بر فراز جاده‌های جادویی

(Upon the Magic Roads)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی جوانی خوش‌قلب و ماجراجویی او در کنار دوست جادویی‌اش برای نجات مردم و به دست آوردن عشق

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی‌های ایوان و کره‌اسب، دوستی بین آن‌ها، و سادگی و معصومیت ایوان می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  ایوان خوش‌قلب و مهربان است. او در همه‌ی موقعیت‌ها به دیگران فکر می‌کند و می‌خواهد به آن‌ها کمک کند. او برخلاف دیگر قهرمان‌ها باهوش و زیرک نیست. کره‌اسب هم دوستی باوفا و همیشه همراه است و در هیچ موقعیتی ایوان را تنها نمی‌گذارد. ملکه زنی جسور است و وقتی نمی‌خواهد همسر پادشاه شود همه‌ی تلاشش را می‌کند تا خود را نجات دهد.
  پادشاه که پیرمردی موسفید است می‌خواهد با دختری جوان ازدواج کند. ایوان عاشق ملکه می‌شود و در چند موقعیت می‌خواهد او را ببوسد. او و پادشاه درباره‌ی عشق به ملکه حرف می‌زنند.
  از کلمات و عبارات نامناسبی برای توهین، تحقیر و ترساندن استفاده شده: احمق، نشونت می‌دم، حسابمو می‌رسه، جا زدی، گندش بزنن، بکشیدش، نادون‌ها، باید اعدام بشه، کله‌شق، ترسو و بی‌عرضه، زن‌ذلیل، کودن، بی‌شرم، خجالت بکش.
  شخصیت ایوان برگرفته از شخصیتی افسانه‌ای در ادبیات عامیانه‌ی روسی به نام ایوان ابله است که فردی ساده‌دل و خوش‌شانس است. کره‌اسب نیز با الهام از اسب کوچک گوژپشت که یکی از قصه‌های پریان روسی‌ است وارد داستان شده است. از این شخصیت یک فیلم و یک انیمیشن قدیمی هم ساخته شده است. آشنایی با این شخصیت‌ها می‌تواند کودکان را به دنبال کردن اسطوره‌ها و افسانه‌های روسی علاقه‌مند کند.
  موقعیت‌های ترسناک و خشنی در فیلم وجود دارد: پریدن، سقوط، پرت شدن، زد و خورد و تعقیب و گریز در طول فیلم مشاهده می‌شود. در صحنه‌ای ایوان روی زمین کشیده می‌شود. درختان آتش می‌گیرند. پرنده‌ی آتشین ظاهر پرهیبت و ترسناکی دارد. برف و بوران و سُر خوردن از ارتفاعات کوهستانی و برفی، افتادن در امواج دریا و مواجه شدن با نهنگی غول‌پیکر از دیگر صحنه‌های ترسناک فیلم‌اند. ملکه جایی از خودکشی حرف می‌زند که بلافاصله معلوم می‌شود واقعیت ندارد. ایوان به زندان می‌افتد و قرار است اعدام شود. بعد هم او را در آب جوش می‌اندازند ولی آسیبی به او نمی‌رسد. همه‌ی این موقعیت‌ها کوتاه‌اند و اتفاق بدی برای شخصیت‌ها نمی‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  برفراز جاده‌های جادویی انیمیشنی لایو اکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) است که با اقتباس از چند شخصیت افسانه‌ای در ادبیات عامیانه‌ی روسی ساخته شده و درباره‌ی پسری ساده‌دل و خوش‌شانس به نام ایوان ابله است که با وجود اینکه تصمیماتی بدون فکر می‌گیرد، همیشه شانس می‌آورد و موفق می‌شود. ایوان خوش‌قلب و مهربان است و با همراهی دوست باوفایش، کره‌اسب جادویی، موفق می‌شود پادشاه ستمگر سرزمینشان را از قصر بیرون کند و خودش پادشاه شود. او در این مسیر عاشق ملکه‌ای زیبا می‌شود و با خوش‌شانسی و خوش‌دلی او را هم به دست می‌آورد. فیلم نشان می‌دهد که قهرمان بودن خاصِ افراد شاخص و برجسته نیست و کسی مثل ایوان هم می‌تواند قهرمان مردم باشد و به آن‌ها کمک کند.
  در فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی وجود دارد که همه کوتاه و گذرا هستند و به خیر و خوشی ختم می‌شوند. سقوط، پرت شدن، سُر خوردن روی برف و یخ، زد و خورد و تعقیب و گریز در طول فیلم اتفاق می‌افتد. در پایان فیلم پادشاه می‌خواهد ایوان را اعدام کند و بعد تصمیم می‌گیرد او را در آب جوش بیندازد، ولی هیچ اتفاق بدی برای ایوان نمی‌افتد. پادشاه پیر عاشق ملکه‌ای جوان شده و ایوان هم عاشق او می‌شود. ایوان چند بار تلاش می‌کند ملکه را ببوسد که موفق نمی‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ایوان پسر سوم و ساده‌دل خانواده‌ای کشاورز است که روزی در اصطبل مزرعه چند اسب پیدا می‌کند و به همراه دوست تازه‌اش که یک کره‌اسب گوژپشت است به قصر پادشاهی ستمگر می‌رود تا اسب‌ها را به او بفروشد. پادشاه که از ایوان خوشش نمی‌آید تصمیم می‌گیرد او را به ماموریتی غیرممکن بفرستد تا از شرش خلاص شود. ایوان باید پرنده‌ای آتشین را پیدا کند. او و کره‌اسب پرنده را پیدا می‌کنند و به قصر برمی‌گردند. در ماموریت بعدی باید ملکه‌ی دوشیزه‌ها را که در سرزمینی یخی ساکن است برای شاه بیاورد تا با او ازدواج کند. آن‌ها این ماموریت را هم انجام می‌دهند ولی ایوان، خودش عاشق ملکه می‌شود. او و کره‌اسب با همراهی ملکه نقشه‌ای می‌کشند تا پادشاه را از آن سرزمین بیرون کنند و ایوان را به جای او بنشانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ه نظرتان موفقیت‌های ایوان و کره‌اسب به خاطر تلاش خودشان بود یا از سر خوش‌شانسی؟
  فکر می‌کنید چرا ایوان عاشق ملکه شده بود؟ به نظرتان ملکه هم از او خوشش می‌آمد؟
  به نظر شما چرا کره‌اسب مدام به ایوان می‌گفت احمق؟ درباره‌ی شخصیت افسانه‌ای ایوان ابله چیزی می‌دانید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۱۱
  کشور سازنده روسیه
  استودیو CTB Film Company، Russia-۱، CGF Company، Cinema Fund، Columbia Pictures
  بازیگران آنتون شاگین، پائولینا آندریوا، پاول دِرِویانکو
  سال انتشار ۲۰۲۱