برادر کوچک‌ دردسر بزرگ: ماجراجویی کریسمس

(Little Brother, Big Trouble: A Christmas Adventure )

بررس متن: فریبا قاصدی

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک بچه گوزن شمالی، تصمیم مادرش به زندگی با گوزنی غیر از پدرش و چگونگی روبه‌رو شدن او با ترس‌ها و مسائل خانوادگی‌اش

سال انتشار: 2012

برادر کوچک‌ دردسر بزرگ: ماجراجویی کریسمس

(Little Brother, Big Trouble: A Christmas Adventure )
9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک بچه گوزن شمالی، تصمیم مادرش به زندگی با گوزنی غیر از پدرش و چگونگی روبه‌رو شدن او با ترس‌ها و مسائل خانوادگی‌اش

سال انتشار: 2012

بررس متن: فریبا قاصدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
نگرانی کودکان از رابطه‌ی ضعیف والدین‌شان و جدایی و ورود همسر جدیدی به زندگی یکی یا هر دو آن‌ها و حس بلاتکلیفی آن‌ها در روبه‌رو شدن با فرزندان پدرخوانده یا مادرخوانده از مسائل برجسته در دنیای بسیاری از کودکان است. موضوع فیلم، به‌خصوص برای کودکانی که تجربه‌ی جدایی والدین را داشته‌اند، می‌تواند قابل ارتباط و همذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
نیکو بچه گوزنی جسور، بی‌پروا، مهربان و کم‌تجربه است که سعی می‌کند اشتباهاتش را جبران کند و عذرخواهی می‌کند. جانی بچه گوزنی مهربان است که توانایی خودش را می‌شناسد و به‌درستی از آن استفاده می‌کند. تابیوس گوزن پیر و دانایی است که هم ناتوانی خودش را خوب می‌فهمد و هم نمی‌خواهد سربار کسی باشد، او از هر کمکی که بتواند دریغ نمی‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در فیلم صحنه‌های خشن، ترسناک و غم‌انگیز متعددی وجود دارد: رها کردن سورتمه توسط گوزن‌ها در آسمان و ترس سنجاب و نیکو، سقوط نیکو و سنجاب روی هدیه‌های بابانوئل، اندوه نیکو از دوری پدر از خانه و نگرانی مادر از تأخیر نیکو، انتخاب یک جفت جدید به جای پدر نیکو توسط مادر و غافلگیر شدن و ناراحتی نیکو از مواجه شدن با آن، لگد زدن به یک عقاب توسط عقابی دیگر، توجه اطرافیان نیکو به جانی و ناراحت بودن نیکو از آن، دزدیدن جانی توسط دو عقاب و حمله‌ی یک عقاب دیگر به نیکو، زمین خوردن نیکو و گیر کردن سرش زیر یک تنه‌ی درخت، گرفتار شدن نیکو در مه و بوران و برخوردش با تنه‌ی درخت و افتادن او، روبه‌رو شدن نیکو با یک گوزن پیر با ظاهری زشت، توصیه‌ی گوزن پیر به نیکو در اجتناب از رفتن به دامنه‌ی عقاب‌ها و خطرناک بودن آن‌جا، افتادن تابیوس به درون گودال، ترسناک بودن فضا در دامنه‌ی عقاب‌ها هم برای عقاب‌ها و هم برای نیکو، محاصره‌ی نیکو و جانی توسط عقاب‌ها، خشمگین بودن گرگ از دست نیکو و تهدید جانی برای انتقام از نیکو، نگرانی نیکو از سخت‌گیری مادرش بعد از فهمیدن ماجرای دزدیده شدن جانی توسط عقاب‌ها، به دام افتادن گوزن‌های پرنده، خنده‌ی شیطانی گرگ سفید، رفتن گوزن‌های در دام افتاده به سمت چرخ دنده‌ها، گرفتن جانی توسط یک عقاب، سقوط و بی‌هوش شدن جانی، تعقیب تابیوس توسط عقاب‌ها، گرفتار شدن بچه گوزن‌ها در مسیر هدیه‌های سال نو، بسته شدن دست و پای نیکو، تعقیب جانی توسط گرگ و گیر افتادن گرگ در جرثقیل، تنهایی غم‌انگیز تابیوس.
گفتار نامناسب
از عبارات توهین‌آمیز و تهدیدکننده و نیز از گفتار بزرگسالانه زیاد استفاده شده که بخش عمده‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: احمق اگه نمی‌اومدی می‌تونستم اون‌قدر بترسونمش که خودش رو خیس کنه، اگه من نبودم مرده بودی بدبخت، مگه صد مرتبه نگفتم کمتر حرف بزن، خنگول، تو خیلی جوجه‌ای برای این کار، برو اونور تا پرپرت نکردم، ترسیدم ریا بشه، کودن‌ها، موجودات بی‌مصرف، لعنتی‌ها، می‌کشمت. همچنین، نگفتن واقعیت یا دروغ گفتن در فیلم پررنگ است؛ برای مثال دروغ گفتن نیکو راجع به خوشحال بودنش از جفت جدید مادر، نگفتن واقعیت توسط دوستان نیکو به لنی و اونا، دروغ گفتن جانی راجع‌به جایی که بودند.
محتوای بزرگسالانه
مطرح شدن رابطه‌ی سرد پدر و مادر نیکو و تصمیم مادرش برای شروع زندگی با یک گوزن دیگر موضوعی است که می‌تواند برای دنیای کودکانه سنگین و اضطراب‌آور باشد. در فیلم به رابطه‌ی زن و مرد اشاراتی می‌شود؛ مثلاً جانی راجع به تنهایی پدرش بعد از مرگ مادرش و ناراحتی او تا قبل از آشنایی با مادر نیکو حرف می‌زند یا دنیا آمدن یک نوزاد توسط گوزن ماده و ابراز احساسات گوزن نر به او نمایش داده می‌شود.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی فیلم پرواز قبل از کریسمس ساخته شده است. داستان به نگرانی بچه‌گوزنی به نام نیکو از جدایی والدینش و جفت شدن مادرش با یک گوزن نر دیگر می‌پردازد. نیکو والدینش را دوست دارد و از این‌که آن‌ها رابطه‌ی خوبی با هم ندارند غمگین است. با این حال سعی می‌کند احساسات پدر و مادرش را درک کند و خواسته‌اش را به آن‌ها تحمیل نکند. ولی در رویارویی با تصمیم مادرش که ترجیح می‌دهد با جفت جدیدی که یک پسر کوچک‌تر از نیکو دارد زندگی‌اش را ادامه دهد، دچار احساسات متناقضی می‌شود. در حالی که نیکو سعی می‌کند از پدر و برادر جدیدش دوری کند، توطئه‌ی گرگ سفید و عقاب‌ها برای به دام انداختن پدر نیکو و دیگر گوزن‌های نیروی پرواز، جانی، برادرخوانده‌ی نیکو را ناخواسته درگیر ماجرا می‌کند و این اتفاق بهانه‌ای می‌شود که نیکو، شناخت بهتری از جانی و لنی (جفت جدید مادر) پیدا کند. در این فیلم بر اهمیت صداقت، تجربه، روابط خانوادگی گرم، پذیرش احساسات نزدیکان و دوستی تأکید شده و دروغگویی و خشونت نکوهش شده است. در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ از جمله اندوه نیکو از دوری پدر از خانه، انتخاب یک جفت جدید به جای پدر نیکو توسط مادر و غافلگیر شدن و ناراحتی نیکو از مواجه شدن با این موضوع و تعقیب و گریزهای فراوان در طول فیلم. اشاره به رابطه‌ی سرد پدر و مادر نیکو و تصمیم مادرش برای جفت شدن با یک گوزن دیگر نیز موضوعی است که می‌تواند برای دنیای کودکانه سنگین و اضطراب‌آور باشد؛ هرچند ممکن است برای کودکانی که تجربه‌ی جدایی والدین را داشته‌اند، قابل ارتباط و همذات‌پندارانه باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد پیام و داستان فیلم برایشان فراهم شود.

چکیده داستان

نیکو بچه‌گوزنی شمالی است که پدر و مادرش را دوست دارد و از سردی روابط آن‌ها غمگین است. نیکو مثل پدرش قدرت پرواز دارد و هنگامی که با بی‌محلی، برادرخوانده‌اش جانی را که به ‌تازگی همراه با پدرش، لنی، وارد زندگی نیکو و مادرش شده، تنها می‌گذارد، انتظار بروز دردسری به این بزرگی را ندارد. عقاب‌ها که قرار است نیکو را به ‌عنوان گروگان نزد گرگ سفید ببرند، به اشتباه جانی را به دره‌ی عقاب‌ها می‌برند و نیکو برای نجات جان او به هر دری می‌زند و بالاخره جانی را به والدینش بازمی‌گرداند؛ غافل از این‌که هدف عقاب‌ها به چالش کشیدن پدر نیکو و به دام انداختن همه‌ی گوزن‌های نیروی پرواز بوده است. با رسیدن خبر گرفتاری نیروهای پرواز، نیکو و جانی به همراه دوستان‌شان به مقر آن‌ها می‌روند و با زیرکی آن‌ها را نجات می‌دهند. اما آورده‌ی مهم این گیر و دار برای نیکو، پی بردن به ویژگی‌های خوب جانی است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان چرا نیکو از دیدن جفت جدید مادرش خوشحال نشد و از بازی کردن با جانی طفره می‌رفت؟ به نظر شما والدین در چه صورتی حق دارند از هم جدا شوند؟ بچه‌ها از این اتفاق چه احساسی پیدا می‌کنند؟ فکر می‌کنید یک نیروی پرواز باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 79
سال انتشار 2012