بتمن زیر شنل قرمز

(Batman: Under the Red Hood)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی رابطه‌ی بتمن با دستیارش، تلاش بتمن برای مبارزاتی انسانی، بدون انتقام‌گیری

سال: 2010
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بتمن و دیگر شخصیت‌های مثبت فیلم با نیروهای پلید در شهر مبارزه می‌کنند تا از مردم در مقابل نقشه‌های شوم آن‌ها محافظت کنند. بتمن جیسون را که کودکی بی‌سرپرست است پیش خود می‌آورد و مثل فرزندنش به او محبت می‌کند و آموزش می‌دهد، طوری‌که جیسون در بزرگسالی به قوی‌ترین دستیار بتمن بدل می‌شود و او را در تمام ماجراجویی‌ها و ماموریت‌هایش همراهی می‌کند. بتمن به شدت از مرگ جیسون اندوهناک می‌شود. جیسون از اینکه بتمن برای انتقام او جوکر را نکشته است، از او دلشکسته و خشمگین است و همین احساس خشم باعث می‌شود خودش دست به انتقام بزند. او برخلاف اصول اخلاقی بتمن و به شیوه‌ی خودش وارد عمل می‌شود و خیلی نمی‌گذرد که شهر در اثر مبارزه‌ی ابرقهرمان‌ها و هیولاها دستخوش ناامنی و التهاب می‌شود، البته بتمن با فداکاری دوباره آرامش را به شهر برمی‌گرداند.
  بتمن شخصیتی مسئولیت‌پذیر و فداکار دارد. او با روحیه‌ی پر از جسارت و به کمک ذهن خلاق، تمام نقشه‌های شوم شخصیت‌های منفی را خنثی می‌کند. بتمن به اصول و ارزش‌هایش پایند است و در دوراهی‌های اخلاقی، سعی می‌کند مسیری را انتخاب کند که کمترین آسیب را برای دیگران داشته باشد. ذهن منطقی و معقول به بتمن کمک می‌کند که در چالش‌های احساسی، به خوبی هیجاناتش را کنترل کند و تسلیم عواطف افراطی نشود. موقعیت‌ها هرچقدر هم که پرمخاطره باشد، باعث نمی‌شود شخصیت‌های مثبت دست از مبارزه بکشند و تسلیم شرایط شوند.
  برخی بزرگسالان در بار و یا در مهمانی‌ها مشغول مصرف نوشیدنی‌های الکلی هستند. موضوع قاچاق و فروش مواد مخدر و مافیای مسلط به آن نیز از موضوعات جهان بزرگسالی است.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است؛ ولگرد، موذی، خیکی، موش کثیف، بی‌عرضه، لعنتی، آشغال، متعفن، شرور و بدبو.
  جیسون توسط جوکر به شدت شکنجه میشود و با شلاق مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و در نهایت نیز در اثر انفجار بمب و آتش‌سوزی می‌میرد. قبر جیسون توسط افراد راس‌الغول باز می‌شود و جنازه‌اش با عروسکی عوض می‌شود. نقاب سرخ در جلسه‌ای به فروشندگان مواد با مسلسل شلیک می‌کند و برای تهدیدشان، سرهای بریده‌ی وکلای شهر را در چمدانی به‌دستشان می‌رساند. در موقعیتی نزدیک است برخی شخصیت‌های مثبت در مخازن آهن مذاب سقوط کنند و ذوب شوند. رباتی هوشمند و فوق قوی با مشت آهنین سازه‌های بزرگ را تخریب می‌کند و باعث ریختن آوار بر سر شخصیت‌های مثبت می‌شود. در صحنه‌ای نیز شخصیت‌های منفی انسان‌ها را در محفظه‌ای محبوس می‌کنند و با ریختن بنزین روی آن‌ها قصد به آتش کشیدنشان را دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم بتمن زیر شنل قرمز، براساس داستانی تصویری با همین نام اثر جود وینیک و دگ مانک ساخته شده است و هشتمین اثر از ابرقهرمان‌های مجموعه‌ی تصویری دی سی است. داستان فیلم ماجرای بتمن و رابطه‌ی او با دستیارش، جیسون می‌پردازد. جیسون در مبارزه‌ای با جوکر شکنجه و کشته می‌شود، اما توسط چشمه‌ی آب حیات دوباره به زندگی برمی‌گردد و برای انتقام از نیروهای پلید شهر، به شیوه‌ی خودش و بر خلاف اصول اخلاقی بتمن وارد عرصه‌ی مبارزه می‌شود. جیسون که از بتمن دلشکسته و خشمگین است، به‌دنبال انتقام از جوکر و دیگر شخصیت‌های منفی است و بدون هیچ رحمی همه را نابود می‌کند. بتمن نیز در هر شرایطی به اصول و ارزش‌هایش پایند است و در دوراهی‌های اخلاقی، سعی می‌کند مسیری را انتخاب کند که کمترین آسیب را برای دیگران داشته باشد، حتی اگر این تصمیم باعث دلخوری دوستانش شود. ذهن منطقی و معقول بتمن به او کمک می‌کند در چالش‌های احساسی، به خوبی هیجاناتش را کنترل کند و تسلیم عواطف افراطی نشود. فیلم به آثار مخرب خشم و انتقام در زندگی انسان‌ها تاکید دارد و مهار هیجانات منفی را عامل مهمی برای رفتارهای انسانی معرفی می‌کند.
  فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد؛ شکنجه و قتل برخی ابرقهرمان‌ها توسط شخصیت‌های منفی. درگیری بین شخصیت‌ها با مبارزات تن‌به‌تن به سبک رزمی، زدوخورد با مشت و لگد، استفاده از بمب، نارنجک، طناب، کابل، چاقو، شمشیر، پرتاب نیزه و اشعه‌ی لیزری و شلیک تفنگ همراه است. در موقعیتی نزدیک است برخی شخصیت‌های مثبت در مخازن آهن مذاب سقوط کنند و ذوب شوند. رباتی هوشمند و فوق قوی با مشت آهنین سازه‌های بزرگ را تخریب می‌کند و باعث ریختن آوار بر سر شخصیت‌های مثبت می‌شود. در صحنه‌ای نیز شخصیت‌های منفی انسان‌ها را درون محفظه‌ای محبوس نگه می‌دارند و با ریختن بنزین روی آن‌ها قصد به آتش کشیدنشان را دارند. برخی بزرگسالان در بار و یا در مهمانی‌ها مشغول نوشیدن مشروب هستند. موضوع قاچاق و فروش مواد مخدر و مافیای مسلط به آن نیز از موضوعات فیلم است که مربوط به جهان بزرگسالی است.

  چکیده داستان

  دستیار بتمن، جیسون به دست جوکر شکنجه و کشته می‌شود. بتمن جوکر را دستگیر می‌کند و به زندان می‌اندازد. راسالغول با نبش قبر جیسون، جنازه‌اش را درون چشمه‌ی آب حیات می‌اندازد و به او عمری دوباره می‌بخشد. جیسون با نقابی سرخ به شهر بازمی‌گردد و از شخصیت‌های منفی انتقام می‌گیرد. بتمن متوجه هویت اصلی نقاب سرخ می‌شود و او و مردم شهر را از دست شخصیت‌های منفی نجات می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید اصول اخلاقی بتمن چه بود و چرا جوکر را نکشت با وجود آنکه او باعث مرگ بهترین دوستش شده بود؟
  روش نقاب سرخ را در مبارزه با پلیدی‌های شهر بهتر می‌دانید یا روش بتمن را؟ دلیلتان چیست؟
  اگر در شهری افراد فاسد و سودجو ریشه بزنند، به چه شیوه‌هایی می‌توان با آن‌ها مقابله کرد؟ چه نهادهای قانونی‌ای مسئول آن کار هستند؟ اگر این نهادها کارشان را به خوبی انجام ندهند، به نظر شما شهروندان عادی حق دارند خودشان وارد مبارزه با این افراد شرور شوند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Brandon Vietti
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۷۵
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو DC Entertainment، Warner Bros. Animation
  بازیگران بروس گرین وود، جیسون ایزاک، نیل پاتریک هریس
  سال انتشار ۲۰۱۰