بلکا و استرلکا: سگ‌های فضایی

(Space Dogs)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی در مورد دو سگ روسی، و ماجراجویی‌ها و تجربه‌های آن‌ها در مسیر فضانورد شدن

سال: 2010
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های بلکا و استرلکا از دوستی، امید و تلاش برای موفقیت و نیز احساسات آن‌ها در مورد این‌که جدی گرفته نمی‌شوند یا دست‌کم گرفته می‌شوند، می‌تواند در دنیای کودکی معنادار باشد.
  بلکا و استرلکا برای رسیدن به هدفشان تلاش و پشتکار زیادی دارند، سختی‌ها را تحمل می‌کنند و با هم همکاری و همیاری می‌کنند. آن‌ها در عین حال که دوستی‌های جدیدی تجربه می‌کنند، دوستان و نزدیکان قدیمی‌شان را فراموش نمی‌کنند.
  در یک صحنه، بلکا در حال استفاده از لوازم آرایشی است. در چند صحنه هم شلوار خوک چاق سیرک پاره می‌شود یا دکمه‌اش در می‌رود. مربی سگ‌های فضایی به بلکا علاقه‌مند می‌شود و گفتگوها و رفتارهای معناداری میان آن‌ها دیده می‌شود. در دو صحنه، حیوانات با خوابیدن در مسیر دوچرخه یا روی ریل قطار اقدام به خودکشی می‌کنند؛ یکی توسط سگ‌ها نجات داده می‌شود و دیگری در صحنه‌ی پایانی فیلم نامشخص باقی می‌ماند. در فیلم اظهارنظرهای جهت‌داری در مورد رابطه‌ی پول و قدرت وجود دارد.
  در فیلم صحنه‌های متعددی از تحقیر و تمسخر وجود دارد و از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر بی‌عقل، لعنت، بی‌سواد، دهانت را ببند، استفاده می‌شود. سگ مربی از عبارت‌هایی مثل چشمت را در می‌آورم یا قیمه‌قیمه‌ات می‌کنم برای تهدید استفاده می‌کند. بعضی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. بعضی از سگ‌های ولگرد هم لحن لاتی دارند. موش در جواب این‌که چرا دستور می‌دهد، می‌گوید «چون مَردم» یا در صحنه‌‌ای دیگر سگ مربی، سگ‌ها را با «مثل دختربچه‌ها می‌دوید» تحقیر می‌کند - در حالی که واقعاً دخترند.
  داستان فیلم درباره‌ی دو سگ روسی به نام‌های بلکا و استرلکا است که در برنامه‌ی فضایی اسپوتنیک همراه با حیوانات دیگری با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته و سپس به زمین برگشتند.
  در فیلم صحنه‌های متعددی از تعقیب و گریز سگ‌ها برای فرار از دست آدم‌ها یا سگ‌های زورگو دیده می‌شود. همچنین، صحنه‌هایی از تصادف، سقوط از ارتفاع، سقوط با موشک و آتش‌سوزی وجود دارد؛ هرچند کسی آسیب نمی‌بیند. در یک صحنه، موش برای نجات استرلکا، پشت یک آدم را گاز می‌گیرد. آن آدم در نهایت، آن‌ها را داخل قفس زندانی می‌کند و به همراه حیوانات دیگر به محل مخصوصی می‌فرستد. استرلکا پدرش را ندیده و در صحنه‌های مختلف او را در میان ستاره‌های آسمان تصور می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بلکا و استرلکا: سگ‌های فضایی یا فضانوردان کوچک، انیمیشنی کامپیوتری در مورد دو سگ روسی واقعی است که در برنامه‌ی فضایی اسپوتنیک به فضا فرستاده شدند و به سلامت به زمین برگشتند. پیش از آن‌که این سگ‌ها برای سفر به فضا انتخاب شوند، یکی‌شان در سیرک در کنار حیوانات دیگر هنرنمایی می‌کند و دیگری توله‌سگی است که از مادر خود جدا افتاده و گم شده است. آن‌ها اتفاقی با هم آشنا می‌شوند و با احساسات مشترکی که دارند، دوست می‌شوند. سیر اتفاقات آن‌ها را به همراه دوست‌شان، موش صحرایی، وارد برنامه‌ی فضایی می‌کند و آن‌ها در کنار هم برای بهترین بودن تلاش می‌کنند. تجربه‌های آن‌ها از امید، تلاش و پشتکار و احساسات مشترک آن‌ها در مورد دوستی، دلتنگی و نادیده گرفته شدن، می‌تواند در دنیای کودکان معنادار باشد.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از تعقیب و گریز سگ‌ها از دست آدم‌ها یا سگ‌های زورگو و نیز صحنه‌هایی از تصادف و سقوط وجود دارد. بلکا و استرلکا هر دو خانواده و دوستان‌شان را گم کرده‌اند؛ هرچند در نهایت با موفقیت در سفر فضایی نزد آن‌ها برمی‌گردند. در صحنه‌های متعددی شخصیت‌ها یکدیگر را تحقیر و تمسخر می‌کنند یا از عبارت‌های توهین‌آمیز و تهدیدآمیز استفاده می‌کنند. به علاوه، مربی سگ‌های فضایی به بلکا علاقه‌مند می‌شود و گفتگوها و رفتارهای معناداری میان‌شان رد و بدل می‌شود. در دو صحنه هم شخصیت‌ها اقدام به خودکشی می‌کنند؛ یکی توسط دوستانش نجات می‌یابد و دیگری در صحنه‌ی پایانی فیلم نامشخص باقی می‌ماند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با خانواده تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  رهبر شوروی سابق به دختر رئیس‌جمهور وقت آمریکا سگ کوچکی به نام پوشوک هدیه می‌دهد. پوشوک در حضور دیگر حیوانات کاخ سفید خود را فرزند بلکا، سگ فضانورد، معرفی می‌کند و داستان زندگی مادر خود، بلکا، سگ سیرک، و استرلکا، سگ گمشده، و ماجراهای انتخاب شدن‌شان برای مأموریت فضایی اسپوتنیک را شرح می‌دهد. این ماجراها شامل اتفاق‌های تلخ و شیرین و فراز و فرودهایی است که این دو سگ در کنار هم تجربه می‌کنند و به بهترین سگ‌های انتخاب‌شده برای مأموریت تبدیل می‌شوند. آن‌ها در واقع نخستین سگ‌های فضایی‌اند که سالم به زمین برمی‌گردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  درباره‌ی تاریخ فضانوردی چه می‌دانید؟ می‌دانید چه بخش‌هایی از فیلم واقعی بود و چه بخش‌هایی به داستان اضافه شده بود؟ چطور می‌توانیم در مورد آن اطلاع کسب کنیم؟
  بلکا و استرلکا در موقعیت‌های مختلف مورد تحقیر یا تمسخر اطرافیان‌شان قرار می‌گیرند و کسی حرف‌هایشان را باور نمی‌کند؛ در این موقعیت‌ها چه احساسی پیدا می‌کنند؟ از این احساس آن‌ها چه درسی در مورد رفتار با دیگران می‌آموزیم؟
  این فیلم با بقیه‌ی فیلم‌هایی که شخصیت اصلی آن‌ها سگ است چه تفاوتی داشت؟ این‌که شخصیت‌های این فیلم سگ‌هایی هستند که واقعاً به فضا رفته‌اند، فیلم را برای شما متفاوت می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۲۰۱۰