بتمن: هاش

(Batman: Hush)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی بتمن و مبارزات خستگی‌ناپذیرش با ضدقهرمان‌ها و پایبندی او به آرمان‌ها و اصول اخلاقی، با وجود همه‌ی موانع و مشکلات

سال: 2019
  بررس فیلم: آناهیتا آقازاده اردبیلی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این فیلم تلاش خستگی‌ناپذیر قهرمانان برای مبارزه، حق‌طلبی و برقراری عدالت اجتماعی را به تصویر می‌کشد که می‌توانند برای نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند. آرمان‌خواهی و پایبندی به اصول اخلاقی یکی از قواعد خدشه‌ناپذیر بتمن است. ماجراجویی، خطر کردن و کشف حقیقت نیز از موضوعات پرتکرار در فیلم‌اند که در دنیای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط‌اند. همچنین در صحنه‌هایی از فیلم می‌بینیم که قهرمانان هم دچار احساسات شکننده می‌شوند؛ احساساتی همچون درماندگی در برابر غم و فقدان، اما روحیه‌ی استقامت و تسلیم‌ناپذیری آن‌ها کمک می‌کند تا ورق را برگردانند و درنهایت، ناامیدی و شکست را به امید و پیروزی تبدیل کنند.
  بتمن در پایبندی به اصول اخلاقیِ پذیرفته شده‌اش بسیار باثبات است و با وجود از دست دادن زنی که دوستش دارد، همچنان بر آن قواعد وفادار می‌ماند. او به عنوان قهرمان فیلم، خصوصیاتی مثل شجاعت، اراده‌ی قوی، زیرک بودن و مسئولیت‌پذیری را به تصویر می‌کشد و به کمک دوستان و هم‌تیمی‌هایش برای مسائل و چالش‌ها به دنبال راه‌حل می‌گردد. او و دیگر قهرمانان در مواجهه با موقعیت‌های مخاطره‌آمیز با خونسردی عمل می‌کنند و از اعتماد‌به‌نفس خوبی برخوردارند. حس همدلی و قدرشناسی بین بتمن و دیگر قهرمانان فیلم و حمایت‌هایشان از هم کمک می‌کند تا بتوانند از پسِ استرس و هیجان ناشی از خطراتی که ضدقهرمان‌ها برایشان به وجود می‌آورند بربیایند. شخصیت‌های زن در این فیلم، چه در نقش قهرمان و چه ضدقهرمان، پا به پای قهرمانان مرد عمل می‌کنند و کمی از کلیشه‌های جنسیتی در مورد زنان فاصله دارند.
  بتمن و زن گربه‌ای وارد رابطه‌ا‌ی عاشقانه می‌شوند و در چند صحنه از فیلم همدیگر را در آغوش می‌گیرند، می‌بوسند و نیمه‌برهنه در کنار هم به می‌خوابند. بوسه‌ی شخصیت زن ضدقهرمان فیلم، پویزن هایفی، از زن گربه‌ای هم در صحنه‌ای کوتاه به تصویر کشیده شده است. این صحنه‌ها در بعضی از نسخه‌های دوبله حذف شده‌اند. پویزن هایفی از جذابیت زنانه برای تحریک سوپرمن و استفاده‌ی ابزاری از او بهره می‌برد. او در تمام صحنه‌ها نیمه‌برهنه است. در یک شب مهمانی، شخصیت‌های اصلی فیلم، از جمله زن گربه‌ای و دکتر الیوت مشروبات الکلی می‌نوشند. موضوع مبارزه برای نجات مردم موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. محصولات مختلف و متنوعی از شخصیت‌های اصلی فیلم در بازار موجودند که تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در مخاطبان به جریان بیندازد.
  الفاظ نامناسبی در نسخه‌ی اصلی فیلم برای توهین و تحقیر استفاده می‌شود؛ از جمله لعنتی، به جهنم، روانی و هرزه، که بعضی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند.
  این فیلم همچون اغلب فیلم‌های ابرقهرمانی، پر از صحنه‌های زدوخورد است که با خشونت بسیاری همراه‌اند؛ از جمله به تصویر کشیدن صحنه‌های انفجار، مبارزات خشن رودررو با استفاده از سلاح سرد و گرم، کودک‌ربایی، شلیک با انواع اسلحه و ماشین، پرتاب نارنجک و سوراخ شدن بدن، قطع سر، خفه کردن، کشتن با جریان برق و سقوط از ارتفاع که در سراسر فیلم جریان دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «بتمن: هاش» انیمیشنی کامپیوتری است که با اقتباس از داستان کمیکی با همین نام ساخته شده است. در این فیلم، بتمن با چندین ضدقهرمان روبه‌رو می‌شود و در نهایت با ضدقهرمان اصلی به نام هاش مبارزه می‌کند و او را شکست می‌دهد. بتمن در طول فیلم بر اصول اخلاقی خود متعهد است و آن‌ها را تحت هیچ شرایطی نقض نمی‌کند؛ حتی با وجود از دست دادن عشقی که به تازگی به دختری به نام سلینا کایل یا همان زن گربه‌ای پیدا کرده است. این پایبندی به اخلاق، ریشه‌ی اصلی فروتنی او نسبت به مردم است. او خود را برتر از هیچ کس نمی‌داند و فقط به مسئولیتی که به عهده گرفته توجه دارد. دنیای ابرقهرمان‌ها و چالش‌هایی که با آن‌ها روبه‌رو هستند، در این فیلم ترسیم شده است؛ فیلم نشان می‌دهد که پذیرش مسئولیت نسبت به جامعه و کمک به حل مشکلات شهروندان، وظیفه‌ای است که حتی برای یک لحظه از زندگی ابرقهرمان‌ها کنار نمی‌رود. آن‌ها هم مثل بقیه‌ی افراد دچار احساساتی مثل ترس، ناامیدی، دلبستگی و عشق می‌شوند، ولی در مقابل آرمان‌های عدالت‌خواهانه‌ای که دارند، سعی می‌کنند با کمک عقل و زیرکی، بر هیجانات‌شان غلبه کنند و تسلیم شرایط نشوند.
  این فیلم هم مثل اغلب فیلم‌های ابرقهرمانی، مملو از صحنه‌های خشن زد و خورد است؛ صحنه‌هایی همچون انفجار، استفاده از سلاح سرد و گرم، تیراندازی، پرتاپ نارنجک، کودک‌ربایی، مسموم و خفه کردن و سقوط از ارتفاع که می‌تواند برای مخاطبان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. همچنین در فیلم شاهد شروع رابطه‌ای صمیمانه بین بتمن و زن گربه‌ای و لحظاتی عاشقانه از بوسه و هم‌آغوشی آن‌ها هستیم که در بعضی از نسخه‌‌های دوبله حذف شده است. شخصیت‌های ضدقهرمان، چه مرد و چه زن، عملکردی بدخواهانه دارند و هر کاری از دست‌شان بربیاید، برای رسیدن به اهداف‌شان انجام می‌دهند؛ مثلاً پویزن هایفی که با پوششی نیمه‌عریان، از جذابیت‌های زنانه برای گول زدن قهرمانان بهره می‌گیرد. همچنین در صحنه‌هایی شخصیت‌های اصلی فیلم مشغول نوشیدن مشروب‌اند. موضوع مبارزه با ضدقهرمان‌ها و تلاش برای نجات مردم، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشد. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چندین ماه است که یک تبهکار به نام هاش در حال جمع کردن بیشتر تبهکاران گاتهام سیتی از جمله جوکر، بین، پویزن هایفی و مترسک است تا با قدرت این تبهکاران بتواند زندگی بتمن را نابود کند. او حتی از زن گربه‌ای هم دعوت می‌کند که البته او قبول نمی‌کند و به بتمن اطلاع می‌دهد که دشمنانش چه نقشه‌ای در سر دارند. در ادامه بتمن به کمک زن گربه‌ای و دوستانش سعی می‌کند به مقابله با هاش بپردازد. در پایان فیلم، در حالی که هاش زن گربه‌ای را گروگان گرفته، بتمن را به مبارزه‌ی رودر رو دعوت می‌کند و وقتی بتمن راز هویت هاش را بر ملا می‌کند و مشخص می‌شود که چطور به این قدرت رسیده، به کمک زن گربه‌ای موفق می‌شود او را از پا دربیاورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، چرا زن گربه‌ای به رابطه‌ی دوستی با بتمن ادامه نداد و او را ترک کرد؟
  فکر می‌کنید چرا هاش دکتر الیوت را از بین برد؟
  اگر جای بتمن بودید، در دو راهی انتخاب بین زن گربه‌ای و اصول اخلاقی، کدام راه را انتخاب می‌کردید؟ به نظرتان راه سومی هم وجود داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۱
  سال انتشار ۲۰۱۹