بلینگ

(Bling)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی تلاش یک پسر جوان برای خاص بودن و خواستگاری از هم‌بازی دوران کودکی به کمک ربات‌ها

سال: 2016
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش «سم» برای خاص بودن و خرابکاری‌های او ممکن است برای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  «سم» در نهایت متوجه می‌شود خاص بودن به خریدن جواهرات گران‌قیمت نیست. او و ربات‌هایش برای نجات دوستش و مردم همکاری و فداکاری می‌کنند.
  داستان در مورد جشن روز ولنتاین (در دوبله: روز دوستی) است و شخصیت‌های مختلف از جمله «سم» برای خواستگاری برنامه‌ریزی می‌کنند و قرار می‌گذارند. فیلم شامل صحنه‌های متعددی از زانو زدن پسرها/مردها برای درخواست ازدواج از دخترها/زن‌هاست. عمه کاترین به پسربچه می‌گوید برای درخواست ازدواج باید خاص باشد و برای خاص بودن باید حلقه‌ی عالی داشته باشد. «سو» از زمان کودکی منتظر درخواست ازدواج «سم» بوده است. آنها در پایان فیلم یکدیگر را می‌بوسند. اسکار ابرشرور تلاش می‌کند عمه کاترین را به قبول درخواست ازدواج او مجبور کند. او بارها به عمه کاترین ابراز علاقه می‌کند، ولی جواب رد می‌شنود. اسکار هم در زمان کودکی به عمه کاترین که یک بزرگسال است، علاقه‌مند شده است. شخصیت‌ها اندام‌های کشیده و اغراق‌آمیز دارند. شخصیت‌های مشهور و ثروتمند با لیموزین‌های بزرگ و کشیده تردد می‌کنند.
  «سم» به عنوان بازنده مورد خطاب قرار می‌گیرد. مواردی از ناسزاهایی مثل احمق و کله‌پوک نیز در فیلم وجود دارد. گفت‌وگوهای زیادی در مورد عشق و خواستگاری و ازدواج بین شخصیت‌ها در جریان است. یکی از ربات‌های «سم» گاز بدبو از خودش خارج می‌کند.
  صحنه‌های متعددی از تیراندازی و شلیک موشک توسط ربات‌های عجیب و پیشرفته‌ی اسکار و انفجارهای عظیم و ویرانگر وجود دارد. اسکار برای خواستگاری از شهردار، گران‌قیمت‌ترین الماس شهر را می‌دزدد. همچنین صحنه‌های نفس‌گیری از تعقیب و گریز «سم» و ربات‌های ابرشرور با ماشین‌هایشان در خیابان، همراه با تصادف‌های متعدد وجود دارد. ابرشرورها به اتوبوس مدرسه حمله می‌کنند، اما سم و ربات‌های ابرقهرمانش به سختی و در آخرین لحظات آن را نجات می‌دهند. خون و خون‌ریزی نمی‌شود، ولی ربات ابرشرور زخمی می‌شود و از او سوخت می‌چکد. این ربات شبیه ربات‌های تبدیل‌شونده از یک مرد آراسته‌ی کت‌شلواری به یک ربات ابرشرور قدرتمند و خشن تغییر شکل می‌دهد. دستگاه‌های شهر به هم متصل می‌شوند تا ربات غول‌پیکر اسکار را تشکیل دهند. این ربات با حرکات واقعی راهبر آن در اتاقکی بالای سرش کنترل می‌شود، هرچه بر سر راهش قرار بگیرد را ویران می‌کند. سم و سو بارها از سوی او تهدید می‌شوند و در خطر قرار می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بلینگ (جواهرات گران‌قیمت و پرزرق‌وبرق) یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی با موضوع عاشقی و خواستگاری در روز ولنتاین است. «سم» مکانیک جوان از زمان کودکی به «سو» علاقه‌مند است. او برای خواستگاری برنامه‌هایی دارد که همیشه به خرابکاری ختم می‌شود. سم سعی می‌کند خاص باشد و خاص بودنش را با حلقه‌ی گران‌قیمت نشان دهد. اما با ماجراهایی که پیش می‌آید، متوجه می‌شود خود واقعی‌اش ارزشمندتر است. او مثل فیلم‌های ابرقهرمانی با ابرشرور شهر و ربات‌های ویرانگرش مبارزه می‌کند و مردم را نجات می‌دهد. ربات‌های او نیز با سلاح‌های نامتعارفشان به او کمک می‌کنند. ویژگی مشترک آنها همکاری، وفاداری و فداکاری است.
  در فیلم صحنه‌های متعددی از تیراندازی و شلیک موشک توسط ربات‌ها، انفجار و ویرانی‌هایی عظیم وجود دارد. یکی از ربات‌ها مثل ربات‌های تبدیل‌شونده تغییر شکل می‌دهد و ربات غول‌پیکر با پیوستن ربات‌های کوچک‌تر شکل می‌گیرد. سم و ربات‌هایش مثل ابرقهرمان‌ها با ماشین عجیبش ابرشرورها را تعقیب می‌کنند و از حوادث و تصادف‌های مختلفی جان سالم به در می‌برند. او و ربات‌هایش بارها در خطر قرار می‌گیرند یا برای نجات دیگران خودشان را به خطر می‌اندازند. ربات‌های او سلاح‌های عجیبی دارند؛ مثلاً یکی از انها با دهانش توپ‌های ژله‌ای درست می‌کند یا دیگری گاز بدبویی از خود خارج می‌کند. سم به خاطر خرابکاری‌هایش تحقیر می‌شود و بازنده خطاب می‌شود. موضوع اصلی داستان خواستگاری و ازدواج است؛ در سراسر فیلم شخصیت‌های مختلف در مورد آن حرف می‌زنند یا فکر می‌کنند، صحنه‌های متعددی از خواستگاری مردها از زن‌ها دیده می‌شود و ابرشرور داستان سعی می‌کند معشوقش را مجبور به ازدواج کند. به علاوه، اغلب شخصیت‌ها اندام‌های باریک و کشیده‌ای دارند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین ببینند تا بتوانند در مورد موضوعات خشن و بزرگسالانه‌ی فیلم و احساسات و نظراتشان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  پسر جوانی به نام سم از زمان کودکی به هم‌بازی خود، سو، علاقه‌مند است. حالا او مکانیک و مخترع است، اما کارهای او معمولاً طبق برنامه پیش نمی‌رود و خرابکاری به بار می‌آید. عمه‌ی سو که بسیار ثروتمند و بانفوذ است، مخالف ازدواج آن دو است و به سم هشدار می‌دهد که مردهای بزرگ باید حلقه‌های عالی داشته باشند. سم تلاش می‌کند حلقه‌ی گران‌قیمتی بخرد، اما اسکار، ابرشرور مشهور شهر، حلقه‌ی او را می‌دزدد. سم به کمک ربات‌های ابرقهرمانش تلاش می‌کند حلقه را پس بگیرد و شهر را از ربات‌های ویرانگر اسکار نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پیام اصلی فیلم چه بود؟ به نظر شما، مخاطب آن بچه‌ها بودند؟
  فکر می‌کنید فیلم تصویر مثبتی از شخصیت‌های زن ارائه کرده است؟ اگر شما جزء سازندگان فیلم بودید، چه چیزهایی را تغییر می‌دادید؟
  به نظرتان صرف وجود شخصیت‌های ابرقهرمان و ابرشرور، فیلم را به فیلم ابرقهرمانی تبدیل می‌کند؟ این فیلم چه شباهت‌ها یا تفاوت‌هایی با فیلم‌های ابرقهرمانی دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۲
  سال انتشار ۲۰۱۶