بچه‌های آسمان

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی پسربچه‌ای از یک خانواده‌ی کم‌درآمد، و تلاش و همکاری او با خواهرش برای حل مشکلات بدون کمک بزرگ‌ترها

سال: 1375
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی علی و زهرا از فقر مالی خانواده، بیماری مادر، ترس از تنبیه و تلاش برای حل مشکلات بدون کمک گرفتن از بزرگ‌ترها برای کودکان معنادار است. زهرا وضعیت ظاهری خود را با دیگر دانش‌آموزان مقایسه می‌کند و در موقعیت‌های مختلف، احساسات مختلفی نظیر خشم، حقارت و رضایت از خود را تجربه می‌کند. تلاش علی برای پیروزی در مسابقه و رسیدن به خواسته‌اش مستقل از بزرگ‌ترها از یک سو، و احساس رضایت از خود در استفاده از توانایی‌هایش برای کمک به پدر از سوی دیگر، از تجربه‌های معنادار دوران کودکی است.
  علی و زهرا در کارهای خانه مشارکت می‌کنند. آن دو برای حل مشکل هم‌فکری و همکاری می‌کنند. علی برای رسیدن به خواسته‌اش سماجت می‌ورزد و با تمام توانش تلاش می‌کند. او به خاطر بیماری مادرش از بسیاری از تفریحات خود با هم‌سن ‌و سالانش صرف‌نظر می‌کند. بزرگ‌ترهای فیلم با بچه‌ها مهربان‌اند و برای کمک به آنها آماده‌اند، اما بچه‌ها معمولاً ترجیح می‌دهند خودشان مشکلاتشان را حل کنند.
  صحبت‌های والدین در مورد مشکلات مالی و اجاره‌بها در حضور بچه‌ها، دغدغه‌های بزرگسالی را به دنیای آنها وارد می‌کند.
  در چند صحنه، بزرگ‌ترها سر علی داد می‌کشند یا به تندی با او صحبت می‌کنند و از عبارت‌هایی مانند پدرش را درمی‌آورم، گردنش را خُرد می‌کنم، مگر شعور نداری؟ استفاده می‌کنند.
  دوچرخه‌ی پدر علی در سراشیبی ترمز می‌برد و علی و پدرش به یک درخت برخورد می‌کنند. پدر در این حادثه کمی آسیب می‌بیند. گم شدن کفش‌های زهرا به خاطر سهل‌انگاری علی هردویشان را بسیار ناراحت می‌کند؛ علی از ترس تنبیه ماجرا را از والدینش مخفی می‌کند. در یک صحنه، بقالی به سمت علی گوجه پرت می‌کند و در صحنه‌ی دیگری، علی و پدرش از سگ‌های خانگی که از پشت درها پارس می‌کنند، می‌ترسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بچه‌های آسمان فیلمی سینمایی درباره‌ی پسربچه‌ای از یک خانواده‌ی کم‌درآمد است که کفش‌های خواهرش را گم می‌کند و با او از یک جفت کفش مشترک استفاده می‌کند تا والدینشان متوجه نشوند. ذهنیت علی و زهرا از وضعیت مالی خانواده، بیماری مادر و نیز ترس از تنبیه باعث شده آنها بدون کمک گرفتن از بزرگ‌ترها خودشان به تنهایی برای حل مشکلاتشان تلاش کنند. احساسات و تجربه‌های آنها در خانه و مدرسه و تلاش علی برای پیروزی در مسابقه در دنیای کودکی معنادار است. خواهر و برادر، هردو، در انجام کارهای خانه مشارکت می‌کنند و برای حل مشکل هم‌فکری و همکاری می‌کنند. با اینکه بزرگ‌ترهای فیلم برای کمک به بچه‌ها آماده‌اند، بچه‌ها ترجیح می‌دهند مستقل باشند و از خواسته‌هایشان حرفی نزنند. فیلم ضمن تأکید بر تلاش، همکاری و فداکاری، به کودکان یادآوری می‌کند که بزرگ‌ترها آنها را دوست دارند و همیشه برای کمک به آنها آماده‌اند.
  جدی‌ترین صحنه‌ی خشن و ترسناک فیلم، صحنه‌ای است که دوچرخه‌ی پدر علی در سراشیبی ترمز می‌برد و علی و پدرش به یک درخت برخورد می‌کنند و این‌گونه، خوشی آنها از یک روز شاد و کار پردرآمد به غم بدل می‌شود. گم شدن کفش‌های زهرا به خاطر سهل‌انگاری علی هردویشان را ناراحت می‌کند؛ آنها فکر می‌کنند اگر بزرگ‌ترها از موضوع باخبر شوند، آنها را تنبیه می‌کنند. در چند صحنه هم بزرگ‌ترها با علی به تندی حرف می‌زنند، سر او داد می‌کشند یا با خشونت رفتار می‌کنند. صحبت‌های والدین در حضور بچه‌ها دغدغه‌های بزرگسالی را به دنیای آنها وارد می‌کند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موضوعات مطرح ‌شده در فیلم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  علی کفش‌های خواهرش را گم می‌کند و از آنجا که فکر می‌کنند پدر توان مالی خرید کفش نو را ندارد، تصمیم می‌گیرند کفش‌های علی را با هم استفاده کنند. هر روز، زهرا دوان ‌دوان از مدرسه می‌آید تا کفش‌های علی را پس بدهد و علی هم مسیر خانه تا مدرسه را می‌دود. از قضا، مسابقه‌ی دویی در سطح مدارس برگزار می‌شود که جایزه‌ی جایگاه سوم آن یک جفت کفش ورزشی است. علی تلاش می‌کند در مسابقه سوم شود، ولی اول می‌شود. او از اینکه نتوانسته کفش‌ها را ببرد ناراحت است، اما پدر که قبلاً از موضوع کفش‌ها باخبر شده، برای زهرا کفش‌های نویی خریده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا بچه‌ها می‌ترسیدند مشکلشان را با بزرگ‌ترهایشان در میان بگذارند؟ به نظر شما، اگر با بزرگ‌ترها حرف می‌زدند، آنها چه واکنشی نشان می‌دادند؟ آیا شما هم چنین احساساتی را در رابطه با بزرگ‌ترهایتان تجربه می‌کنید؟
  چه بخش‌هایی از فیلم برای شما ناراحت‌کننده بود؟
  به نظر شما، چرا بچه‌ها از پس‌گرفتن کفش‌های زهرا منصرف شدند؟ اگر شما جای آنها بودید چه کار می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۳۷۵