بچه‌رئیس

(The Boss Baby)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای که برادر کوچکش به دنیا آمده، چالش‌ها و مسائل او با برادر و تلاش او برای حل کردن این مسئله

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان فیلم که ماجرای آمدن نوزاد جدید و درگیری‌ها و حس‌های متفاوت و متضاد فرزند بزرگ‌تر را به تصویر می‌کشد، از موضوعات و مسائل برجسته و پررنگ در جهان کودکان است. ارتباط بچه‌رئیس و برادرش، ماجراجویی‌های آن‌ها در کنار هم، رابطه‌ی آن‌ها با والدین‌شان، چالش‌هایی که در ارتباط با هم و بزرگ‌ترها تجربه می‌کنند و حسادت‌ها و رقابت‌هایشان با هم، همگی در زندگی کودکان معنادار و قابل ارتباط‌اند.
  هم تیم و هم بچه رییس ابتدا با بدجنسی با هم رفتار می‌کنند اما به‌تدریج با هم متحد می‌شوند و قدر هم را می‌دانند و رابطه‌شان با هم عمیق‌تر می‌شود. تیم برای جلب توجه پدر و مادرش و تصاحب جایگاه قبلی خود، از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند و البته در این میان، راهکارهای خشن و رقابت شدید نیز بخشی از تلاش‌های او را شکل می‌دهند.
  ممکن است با تماشای این انیمیشن، موضوع به دنیا آمدن نوزاد و چگونگی تولد برای کودکان مطرح شود و پرسش‌هایی برایشان پیش بیاید. باسن‌های برهنه‌ی کودکان زیاد نمایش داده شده‌اند. زنی در یکی از صحنه‌ها لباس بدن‌نمایی پوشیده است. برای دو پسر جوان در سفر هوایی به تگزاس مشروب سرو می‌شود. تیم در مورد تجربه‌ی نوشیدن یک نوع مشروب صحبت می‌کند.
  از بعضی عبارات و کلمات توهین‌آمیز و تحقیرکننده یا بی‌ادبانه استفاده شده: بچه‌ی چاق گنده، باد معده، ادرار و مدفوع، که در دوبله‌ی فارسی از گروه سورن، این عبارات افزایش پیدا کرده و لحن و شوخی‌های بزرگسالانه هم اضافه شده؛ برای مثال: فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد، آهنگ‌های لس آنجلسی دهه شصت و... همچنین از لهجه‌ی اصفهانی و زبان ترکی بی‌دلیل استفاده شده است.
  از آن‌جایی که رفتار خشن در این فیلم توسط قهرمان‌های فیلم انجام می‌شود و باعث پیروزی آن‌ها بر دشمنان‌شان می‌شود، خشونت تأثیرگذارتری را به نمایش می‌گذارد؛ برای مثال شلیک تفنگ‌های دارتی، کندن کله‌ی یک عروسک،‌ زدوخوردهای متعدد بین شخصیت‌ها، تعقیب و گریز بین شخصیت‌ها و موجودات بدجنس.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است، از کتابی با همین نام، اثر مارلا فرازی اقتباس شده است. داستان درباره‌ی پسرکوچکی به نام تیم است که با به دنیا آمدن یک برادر کوچک‌تر، زندگی خوب و آرامش را با پدر و مادرش از دست می‌دهد و وارد ماجراهای زیادی می‌شود. او تصور می‌کند با آمدن برادر، رابطه‌ی امنی که با والدین دارد، در معرض خطر قرار گرفته و از دست رفته است. تیم در ابتدا تلاش می‌کند این موجود دردسرساز را از زندگی‌اش بیرون کند اما به‌تدریج با او دوست می‌شود و او را در زندگی خانوادگی‌اش می‌پذیرد. فیلم با پرداختن به احساسات و نگرانی‌های کودکان در چنین موقعیتی، به کودکان فرصت می‌دهد با احساس‌ها و نگرانی‌هایشان روبه‌رو شوند و آن‌ها را پشت سر بگذارند. فیلم به کودکان یادآوری می‌کند که برای هر کس در خانواده، عشق و توجه وجود دارد و آمدن عضو جدید، چیزی از این عشق کم نمی‌کند. همچنین بر این نکته تأکید می‌کند که با تلاش و همکاری می‌توانیم به هدف‌مان برسیم و حتی کسانی را که تصور نمی‌کردیم، دوست داشته باشیم.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله این که مملو از صحنه‌های درگیری پسربچه با موجودات خیالی و واقعی است و زد و خورد و تعقیب و گریز و خشونت فانتزی و کارتونی فراوان است. همچنین، با دیدن این فیلم ممکن است موضوع چگونگی تولد نوزاد برای کودکان مورد سوال قرار گیرد و لازم است والدین آمادگی گفتگو در این زمینه را داشته باشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ و ۸ ساله هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد موضوعات مطرح شده در فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان در مورد خانواده‌ای است که با آمدن نوزادی عجیب و غریب به خانه‌شان، با مسائل و دردسرهای تازه‌ای مواجه می‌شوند. در حالی که خانواده انگشت اتهام خود را به سوی پسر بزرگ‌تر نشانه می‌روند و او را حسود می‌خوانند، طولی نمی‌کشد که اوضاع عوض می‌شود و این دو برادر چاره‌ای ندارند جز این‌که در مقابل خطری که خانواده را تهدید می‌کند، با هم متحد شوند.

  لینک‌های دسترسی

  لینک شماره 1 فیلیمو

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر به جای تیم بودید، احساس خشم و ناراحتی خود را چگونه بیان می‌کردید؟
  به نظر شما پدر و مادرها چگونه می‌توانند در چنین مواقعی احساسات کودک خود را بفهمند و مانع ایجاد احساس خشم و حسادت در او شوند؟
  فکر می‌کنید داشتن یک خواهر یا برادر کوچک‌تر چه مزایا و معایبی دارد؟ خواهر و برادر بزرگ‌تر چی؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Tom McGrath
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۷
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو DreamWorks Animation
  بازیگران استیو بوشمی، الک بالدوین، جیمی کیمل
  سال انتشار ۲۰۱۷