بر فراز تپه‌ی شقایق

(From Up on Poppy Hill)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی دختری نوجوان و تلاش او و دوستانش برای نجات ساختمانی قدیمی در مدرسه، همراه با اولین تجربه‌های عاشقانه

سال: 2011
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  استقلال یومی، ارتباط او با همسالانش، از دست دادن پدر و دور بودن از مادر، مسئولیت‌های یومی در خانه و رفاقت و همکاری‌اش با دوستانش در مدرسه برای تخریب نشدن ساختمان باشگاه ورزش، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند؛ به‌خصوص این‌که یومی یک دختر عادی و واقعی با مسائل و مشکلات واقعی کودکان و نوجوانان است.
  یومی بالغانه رفتار می‌کند. کارهای خانه به عهده‌ی اوست و از خواهر و برادر کوچک‌ترش نگهداری می‌کند؛ در حالی که به درس‌های مدرسه‌اش نیز می‌رسد. شون پسر فعالی است که رفتار محترمانه‌ای نسبت به یومی دارد. همکاری دانش‌آموزان دختر و پسر با یکدیگر برای بازسازی ساختمان قدیمی مدرسه و برگزاری جلسه‌های نظر سنجی الهام‌بخش است. همچنین در این فیلم شاهد شکسته شدن کلیشه‌های جنسیتی هستیم؛ دختران در موقعیت‌هایی مثل بازسازی ساختمان قدیمی، فعالیت‌هایی انجام می‌دهند که به صورت کلیشه‌ای، پسرانه محسوب می‌شوند.
  یومی و شون در طول داستان به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند. دست یکدیگر را می‌گیرند و اعتراف می‌کنند که به هم علاقه‌مندند. همچنین هنگام صحبت کردن با هم گونه‌هایشان قرمز می‌شود. این حس بین بقیه‌ی نوجوان‌ها هم دیده می‌شود. در مهمانی‌ای که توسط یکی از ساکنین پانسیون برگزار می‌شود مشروبات الکلی سرو می‌شود.
  از کلمات توهین‌آمیزی مثل احمق استفاده شده است.
  فیلم به‌طور مختصر به سیستم مدرسه‌های ژاپنی و همچنین سبک زندگی، خانه‌ها و پوشش مردم آن‌جا در دهه‌ی ۶۰ میلادی می‌پردازد.
  داستانِ چگونگی مردن پدر شون و یومی در جنگ ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. شون از سقف مدرسه به داخل حیاط می‌پرد که باعث آسیب دیدن دستش می‌شود. یومی خواب می‌بیند که دوباره بچه است و گریه می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم انیمه که در سال ۱۹۶۳ در یوکوهامای ژاپن اتفاق می‌افتد، درباره‌ی دختری دبیرستانی به نام یومی است که با مادربزرگش زندگی می‌کند. او علاوه بر انجام کارهای خانه، از خواهر و برادر کوچک‌ترش هم نگهداری می‌کند و تکالیف مدرسه‌اش را نیز انجام می‌دهد؛ در حالی که مادرش در خارج تحصیل می‌کند و پدرش در جنگ کره از دنیا رفته است. یومی و دوستانش طی ماجرایی تلاش می‌کنند از تخریب ساختمان زیبا و قدیمی باشگاه ورزشی مدرسه‌شان جلوگیری کنند. آن‌ها با وجود این‌که جوان‌اند، با هم جمع می‌شوند و به تصمیم دولت اعتراض می‌کنند و با همکاری و همدلی و حمایت از یکدیگر و تعهد به کار، به نتیجه‌ی دلخواه‌شان می‌رسند. فیلم اهمیت دوستی را به کودکان یادآوری می‌کند و نیز بر این نکته تأکید می‌کند که برای آنچه به آن باور دارند، تلاش کنند. عشق اول را هم همراه با لحظات خام و شیرینش به نمایش در می‌آورد.
  فیلم، صحنه‌ها و موضوعات ترسناک و خشن زیادی ندارد اما برخی موضوعات ممکن است برای کودکان کوچک و حساس‌تر ترسناک باشند؛ مانند صحنه‌ی چگونگی مرگ پدر شون و یومی که شاهد منفجر شدن کشتی‌های جنگی هستیم. موضوعات و روابط بین شخصیت‌ها هم حول محور نوجوانی و اولین تجربه‌های عاشقانه است و به دنیای کودکان ارتباطی ندارد؛ هرچند کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان می‌توانند از تجربه‌هایی که یومی و دوستانش پشت سر می‌گذارند، لذت ببرند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  یومی دختری دبیرستانی است که به همراه مادربزرگش پانسیونی را اداره می‌کند. مادر یومی در خارج از کشور تحصیل می‌کند و پدرش در جنگ با کره از دنیا رفته است. او هر روز صبح به یاد پدرش پرچمی را در حیاط بالا می‌برد. در جریان آماده‌سازی برای المپیک ۱۹۶۴ توکیو، قرار است ساختمان قدیمی باشگاه ورزشی مدرسه‌ی آن‌ها تخریب شود. یومی به همراه شون و بقیه‌ی دانش‌آموزان مدرسه تلاش می‌کنند از تخریب این ساختمان جلوگیری کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا برای یومی و دوستانش مهم بود که ساختمان مدرسه را حفظ کنند؟ چرا برای جلوگیری از تخریب آن این ‌همه تلاش کردند؟
  یومی چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی به شخصیت‌های انیمیشن‌های والت دیزنی دارد؟ مثلاً موانا یا مریدا. به نظرتان انیمیشن‌های ژاپنی با بقیه‌ی انیمیشن‌هایی که تا به حال دیده‌اید چه تفاوت‌هایی دارند؟
  با دیدن این انیمیشن، چه چیزی از زندگی در ژاپن و فرهنگ آن برایتان جالب بود؟ به نظرتان چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی بین فرهنگ آن‌ها و شما وجود دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۱
  سال انتشار ۲۰۱۱