بهترین بابای دنیا

بررس متن: علی نجفی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی تخیلات یک پسربچه در مورد پدرش همراه با بازی و شیطنت و مخالفت‌ها و حمایت‌های پدر

سال انتشار: 1370

بهترین بابای دنیا

8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی تخیلات یک پسربچه در مورد پدرش همراه با بازی و شیطنت و مخالفت‌ها و حمایت‌های پدر

سال انتشار: 1370

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تخیلات سهراب در مورد گانگسترها برای کودکان قابل درک است. او از این‌که والدین وقتی برای او ندارند و در بازی‌های او شرکت نمی‌کنند، ناراحت است. تخیل و واقعیت در دنیای کودکان مرز روشنی ندارد و فیلم به‌خوبی این موضوع را نشان می‌دهد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
پدر وقتی متوجه می‌شود نمی‌توان با زور و اجبار پسرک را سربه‌راه کرد، همچون دیگر اعضای خانواده با بازی او همراه می‌شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
صحنه‌های متعددی از تعقیب و گریز گانگسترها به دنبال بچه‌ها وجود دارد. گانگسترها در تخیلات پسرک مسلسل دارند و حتی به سمت او شلیک می‌کنند. آن‌ها خواهرش را می‌گیرند، با طناب به صندلی می‌بندند، دهانش را چسب می‌زنند و زندانی‌اش می‌کنند. در صحنه‌ی دیگری، بچه‌ها را اذیت می‌کنند و بادکنک‌های آن‌ها را می‌ترکانند. گانگسترها خود او را در اتاقی تاریک زندانی می‌کنند و دوچرخه‌ی او را با زنجیر می‌بندند و شلاق می‌زنند. همچنین، مجسمه‌های داخل تونل وحشت شهربازی ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد.
گفتار نامناسب
چند مورد انگشت‌شمار عبارت‌های نامناسبی نظیر بی‌عرضه، کور خوانده‌ای، به کار می‌رود. پدر کودک در موارد متعدد با لحن بدی با پسربچه حرف می‌زند و از تنبیه و آدم‌ کردن او حرف می‌زند.
محتوای بزرگسالانه
در چند صحنه‌ی پیاپی، رئیس گانگسترها سیگار می‌کشد. موضوع آدم‌ربایی به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و می‌تواند آن‌ها را مضطرب و نگران کند.
آنچه والدین باید بدانند

بهترین بابای دنیا فیلمی سینمایی در مورد پسربچه‌ی بازیگوشی به نام سهراب است که با تخیلات و شیطنت‌هایش پدرش را عاصی و درمانده کرده است. او در خیالات خود در لباس زورو با دوچرخه‌ی بی‌نظیرش به کمک بچه‌های بی‌پناه و بی‌گناه می‌رود و با گانگسترهای مسلح مبارزه می‌کند. در دنیای کودکانه‌ی سهراب، مرز روشنی میان تخیل و واقعیت نیست و او هر لحظه و هر کجا وارد ماجراجویی‌های خیالی خود می‌شود. او دوست دارد پدرش قهرمان تخیلات او باشد اما وقتی پدر در بازی‌های او شرکت نمی‌کند و برای تنبیه او قصد فروش دوچرخه را دارد، پسرک او را سردسته‌ی گانگسترها و دشمن همه‌ی بچه‌ها تصور می‌کند. پدر ابتدا می‌خواهد با زور و اجبار او را از تخیلاتش جدا کند اما در نهایت متوجه اشتباهش می‌شود و با تخیلات و بازی‌های او همراه می‌شود؛ درست در همین لحظه است که گانگسترهای دوچرخه‌دزد دستگیر می‌شوند و پدر به بهترین بابای دنیا تبدیل می‌شود. فیلم بیشتر برای بزرگ‌ترها الهام‌بخش است تا با همراهی با بازی‌ها و دنیای خیالی بچه‌ها قهرمان زندگی آن‌ها باشند. موضوعات خشن و ترسناکی در فیلم وجود دارد. گانگسترها مسلسل دارند و به سمت هر چیزی شلیک می‌کنند و از آن‌جا که مرز تخیل و واقعیت در فیلم مشخص نیست، صحنه‌های شلیک به سمت افراد ممکن است باعث اضطراب کودکان شود. گانگسترها کودکان را اذیت می‌کنند، زندانی می‌کنند و قصد دارند دوچرخه‌ی آن‌ها را بدزدند یا خراب کنند. پدر سهراب معمولاً با لحن بدی با او حرف می‌زند و او را با تنبیه می‌ترساند. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد احساسات یا نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

سهراب پسربچه‌ی بازیگوشی است که با تخیلات و شیطنت‌هایش پدرش را عاصی و درمانده کرده است. او خودش را در لباس زورو تصور می‌کند که با گانگسترهایی مسلح مبارزه می‌کند و بچه‌ها را از دست آن‌ها نجات می‌دهد. روزی که او به همراه خانواده به شهربازی می‌رود، توسط گانگسترهای دوچرخه‌دزد زندانی می‌شود. گم‌شدن او اعضای خانواده را نگران می‌کند اما سرانجام موفق می‌شوند به همراه گروهی از مردم و افراد پلیس گانگسترها را دستگیر کنند و پسر را از زندان تخیلاتش نجات دهند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

دوست دارید تخیلات خود را نقاشی کنید؟ تا به حال این کار را کرده‌اید؟ به نظرتان چه رابطه‌ای میان تخیل و واقعیت وجود دارد؟ آیا بخش‌هایی از فیلم برای شما ترسناک یا ناراحت‌کننده بود؟ در کدام موقعیت‌ها با پسرک احساس نزدیکی بیشتری می‌کردید؟ با توجه به قدیمی بودن فیلم، چه تفاوت‌هایی در زندگی شخصیت‌های فیلم با زندگی امروزی می‌بینید؟

جزئیات فیلم
تهیه کننده حسین الهی، التفات قربانی
مدت زمان 77
سال انتشار 1370