بتمن نینجا

(Batman Ninja)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و ابرقهرمانی درباره‌ی تقابل همیشگی بتمن با جوکر و ابرشرورهای آرکام، این بار با سفر فضا-زمانی به ژاپن قدیم

سال: 2018
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان‌هایی از جنس مردم ممکن است برای نوجوان‌ها قابل ارتباط باشند.
  بتمن ابتدا داشته‌های خود را نمی‌بیند و توانایی خود را در گرو در اختیار داشتن فناوری‌های پیشرفته می‌داند، اما بعد از شکست، به اشتباه خود پی می‌برد و توانایی‌های درونی خود و وفاداری یارانش را می‌بیند. اعضای دو جبهه‌ی خیر و شر برای پیروزی بر طرف مقابل با هم یکی می‌شوند.
  شخصیت‌های زن لباس‌های یقه‌باز و به شکلی بسیار اغراق‌آمیز و توجه‌برانگیز، اندام‌های برآمده دارند. ابرشرور بین هم برهنه است و فقط لباس زیر به تن دارد. افسانه‌ی قبیله‌ی خفاشی ژاپنی مبنی بر نجات ژاپن توسط یک نینجای خارجی، توجیهی برای دخالت نظامی کشورهای غربی در دیگر کشورها به نظر می‌رسد. بتمن و یارانش بعد از انجام مأموریت به شهر و زمان خود بازمی‌گردند.
  جوکر بارها در طول فیلم بتمن را غربتی خطاب می‌کند. گاهی عبارت‌های تهدیدآمیزی هم مثل همه‌شون رو سلاخی می‌کنم، به کار می‌رود. خنده‌ها و ناله‌های جنون‌آمیز جوکر در تمام طول فیلم شنیده می‌شود.
  در فیلم به تاریخ فئودالی ژاپن در عصر سنگوکو دایمیو اشاره می‌شود. سبک معماری و پوشش سنتی ژاپن به چشم می‌خورد.
  در طول فیلم صحنه‌های بسیاری از درگیری و نبرد با توپ، تفنگ، تیربار و موشک، انفجارهای مهیب متعدد و نیز مبارزه‌های تن‌به‌تن با شمشیر و نیزه وجود دارد. سامورایی‌های نقاب‌دار، نینجاهای سیاه‌پوش و ارتش پرشمار خفاش‌ها و میمون‌ها در کنار ابرشرورها و ابرقهرمان‌ها در این مبارزه‌ها شرکت دارند. خفاش‌ها و میمون‌ها با به هم پیوستن یکدیگر، خفاش و میمون غول‌پیکر و قدرتمند می‌سازند. در یک صحنه، بتمن زخمی می‌شود و بعد هم به نظر می‌رسد که کشته شده است؛ هرچند خیلی زود مشخص می‌شود که هنوز زنده است. جوکر و هارلی کویین به هر خشونتی برای ایجاد هرج و مرج و حفظ برتری بر ابرشرورها دست می‌زنند. ابرشرورها خانه‌ها و قصرهایی ساخته‌اند که به ربات‌های غول‌پیکر متحرک تبدیل می‌شوند. این ربات‌ها با الهام از فیلم تبدیل‌شوندگان تغییر شکل می‌دهند و قابلیت‌های جدیدی پیدا می‌کنند. در نهایت، همه به هم متصل می‌شوند و رباتی باز هم بزرگ‌تر و قوی‌تر ایجاد می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی ژاپنی‌آمریکایی، ابرقهرمان مشهور دی‌سی کامیکس، بتمن، و دشمنان همیشگی‌اش، ابرشرورهای تیمارستان آرکام، را در دوره‌ی حکومت فئودالی ژاپن به تصویر می‌کشد. آن‌ها توسط اختراع عجیب گوریلاگراد در زمان سفر می‌کنند و به آن‌جا منتقل می‌شوند. هر یک از ابرشرورها حکومت یک فئودال را به دست گرفته و همگی برای تسلط بر کل ژاپن تلاش می‌کنند. بتمن ابتدا تلاش می‌کند با تسلیحات فناورانه‌ی خود بر آن‌ها برتری پیدا کند، اما قدرت تسلیحات جوکر و ارتش سامورایی‌ها او را غافلگیر می‌کند. بتمن پس از اولین شکست و نابودی سلاح‌های قرن بیست و یکمی‌اش، به داشته‌ها و توانایی‌های درونی خود و ارزش یاران وفادارش پی می‌برد. نینجاهای قبیله‌ی خفاشی هم به کمک او می‌آیند تا پیشگویی باستانی‌شان در مورد نجات ژاپن را تحقق ببخشند. اتحاد تنها راه پیروزی آن‌هاست.
  سراسر فیلم پر است از صحنه‌های مختلف درگیری دو جبهه‌ی خیر و شر با توپ، تفنگ، تیربار و موشک، انفجارهای مهیب و نیز مبارزه‌ی سامورایی‌ها و نینجاها با شمشیر و نیزه. ابرشرورها خانه‌هایی ساخته‌اند که با الهام از فیلم تبدیل‌شوندگان به ربات‌های غول‌پیکر متحرک تبدیل می‌شوند. ارتش خفاشی و میمونی ابرقهرمان‌ها نیز برای مقابله با آن‌ها، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و خفاش و میمون غول‌پیکری می‌سازند. جوکر به هر خشونت و فریبی برای ایجاد هرج و مرج و حفظ برتری بر ابرشرورها دست می‌زند. خنده‌ها و ناله‌های جنون‌آمیز او در تمام طول فیلم شنیده می‌شود. شخصیت‌های زن لباس‌های یقه‌باز و اندام‌های برآمده و اغراق‌آمیزی دارند. به علاوه، وارد کردن بتمن به دنیای انیمه‌ها ایده‌ی متفاوت و جذابی است که علاقه‌مندان به این ابرقهرمان را باز هم به خود جلب می‌کند. به نظر می‌رسد نقش بتمن به‌عنوان نینجای خارجی در نجات ژاپن، تأییدی ضمنی بر دخالت نظامی غرب در کشورهای دیگر است. تماشای فیلم برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی خشونت‌ورزی شخصیت‌ها و جنبه‌های بزرگسالانه‌ی فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گوریلاگراد با ایجاد حفره‌ای در فضا-زمان، ابرشرورهای آرکام و نیز بتمن و برخی از متحدانش را به عصر فئودالی ژاپن انتقال می‌دهد. ابرشرورها، از جمله پنگوئن، دوچهره، دث‌استروک و پویزن آیوی کنترل هر یک از فئودال‌های ژاپن را به دست گرفته‌اند و در رأس همه، جوکر و هارلی کویین قصد دارند با غلبه بر آن‌ها بر کل ژاپن مسلط شوند و تاریخ دنیا را تغییر دهند. بتمن و متحدانش، از جمله کت‌ومن (زن گربه‌ای)، نایت‌وینگ، ردهود و رابین، تلاش می‌کنند به کمک یکدیگر و با اتحاد با قبیله‌ی نینجاها ابرشرورها را شکست دهند و به گاتهام برگردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  خشونت انیمه‌ها و انیمیشن‌ها چه احساساتی را در مخاطب بر می‌انگیزد؟ فکر می‌کنید بچه‌ها از چه سنی تفاوت بین خشونت واقعی و ساختگی را متوجه می‌شوند؟
  دستگاه‌ها هر قدر هم که بزرگ باشند، به دست انسان‌ها هدایت می‌شوند؛ فکر می‌کنید بتمن از گفتن این جمله چه هدفی داشت؟
  دشمنان بتمن همیشه ابرشرورهای بی‌رحمی‌اند؛ کدام‌ یک از آن‌ها برایتان محبوب‌تر است؟ دوست دارید ابرشرور جدیدی در مقابل بتمن خلق کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۲۰۱۸