برادران نگهبان

(The Guardian Brothers)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دو روح نگهبان و تلاش آن‌ها برای اثبات ارزش خود به انسان‌ها و ترمیم رابطه‌ی بین ارواح و انسان‌ها

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی باران با مادرش، احساس تنهایی او در شهر و ماجراجویی او در کنار برادران نگهبان می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر قابل ارتباط باشد.
  مادر باران نسبت به قولی که به مادر خودش داده وفادار است و تمام تلاش‌اش را می‌کند تا سوپ‌فروشی را سر پا نگه دارد. باران هم با وجود این‌که ابتدا از این کار خوش‌اش نمی‌آید، وقتی ارزش و اهمیت آن برای مادرش را متوجه می‌شود، به او کمک می‌کند.
  یکی از ارواح مونث بدنی با انحناهای اغراق‌آمیز دارد و به نظر می‌رسد با یولی سر و سرّی دارد. بدن مادر باران هم شبیه بدن واقعی نیست و کمری خیلی باریک و باسن‌هایی خیلی بزرگ دارد. دو قورباغه هم را می‌بوسند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: کله‌پوک، گم شو، دست‌وپاچلفتی، مسخره، بی‌تربیت، چندش‌آور، چطور جرات کردی، گستاخ، بی‌ادب، گامبو و احمق.
  فیلم بر اساس بعضی افسانه‌ها و شخصیت‌های اسطوره‌ای در فرهنگ چین ساخته شده و به برخی ویژگی‌های آن‌ها در فیلم اشاره می‌شود.
  مادربزرگ باران می‌میرد. هیولایی ترسناک در پشت دروازه‌ها پنهان شده که یولی تصمیم دارد او را آزاد کند. همسایه‌ی باران با مادر او بدرفتاری می‌کند و باعث مسموم شدن مشتری‌ها و بسته شدن مغازه‌اش می‌شود. بین شخصیت‌ها زد و خورد و درگیری پیش می‌آید. سگ‌های ولگرد باران را دوره می‌کنند. جادوی نگهبان‌ها عجیب و ترسناک است. یولی فلزی می‌شود و بعد هم کم کم پیر می‌شود. آب شهر قطع می‌شود و مردم نگران آینده هستند. هیولای ترسناک آزاد می‌شود و موجب تخریب و ویرانی شهر می‌شود. ظاهر هیولا هم خشن است. مرد همسایه باران را می‌گیرد و دهان او را می‌بندد. مردم، همسایه را در آب پرت می‌کنند. یولی و باران از هوش می‌روند. انفجار و آتش‌سوزی رخ می‌دهد. هیولا هم منفجر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی درباره‌ی یک افسانه‌ی قدیمی در کشور چین است که به ارواح نگهبان مربوط می‌شود. طبق این افسانه، ارواح نگهبان که در دنیایی متفاوت با دنیای انسان‌ها زندگی می‌کنند، وظیفه دارند از زندگی انسان‌ها محافظت کنند. داستان فیلم در زمان حال اتفاق می‌افتد؛ وقتی باور مردم به ارواح از بین رفته و افراد کمی هستند که به نقش آن‌ها در زندگی انسان‌ها اعتقاد داشته باشند. حالا یکی از این ارواح به نام یولی تصمیم می‌گیرد با وارد کردن بحرانی بزرگ به زندگی انسان‌ها، به آن‌ها نشان دهد که ارواح نگهبان چقدر باارزش‌اند. او می‌خواهد با این کار، از بسته شدن دروازه‌ی بین دنیای ارواح و دنیای انسان‌ها هم جلوگیری کند. دختری به نام باران و مادرش که می‌خواهند سوپ‌فروشی اجدادی‌شان را پررونق نگه دارند، درگیر این بحران می‌شوند و با کمک ارواح نگهبان موفق می‌شوند هم جلوی نابودی شهرشان را بگیرند و هم سوپ‌فروشی‌شان را سر پا نگه دارند و از سنت اجدادی‌شان مراقبت کنند. فیلم به کمرنگ شدن باورهای جادویی و متافیزیکی در زندگی انسان‌ها اشاره دارد و نشان می‌دهد که تعامل بین جادو و واقعیت می‌تواند زندگی را از افتادن در ورطه‌ی بی‌معنایی و ناامیدی نجات دهد.
  مرگ مادربزرگ باران و تنهایی و غربت او و مادرش می‌تواند برای کوچک‌ترها ناخوشایند باشد. هیولای باستانی موجودی غول‌پیکر و وحشی است که باعث خرابی شهر می‌شود. مرد همسایه‌ی سوپ‌فروشی، فردی بدجنس است که مادر باران را مورد آزار روانی قرار می‌دهد و باعث بسته شدن مغازه‌ی او می‌شود. مادر باران و یک روح زن، بدن‌هایی با انحناهای اغراق‌آمیز دارند که به بدن واقعی و معمولی عموم زن‌ها شباهتی ندارند. از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی هم استفاده شده است.

  چکیده داستان

  در زمان‌های خیلی دور، مردم به ارواحی اعتقاد داشتند که از دنیای انسان‌ها محافظت می‌کنند. آن‌ها پوسترهایی از ارواح نگهبان را جلوی درِ خانه‌ها و مغازه‌هایشان نصب می‌کردند تا ارواح در حل مشکلات به آن‌ها کمک کنند. با گذشت زمان، اعتقاد مردم به ارواح از بین رفته و تنها یک پیرزن سوپ‌فروش، جلوی در مغازه‌اش پوستری از آن‌ها را نصب کرده است. روزی که پیرزن از دنیا می‌رود، دختر و نوه‌اش کنارش هستند و به او قول می‌دهند سوپ‌فروشی را سرپا نگه دارند. از طرف دیگر در دنیای ارواح، یکی از ارواح تصمیم می‌گیرد کاری بزرگ انجام دهد تا انسان‌ها دوباره به ارزش ارواح نگهبان پی ببرند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. او شروع به باز کردن دروازه‌هایی می‌کند که به آزاد شدن هیولایی ترسناک منجر می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از افسانه‌ی برادران نگهبان خوشتان آمد؟ دوست دارید بین دنیای انسان‌ها و ارواح همچین رابطه‌ای وجود داشته باشد؟
  به نظرتان باران و مادرش بدون کمک ارواح، می‌توانستند مغازه‌شان را سر پا نگه دارند؟ اگر روحی وجود نداشت، زندگی آن‌ها چه تفاوتی می‌کرد؟
  فکر می‌کنید هدف از ساخت این فیلم چه بود؟ پیام فیلم برای مخاطبان چه بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Gary Wang
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۸۶
  کشور سازنده چین
  استودیو Light Chaser Animation Studios
  جایزه ها Silk Road International Film Festival China
  بازیگران بای-که، مایک بیربیگلیا، مل بروکس
  سال انتشار ۲۰۱۵