طرف مقابل ندارند. در فیلم صحنه‌های متعددی از تغییر شکل آدم‌ها یا ابرشرورها به حیوانات مختلف نظیر گرگ، سگ، مار، خرس و برعکس، درمان آن‌ها و بازگرداندن‌شان به شکل اولیه دیده می‌شود. قیافه‌های عجیب ابرشرورهای آلکام ممکن است مشمئزکننده یا ترسناک باشد؛ مثلاً دوچهره که نصف صورتش شبیه اسکلت است، بعد از جهش دو سر به‌هم‌چسبیده پیدا می‌کند. رأس‌الغول مثل آب‌خوردن آدم می‌کشد و سر نگهبان را از بدنش جدا می‌کند. ابرقهرمان‌ها در صحنه‌های مختلف شکست می‌خورند یا آسیب می‌بینند؛ مثلاً بتمن به ابرشرور جهش‌یافته تبدیل می‌شود یا رأس‌الغول دست دوناتلو را می‌شکند. قدرت بی‌اندازه‌ی ابرشرورها در سلب اختیار از دیگران از یک سو و نبرد با چنین موجوداتی از سوی دیگر، مضطرب‌کننده و ترسناک است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بتمن در برابر لاک‌پشت‌های نینجا یک انیمیشن دوبعدی است که بر اساس مجموعه کتاب‌های کمیک بتمن/لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته‌ی نوجوان، اثر جیمز تاینیون چهارم ساخته شده است. رأس‌الغول از شردر و گروه فوت می‌خواهد دستگاهی بسازند که با بارور کردن ابرها با ترکیبات زهرآلود، مردم شهر را به هیولاهای جهش‌یافته تبدیل کند. ابتدا، تیم بتمن متشکل از خود او، بت‌گرل و رابین و گروه لاک‌پشت‌های نینجا هر کدام به تصور این‌که طرف مقابل برای شردر کار می‌کند با هم مبارزه می‌کنند اما طولی نمی‌کشد که متوجه می‌شوند می‌توانند همکاری کنند. اولین تجربه‌ی همکاری آن‌ها رضایت‌بخش نیست ولی سعی می‌کنند تفاوت‌های یکدیگر را بپذیرند و از اشتباهات‌شان درس بگیرند. در این فیلم، ابرقهرمان‌ها کمی از موضع بی‌نقصی و شکست‌ناپذیری فاصله می‌گیرند، اشتباه می‌کنند و درس‌های تازه می‌آموزند.
  همان‌طور که انتظار می‌رود در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری، از درگیری نیروهای خیر و شر با شمشیر، تفنگ و وسایل مختلف وجود دارد و هر دو طرف، هیچ محدودیتی در استفاده از خشونت ندارند. صحنه‌های متعددی از تغییر شکل انسان‌ها به هیولاهایی به شکل حیوانات وجود دارد؛ قیافه‌ی ابرشرورها به‌ویژه بعد از تبدیل شدن به هیولاهای جهش‌یافته ممکن است مشمئزکننده یا ترسناک باشد. همچنین، قدرت بی‌اندازه‌ی ابرشرورها در سلب اختیار از دیگران از یک سو و خطر مبارزه با چنین موجوداتی از سوی دیگر، مضطرب‌کننده است. شخصیت‌ها، به‌ویژه ابرقهرمان‌ها، بارها از عبارت‌های توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. لاک‌پشت‌ها اصطلاح‌هایی شبیه به عبارت‌های بی‌ادبانه‌ی بزرگسالانه نظیر «به لاکم» و «به چخ داد» به کار می‌برند. شخصیت‌ها لباس‌های تنگی به تن دارند که خطوط اندام‌ها و عضله‌هایشان را پررنگ می‌کند. همچنین، مواد شیمیایی مورد استفاده‌ی ابرشرورها اثراتی شبیه به روان‌گردان دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم راه همراه بزرگ‌ترها ببینند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک و موضوعات بزرگسالانه‌ی آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  رأس‌الغول با همکاری شردر و گروه فوت به دنبال ساختن دستگاهی است که با بارور کردن ابرها با ترکیبات شیمیایی زهرآلود، تمام مردم شهر را به موجودات جهش‌یافته‌ی ویرانگری تبدیل کند تا خودشان شهر را نابود کنند. بتمن و لاک‌پشت‌های نینجا در اولین رویارویی یکدیگر را نمی‌شناسند و با هم مبارزه می‌کنند ولی طولی نمی‌کشد که هر دو طرف متوجه می‌شوند دشمن مشترکی دارند. آن‌ها به کمک هم با ابرشرورهای جهش‌یافته‌ی تیمارستان آرکام مبارزه می‌کنند؛ جایی که بتمن به یک ابرشرور جهش‌یافته تبدیل می‌شود. همراهی لاک‌پشت‌های نینجا به تیم بتمن کمک می‌کند هیولاهای جهش‌یافته را درمان کنند و دستگاه را قبل از فعال‌سازی از بین ببرند. اما در پایان، شردر جان سالم به در می‌برد و به هیولای نفرت‌انگیزی شبیه جوکر تبدیل می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چاشنی طنز و کمدی در فیلم‌های اکشن اینچنینی، چه کارکردی دارند؟
  ابرقهرمان‌های این فیلم با اغلب فیلم‌های ابرقهرمانی چه تفاوتی دارند؟ به نظر شما، ابرقهرمان‌ها باید بی‌نقص باشند؟
  به نظر شما، فیلم‌های کودک و نوجوان تا چه اندازه می‌توانند خشن باشند؟ بعد از تماشای فیلم‌های خیلی خشن چه احساسی دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۲۰۱۹