بخت پریشان

(The Fault in Our Stars)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۶ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی زندگی یک دختر مبتلا به سرطان، درک او از فلسفه‌ی زندگی و تجربه‌ی عشق

سال: 2014
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های نوجوان در این فیلم در حال مبارزه‌ی دائمی با سرطان‌اند و در موقعیت‌های مختلف، ترس و ناامیدی را تجربه می‌کنند. والدین همیشه حامی و شیفته‌ی بچه‌ها هستند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا با احساس بهتری روند درمان را طی کنند. علاقه به خاص بودن، قهرمان شدن، فلسفه‌ی زندگی و جاودانگی از چالش‌های برجسته‌ی دوران نوجوانی است که در این فیلم پررنگ شده است. هیزل با تجربه‌ی احساسات مختلف به کمک دوستش، گاس، معنای زندگی را درک می‌کند.
  هیزل خویشتن‌دار و مهربان است و نمی‌خواهد اطرافیانش از طرف او آسیب ببینند. او حتی در مقابل کنجکاوی کودکی در مورد بیماری‌اش با آرامش و مهربانی پاسخ می‌دهد. والدین بچه‌ها فرزندان‌شان را بی‌قید و شرط دوست دارند و از آن‌ها حمایت می‌کنند. رابطه‌ی والدین و بچه‌ها دوستانه است، درباره‌ی هر مشکل و مسئله‌ای صحبت می‌کنند و با هم تصمیم می‌گیرند. گاس تأکید زیادی بر افتخارآفرینی و قهرمانی دارد. او پیش‌تر قهرمان ورزشی بوده و همچنان با روحیه و شوخ‌طبعی با بیماری مبارزه می‌کند. او سعی می‌کند با اتفاقات همراه شود و در لحظه زندگی کند. جوان‌های بیمار در این فیلم به دنبال دریافت ترحم نیستند، در هیچ کجای فیلم به عنوان وصله‌ی ناجور تلقی نمی‌شوند و در محیط‌های عمومی مورد توجه و ترحم قرار نمی‌گیرند. همچنین، در فیلم خبری از کلیشه‌های جنسیتی نیست.
  عشق‌ورزی به عنوان فلسفه‌ی زندگی موضوع کلیدی فیلم است، و صحنه‌های زیادی از آن به رابطه‌ی عاشقانه بین جوان‌های کم‌سن‌و‌سال مربوط می‌شود. صحنه‌های بسیاری از بوسه، لمس بدن همدیگر، و همچنین صحنه‌هایی از برهنه کردن بالاتنه، هم‌آغوشی و صحبت در مورد اندام زنان وجود دارد، که همه از نسخه‌های دوبله حذف شده‌اند. جوان‌ها در رستوران شامپاین می‌نوشند و با نویسنده‌ای ملاقات می‌کنند که پیوسته در حال نوشیدن است. در یک صحنه، هیزل از داشتن آی‌دی‌های جعلی و مصرف ماریجوانا و نوشیدنی به عنوان جوانی کردن حرف می‌زند. گاس در صحنه‌های متعدد سیگار به لب دارد اما روشنش نمی‌کند. در اولین صحنه، هیزل واکنش تندی نشان می‌دهد و زیان‌های سیگار را بر می‌شمرد. گاس توضیح می‌دهد که سیگار تا روشن نشود ضرری ندارد و آن را یک استعاره قلمداد می‌کند.
  در نسخه‌ی اصلی عبارت‌های رکیکی وجود دارد اما در دوبله منحصر به شکست‌خورده، عوضی و لعنتی است. شخصیت‌ها در مواردی با لحن بد صحبت می‌کنند؛ به‌ویژه، تعابیر نویسنده درباره‌ی بیماران – به عنوان تلاش‌های نافرجام طبیعت در روند تکامل – ممکن است آزاردهنده باشد.
  فیلم حاوی اطلاعاتی درباره‌ی سرطان، فرآیند درمان و عود بیماری، و گروه‌های حمایتی است و به زیان‌های سیگار و تأثیر آن روی ریه‌ها اشاره می‌کند. همچنین، مخاطبان با رمان بخت پریشان، نوشته‌ی جان گرین آشنا می‌شوند.
  صحنه‌های مربوط به بیمارستان، سرطان بچه‌ها و عود کردن بیماری‌شان، به ویژه صحبت از مرگ و خواندن سخنرانی پس از مرگ و در نهایت مرگ گاس، بسیار ناراحت‌کننده است. دوست گاس پس از شکست عشقی‌اش بالش را می‌زند و وسایلی را می‌شکند؛ سپس به اتفاق دوستان به سمت ماشین دوست سابقش تخم‌مرغ پرت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که در فارسی بخت پریشان نام گرفته، یک تراژدی عاشقانه‌ بر اساس رمانی به همین نام، اثر جان گرین است. داستان درباره‌ی دختر جوانی مبتلا به سرطان به نام هیزل است. او در جلسات یک گروه حمایتی با گاس آشنا می‌شود و به هم علاقه‌مند می‌شوند اما هیزل که نمی‌خواهد افراد بیشتری از مرگ او آسیب ببینند، به این علاقه توجهی نشان نمی‌دهد. سفر هیزل به آمستردام و ملاقات با نویسنده‌ی موردعلاقه‌اش، نگاه او به عشق و زندگی را دگرگون می‌کند، ولی سفر درونی او تا آخرین لحظات فیلم ادامه دارد. در فیلم، شخصیت‌ها در حال مبارزه‌ی دائمی با سرطان‌اند و نزدیک دیدن مرگ، چالش‌های مربوط به دوره‌ی نوجوانی در مورد جاودانگی و هدف زندگی را برای آن‌ها پررنگ‌تر کرده است. والدین همیشه به عنوان یار و حامی در کنار آن‌ها هستند و رابطه‌ی دوستانه‌ی آن‌ها می‌تواند برای بزرگ‌ترها هم الهام‌بخش باشد. فیلم با پیش کشیدن مسئله‌ی فراموشی و جاودانگی، مفاهیم عمیقی در مورد فلسفه‌ی زندگی، عشق و انتخاب را مطرح می‌کند، که نسخه‌های دوبله ‌شده ممکن است به‌راحتی از آن‌ها صرف‌نظر کرده باشند. در پایان، پیام اصلی فیلم را می‌توان در شاه‌بیت حافظ خلاصه کرد که «هرگز نمیرد آن‌که دلش زنده شد به عشق.»
  تصاویر ناراحت‌کننده‌ی متعددی از بیماری بچه‌ها و بیمارستان در فیلم وجود دارد؛ به‌ویژه، صحبت‌های شخصیت‌ها درباره‌ی مرگ و در نهایت مرگ یکی از شخصیت‌های کلیدی ممکن است برای کودکان آزاردهنده باشد. همچنین صحنه‌های بسیاری از روابط عاشقانه و شکست عشقی، بوسه و هم‌آغوشی میان شخصیت‌های جوان در فیلم هست؛ هرچند عمدتاً در نسخه‌های دوبله حذف شده‌اند. جوان‌ها نوشیدنی می‌نوشند و با نویسنده‌ای می‌باره ملاقات می‌کنند. همچنین، گاس اغلب یک سیگار خاموش به دهان دارد که آن را با استعاره‌ای حتی جذاب‌تر هم می‌کند. تماشای فیلم برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۶ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  هِیزل دختر جوانی است که به نوعی بیماری سرطانی مبتلاست و همیشه باید کپسول اکسیژن به او وصل باشد. پزشک و والدینش از او می‌خواهند تا در جلسات یک گروه حمایتی شرکت کند. آن‌جاست که با گاس آشنا می‌شود و به هم علاقه‌مند می‌شوند اما او فکر می‌کند به زودی خواهد مرد و نمی‌خواهد آدم‌های بیشتری از مرگ او آزرده شوند. سفر به آمستردام و ملاقات با نویسنده‌ی موردعلاقه‌ی هیزل، نگاه او به عشق و زندگی را دگرگون می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کتاب بخت پریشان را خوانده بودید؟ این فیلم در مقایسه با کتاب چه تفاوت‌هایی داشت؟ آن را می‌پسندید؟
  پیام فیلم درباره‌ی ادبیات و کتاب چه بود؟ به نظر شما، فیلم‌ها و کتاب‌های خوب باید پایان خوش داشته باشند؟
  رابطه‌ی عاشقانه در این فیلم چگونه به تصویر کشیده می‌شود؟ تفاوت آن با توصیفاتی که در کتاب‌ها می‌نویسند، چیست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۶
  سال انتشار ۲۰۱۴