بری زنبوری

(Bee Movie)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی زنبوری که متوجه می‌شود انسان‌ها عسل می‌خورند و تصمیم او برای جلوگیری از استثمار زنبورها، همراه با تجربه‌ی همکاری و تلاش

سال: 2007
  بررس فیلم: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بری نسبت به انسان‌ها بسیار کوچک‌تر است و مدام در خطر له شدن و کشته شدن قرار دارد. کوچک‌تر بودن و این‌که بیرون از خانه پر از خطرات جدی است، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  بری شخصیتی مسئول و پیگیر دارد و بلندپرواز است. او حاضر است برای این‌که زنبورهای دیگر را از استثمار نجات دهد، خودش را به دردسر و خطر بیندازد. او همچنین سعی در جبران پیامدهای اعمالش دارد. بری در طول داستان از زنبوری که از مسئولیت‌هایش در کندو شانه خالی می‌کند، تبدیل می‌شود به کسی که تمام کارها را، هر قدر کوچک، ارزشمند می‌داند و حتی مسئولیت زندگی زنبورهای کندوهای دیگر را که در سختی هستند، بر عهده می‌گیرد. ونسا همیشه از بری حمایت می‌کند، حتی قبل از این‌که با او صحبت کند. او را از مرگ نجات می‌دهد و برای زندگی تمام موجودات ارزش قائل است.
  سیگار کشیدن فردی برای بری الهام‌بخش است. فیلم به موضوعاتی مثل سرخوردگی از شغل و استثمار می‌پردازد که موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
  کودکان می‌توانند درباره‌ی تعامل زنبورها و طبیعت بیاموزند.
  حشرات با مگس‌کش ضربه می‌خورند یا پیف‌پاف می‌شوند. یک زنبور رئیس یک زنبور کارگر را می‌زند. بری به صورت دوستش سیلی می‌زند. زنبورهای گرده‌جمع‌کن رفتاری قلدرمآبانه و مهاجم دارند. بری که به یک توپ تنیس چسبیده، بین بازیکن‌ها پاس داده می‌شود. بری داخل موتور ماشین می‌افتد، به پره‌های فن می‌خورد، توسط یک سگ مورد حمله قرار می‌گیرد و باعث تصادف ماشین‌ها می‌شود. بری چندین بار به پنجره و یا حباب چراغ می‌خورد و توسط انسان‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد. ونسا با چنگالی به خودش ضربه می‌زند که ببیند بیدار است یا خواب می‌بیند. مردی دچار برق‌گرفتگی می‌شود. در رؤیایی ونسا هواپیمایی را به سمت کوه می‌راند که منفجر می‌شود. کن بری را می‌زند و ونسا کن را. یک مرد ترسناک به بری حمله می‌کند و سعی می‌کند او را بزند. به کندوی زنبورها دود زده می‌شود تا آن‌ها را بیرون کند. ونسا و کن با یکدیگر مشاجره می‌کنند. آدام مونتگمری را نیش می‌زند. نگهبانان به جمعیت شلیک می‌کنند و پلیسی اسلحه‌اش را روی سر پیرزنی می‌گذارد. خلبانی به سر خلبان دیگر می‌زند و هر دو بیهوش می‌شوند. بری و ونسا به صورت هم سیلی می‌زنند. حشرات مرده روی شیشه‌ی ماشین نشان داده می‌شوند. یک خرس گریزلی بزرگ و ترسناک به دادگاه آورده می‌شود. آدام در بیمارستان در حال مرگ نشان داده می‌شود، اما زنده می‌ماند. مونتگمری در حالی که گردنش را بسته و با واکر راه می‌رود، نشان داده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری، داستان زنبوری به نام بری است که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و برای شغل جدیدش هیجان‌زده است. اما از دریافتن این نکته که برای باقی عمرش تنها یک شغل خواهد داشت، سرخورده می‌شود. او با انسانی به اسم ونسا ارتباط برقرار می‌کند و متوجه می‌شود انسان‌ها عسل مصرف می‌کنند و برای تولید عسل زنبورها را استثمار می‌کنند. بری تصمیم می‌گیرد از انسان‌ها شکایت کند و این کار را می‌کند. او با پشتکار و پیگیری در دادگاه پیروز می‌شود اما متوجه می‌شود که بقای طبیعت به زنبورها وابسته است و اگر فعالیت نکنند گل‌ها از بین می‌روند. بری با تلاش و فداکاری گلی را از ایالت دیگری وارد می‌کند و گل‌ها را به زندگی برمی‌گرداند. فیلم بر اهمیت زندگی تک‌تک موجودات تأکید می‌کند و این‌که هر کار کوچکی چقدر می‌تواند مهم باشد.
  برخی از صحنه‌های فیلم می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. حشراتی با مگس‌کش و پیف‌پاف کشته می‌شوند و بری به‌خاطر کوچک بودنش بارها در خطر مرگ در دنیای انسان‌ها قرار می‌گیرد. فیلم به موضوعاتی مثل سرخوردگی از شغل و استثمار می‌پردازد که موضوعات کودکانه‌ای نیستند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز، فرصت گفتگو با والدین را داشته باشند.

  چکیده داستان

  بری که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده، باید کارش را در کندو شروع کند. او برای جمع کردن گرده‌ی گل بیرون می‌رود اما در باران گم می‌شود. انسانی می‌خواهد بری را بکشد اما دوست دخترش، ونسا، او را نجات می‌دهد و از پنجره به بیرون می‌فرستد. بری با ونسا دوست می‌شود و با یکدیگر وقت می‌گذرانند. یک بار که در فروشگاهی هستند، بری متوجه می‌شود که انسان‌ها عسل مصرف می‌کنند. بسیار متعجب می‌شود و تصمیم می‌گیرد بابت استثمار زنبورها از انسان‌ها شکایت کند. او در دادگاه پیروز می‌شود اما بعدها به‌خاطر کم شدن فعالیت زنبورها، گل‌ها و گونه‌های گیاهی در معرض خطر قرار می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه قسمت‌هایی از فیلم قرار است کودکان را راضی کند؟ کدام قسمت‌ها برای بزرگسالان است؟ چطور می‌فهمید؟
  چرا زنبورها، به‌خصوص بری، می‌خواستند عسل‌شان پس داده شود؟
  در رابطه با زنبورها و طبیعت چه آموخته‌اید؟ آیا بعد از دیدن این فیلم عسل به نظرتان مهم‌تر می‌آید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۱
  سال انتشار ۲۰۰۷