بخشنده

(The Giver)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۵ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی علمی‌تخیلی درباره‌ی زندگی جوانی در جامعه‌ا‌ی آرمان‌شهری و بدون امکان انتخاب، و تلاش او برای بازگرداندن فردیت و انتخابگری به مردم

سال: 2014
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و وفاداری و سردرگمی در انتخاب شغل آینده که شخصیت‌های نوجوان در فیلم درگیر آن هستند، احساساتی آشنا برای نوجوان‌هاست. جوناس احساس می‌کند با بقیه متفاوت است اما جامعه‌ای از شهروندان یکسان برای فردیت انسان‌ها ارزشی قائل نیست. او همچون ابرقهرمان‌ها برای نجات جامعه از باورها و مفاهیم خشک و ساختگی تلاش می‌کند.
  جامعه‌ی آرمان‌شهری عاری از خشونت، دشمنی، بی‌ادبی، ناسزا و دروغ است و همه در آن یکسان‌اند؛ جنسیت، نژاد و تفاوت‌های فرهنگی در این جامعه جایی ندارد. همه‌ی مردم به هم احترام می‌گذارند و طبق قانون مسئولیت خود را انجام می‌دهند. جوناس شجاعت و انگیزه‌ی کافی برای رویارویی با خطرات و رسیدن به هدف را دارد. مربی او نیز صبور و باحوصله است و به او کمک می‌کند دنیا را آن‌طور که هست ببیند و برای رسیدن به هدفش تلاش کند. دوستان جوناس با شناختی که از او دارند، به او اعتماد می‌کنند و او را در رسیدن به هدفش کمک می‌کنند.
  در صحنه‌های متعدد، نگاه‌های معناداری میان شخصیت‌های نوجوان رد و بدل می‌شود و بارها دست هم را می‌گیرند. در چند صحنه نیز یکدیگر را می‌بوسند که این بخش‌ها از نسخه‌های دوبله حذف شده‌اند. در فیلم به موضوعاتی مثل ممنوعیت استفاده از واژه‌ی عشق، و نیز ممنوعیت بوسیدن و بغل کردن عاشقانه و داشتن رابطه‌ی جنسی اشاره می‌شود. موضوع فیلم که به جامعه‌‌ای آرمان‌شهری در آینده می‌پردازد، موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  مخاطبان با کتاب بخشنده، اثر لوییس لوری آشنا می‌شوند.
  در موارد متعدد از درد در مراحل آموزش سخن گفته می‌شود. دریافت‌کننده‌ی خاطرات گذشته باید تحمل دیدن دردهای جامعه و ابراز نکردن آن‌ها را داشته باشد. صحنه‌هایی گذرا از کشتار حیوانات، جنگ، شلیک با اسلحه و خونریزی دیده می‌شود. صحنه‌ی مربوط به آزادسازی نوزاد (مرگ آرام با تزریق) ممکن است برای مخاطبان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. در یک صحنه، جوناس با دوستش درگیر می‌شود و با مشت به صورتش می‌کوبد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم بخشنده یا اهداکننده فیلمی سینمایی است که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته‌ی لوییس لوری ساخته شده است. داستان در مورد جامعه‌ای آرمان‌شهری در آینده، عاری از جنگ، خشونت، جنسیت‌زدگی، نژادپرستی، بی‌احترامی، دروغ و همین‌طور فاقد عشق، احساس و عاطفه است. همه‌ی شهروندان آن یکسان‌اند و طبق قانون به وظایفی که از سوی پیشکسوتان برایشان تعیین شده، عمل می‌کنند. اما جوناس، به عنوان دریافت‌کننده‌ی خاطرات، حقایقی را می‌بیند که پیشکسوتان با مفاهیم ساختگی جایگزین کرده‌اند و زیبایی‌هایی را درک می‌کند که دیگران از درکش عاجزند. جامعه ظاهراً از رذایل اخلاقی پاک شده اما نه به اختیار و انتخاب مردم؛ گویی مردم زندانیانی هستند که ناچارند به درستکاری. او با راهنمایی مربی و کمک دوستانش تلاش می‌کند فردیت انسان‌ها و حق انتخاب را به مردم بازگرداند، تا هر کس بتواند برای زندگی خود تصمیم بگیرد و مسیر رشد فردی‌اش را طی کند؛ حقیقت زندگی این است، اگرچه دردناک‌تر.
  در موارد متعدد به وجود درد در مراحل آموزش دریافت‌کننده اشاره می‌شود؛ رشد فردی دردناک است. در مرور خاطرات گذشته، صحنه‌هایی گذرا از کشتار حیوانات، جنگ، شلیک با اسلحه و خونریزی دیده می‌شود. صحنه‌ی مربوط به مرگ نوزاد با تزریق که شهروندان بی‌خبر آن را آزادسازی می‌نامند، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. همچنین، صحنه‌های متعددی از رابطه‌ی عاشقانه‌ی نوجوان‌ها، از جمله نگاه‌های معنادار، گرفتن دستان هم و بوسه وجود دارد که طبیعتاً در نسخه‌های دوبله حذف شده یا تغییر کرده‌اند. موضوع فیلم که به جامعه‌‌ای آرمان‌شهری در آینده می‌پردازد، موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد. تماشای فیلم برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  در جامعه‌ی آرمان‌شهری آینده، جنگ، دشمنی و حتی عواطف و احساسات جایی ندارند و همه‌ی شهروندان باهم یکسان‌اند. در این جامعه، بچه‌ها در ۱۶ سالگی برای شغل آینده‌ی خود انتخاب می‌شوند؛ مشاغلی همچون مادر، پرستار، پهپادران، و جوانی به نام جوناس، دریافت‌کننده‌ی خاطرات می‌شود. او از مربی خود خاطرات و رنج‌های گذشته‌ی بشری را دریافت می‌کند که دیگر در آن جامعه جایی ندارند. او رفته‌رفته زیبایی‌هایی را کشف می‌کند که مردم عادی از دیدن‌شان محروم‌اند و به دنبال راهی است تا آن زیبایی‌ها را به جامعه بازگرداند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تاکنون چه کتاب‌ها یا فیلم‌هایی خوانده یا دیده‌اید که به مفهوم ویران‌شهر ــ تصویری وارونه و هشداردهنده از آرمان‌شهر ــ پرداخته باشند؟
  پیام فیلم در مورد تفاوت‌های ذاتی و فرهنگی انسان‌ها چه بود؟ پیشکسوتان در مورد آن چه نظری داشتند؟
  به نظر شما، تا چه اندازه فیلم به متن کتاب پایبند بوده؟ کدام ‌یک از تفاوت‌ها را دوست نداشتید؟ با تماشای فیلم علاقه‌مند شدید کتاب را بخوانید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۹۷
  سال انتشار ۲۰۱۴