بتمن: گاتهام با چراغ گاز

(Batman: Gotham by Gaslight)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۶ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی بتمن در گاتهام قرن نوزدهم و تلاش برای شناسایی یک قاتل زنجیره‌ای

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شجاعت و خستگی‌ناپذیری بتمن در مبارزه با جرم و جنایت ستودنی است اما به‌تنهایی از عهده‌ی این کار بر نمی‌آید و به کمک دوستان و اطرافیانش و حتی کودکان بی‌سرپرست نیاز دارد.
  در چند صحنه به روابط زن و مرد اشاره می‌شود؛ مرد متأهل عاشق زنی جوان و زیبا شده، بتمن زن‌ها را موجب حواس‌پرتی می‌داند و در گفتگوهای متعددی بین شخصیت‌ها، زن‌ها منشأ فتنه و فساد عنوان می‌شوند. بروس وین وانمود می‌کند که در درشکه در حال معاشقه با سلیناست. هرچند این صحنه از نسخه‌ی دوبله حذف شده اما از صحنه‌های قبل و بعد از آن، از جمله برهنگی بروس، می‌توان حدس زد. در سکانس بعدی، سلینا لباس راحتی یقه‌باز پوشیده و شب را با بتمن به صبح رسانده است. شخصیت‌ها در صحنه‌های متعدد می‌نوشند و در یک صحنه، یکی از شخصیت‌ها حالت مستی دارد. در یک صحنه نیز بروس زندانبانش را تطمیع می‌کند تا بیرون از زندان برای او کاری انجام دهد.
  از کلمات توهین‌آمیزی مثل احمق و لعنتی استفاده شده است. لحن شخصیت‌ها در طول فیلم خشن و تهدیدآمیز است.
  قاتل زنجیره‌ای در کوچه‌های خلوت به زنان تنها حمله می‌کند و آن‌ها را بی‌رحمانه با ضربات متعدد چاقو به قتل می‌رساند. در صحنه‌های متعدد، صدای شیون و ناله‌ی قربانی‌ها در کوچه‌ها می‌پیچد و خونشان روی زمین، دیوار و تیغه‌ی چاقو پخش می‌شود. صحنه‌های زیادی از درگیری‌های نفس‌گیر با مشت و لگد وجود دارد؛ بتمن در درگیری‌ها بارها کتک می‌خورد، آسیب می‌بیند، زخمی می‌شود، خون از او جاری می‌شود و به کمک نیاز پیدا می‌کند. در چند مورد، فقط یک قدم تا مرگ فاصله دارد. همچنین، سلینا با شلاق بلند سیرک از خود دفاع می‌کند. در چند صحنه، آتش‌سوزی و انفجارهای مهیبی رخ می‌دهد که مستقیماً بتمن را به خطر می‌اندازد. لباس قهرمان‌ها آتش می‌گیرد و یکی از شخصیت‌ها خود را به درون آتش می‌اندازد. پلیس بروس وین را به عنوان متهم زندانی می‌کند اما او از زندان فرار می‌کند. او که برای برقراری امنیت تلاش می‌کند، از یک جایی به بعد با انگیزه‌ی شخصی به دنبال انتقام از قاتل است. بچه‌های بی‌سرپرست توسط خلافکاران به کارهای خلاف وادار می‌شوند. آن‌ها با چاقو، چوب و لوله مردم را تلکه و به بتمن حمله می‌کنند. بعداً بتمن نیز در ازای غذایی که به آن‌ها می‌دهد، انتظار دارد برای او کارهایی انجام دهند. در یک صحنه، غرش و حمله‌ور شدن ناگهانی سگ به زن جوان غافلگیرکننده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  گاتهام با چراغ گاز یک انیمیشن دوبعدی است که بر اساس کتابی به همین نام ساخته شده است. در این داستان، در گاتهام قرن نوزدهم، قاتلی زنجیره‌ای با انگیزه‌ی پاک کردن شهر از فساد، زنان بدکار را هدف قرار می‌دهد و بتمن برای شناسایی و دستگیری او با پلیس همکاری می‌کند. او با تلاشی خستگی‌ناپذیر، شجاعانه به استقبال خطر می‌رود تا امنیت و عدالت را به شهر بازگرداند اما خود او هم در این راه از قانون‌شکنی هیچ ابایی ندارد. برای او، تنها هدف مهم است، به هر روشی که محقق شود و از این حیث، شاید به‌سختی بتوان تفاوتی میان قاتل و بتمن قائل شد؛ همان‌طور که مردم عادی هر دو را یک نفر می‌دانند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی در فیلم وجود دارد؛ به‌ویژه حمله‌های بی‌رحمانه‌ی قاتل زنجیره‌ای به زنان و به قتل رساندن آن‌ها با ضربات پیاپی چاقو، که با نمایش خون و جسد بی‌جان آن‌ها همراه است. در این فیلم، درگیری‌های نفس‌گیری با مشت و لگد بین بتمن و قاتل نقاب‌دار اتفاق می‌افتد که به آسیب دیدن و زخمی شدن بتمن منجر می‌شود؛ حوادثی نظیر آتش‌سوزی و انفجار نیز جان او را تهدید می‌کند. او در صحنه‌های متعدد تا یک‌قدمی مرگ پیش می‌رود و هر بار به کمک کسی از مهلکه نجات پیدا می‌کند. بتمن اساساً هیچ حد و مرزی برای خود قائل نیست؛ از یک جایی، با انگیزه‌ی شخصی در پی انتقام از قاتل است و از بچه‌های بی‌سرپرست در برابر غذایی که به آن‌ها می‌دهد، انتظار همکاری دارد. در موارد متعدد به روابط خارج از چهارچوب اشاره می‌شود و مردان صاحب‌نام شهر از جمله بتمن، برای تصاحب زن ثروتمند رقابت می‌کنند؛ در عین حال، در چند صحنه، زنان را منشأ فتنه و فساد می‌دانند. تماشای این فیلم برای نوجوانان کوچک‌تر از ۱۶ سال پیشنهاد نمی‌شود.

  چکیده داستان

  در گاتهام قرن نوزدهم، یک قاتل زنجیره‌ای زنان شهر را هدف قرار داده و هر شب یک قربانی را بی‌رحمانه با ضربات چاقو به قتل می‌رساند. بروس وین در لباس بتمن با پلیس همکاری می‌کند تا این خلافکار پلید هرچه زودتر شناسایی و مجازات شود اما مردم به بتمن بدبین‌اند. از بد اتفاق، بروس همزمان با یکی از این قتل‌ها در صحنه‌ی جرم دیده می‌شود و به اتهام قتل بازداشت می‌شود. سلینا، زن ثروتمند شهر، که به هویت واقعی بتمن پی برده از او می‌خواهد تا رازش را آشکار کند و تبرئه شود. در نهایت، تلاش بتمن و سلینا برای شناسایی قاتل بی‌نتیجه نمی‌ماند اما ممکن است به قیمت جان‌شان تمام شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قاتل انگیزه‌ی خود را کشتن آدم‌های عوضی و فاسد عنوان می‌کند؛ به نظرتان، نیت و هدف خوب برای انجام هر کاری کافی است؟
  ابرقهرمان در این فیلم چه تفاوتی با فیلم‌های دیگر دارد؟ شما ابرقهرمان‌ها را چطور می‌پسندید؛ آسیب‌پذیر یا شکست‌ناپذیر؟
  با توجه به پایان فیلم، فکر می‌کنید داستان در قسمت‌های دیگری ادامه پیدا می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA R
  مدت زمان ۷۸
  سال انتشار ۲۰۱۸