بچه‌های جاسوس

(Spy Kids)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی تلاش‌های خواهر و برادری شجاع برای نجات پدر و مادر جاسوس‌شان از چنگ افرادی خبیث و تبهکار

سال: 2001
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حمایت‌های مادر و پدر کارمن و جونی از تصمیمات آن‌ها، ناراحتی کارمن و جونی از این‌که پدر و مادری خاص ندارند، ناامیدی عموی بچه‌ها از این‌که بتواند روابط خوبی با برادرش داشته باشد، ناراحتی فلوپ از این‌که با وجود ثروت زیادش، هیچ دوستی ندارد و نمی‌تواند بهترین برنامه‌ی تلویزیون را داشته باشد و ناراحتی جونی از تحقیرهای خواهرش بابت کوچک‌تر بودنش و کارهایی که نمی‌تواند درست انجام دهد، همگی می‌توانند برای کودکان معنادار و همذات‌پندارانه باشند.
  در ابتدا کارمن و جونی از این‌که پدر و مادری معمولی دارند ناراحت‌اند اما بعد از فهمیدن واقعیت به شجاعت و رازداری آن‌ها افتخار می‌کنند و متوجه می‌شوند توانایی‌های هر کسی ممکن است فراتر از چیزی باشد که به نظر می‌رسد. کارمن می‌فهمد ممکن است برادرش قدرت بدنی و سرعت او را در انجام کارهایش نداشته باشد اما با قلبی مهربان و هوشی که دارد می‌تواند فردی مفید و کارآمد باشد. فلوپ یاد می‌گیرد قدرت و شهرت مهم نیست و برای بهتر شدن برنامه‌اش باید با صداقت رفتار کند و از بچه‌های واقعی برای جذب بیننده استفاده کند و نه از جلوه‌های دروغین و عروسک‌هایی ناراحت. عموی بچه‌ها نشان می‌دهد پول موضوع مهمی نیست و خانواده در اولویت بقیه‌ی داشته‌های هر کسی است. کارمن و مادرش زنانی قوی و مستقل‌اند و از انجام هیچ کاری برای نجات خانواده‌شان و سایرین، کوتاهی نمی‌کنند و خود را اسیر کلیشه‌های رایج درباره‌ی کم بودن قدرت اراده‌ی زنان نمی‌دانند. همه‌ی اعضای خانواده و عمو یاد می‌گیرند که کارگروهی، محبت و اعتماد اعضای خانواده به یکدیگر است که می‌تواند آن‌ها را نجات دهد و باعث شود زندگی شادی داشته باشند.
  در نسخه‌ی اصلی فیلم گرگوری و اینگرید هم را می‌بوسند و در مهمانی ازدواج آن‌ها، بزرگ‌ترها مشروب می‌نوشند. زن همکار مینیون لباسی تنگ و یقه‌باز پوشیده است. همه‌ی این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. موضوع اصلی داستان که به جاسوسی و آدم‌ربایی می‌پردازد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  کارمن مدام جونی را به خاطر کارهایی که نمی‌تواند انجام دهد تحقیر می‌کند و با عصبانیت از کلماتی مانند کله‌کدو، احمق، دست‌وپا چلفتی، زگیل و انگشت کره‌ای استفاده می‌کند. جونی نیز به او خودخواه و خانم کهنه عوض‌کن می‌گوید.
  در فیلم به اهمیت و جایگاه خانواده در فرنگ آمریکای لاتین اشاره می‌شود.
  با وجود کمدی بودن داستان، بعضی از صحنه‌های فیلم می‌توانند برای بچه‌های کوچک‌تر خیلی ترسناک و خشن به نظر برسند؛ از جمله حمله‌ی نیروهای مینیون به خانه‌ی کارمن و جونی و فرار آن‌ها، روبه‌رو شدن با کوسه‌هایی بزرگ و خطرناک، انفجاری که باعث می‌شود زن دستیار مینیون موهایش را از دست بدهد و چهره‌ی وحشتناکی به خود بگیرد، تبدیل شدن جاسوس‌های حرفه‌ای به عروسک‌های خمیری غمگین، استفاده‌ی نیروهای مینیون از انواع اسلحه در حالی که خودشان شبیه انگشتانی غول‌پیکرند، زندانی شدن فلوپ و جونی در دنیای مجازی برنامه‌ی تلویزیونی فلوپ، پرواز با هواپیمای در حال سقوط، حمله‌ی مردانی انگشتی به بچه‌ها و چشمان نورانی بچه‌های رباتی بی‌احساس و جنگیدن کارمن و جونی با نمونه‌های رباتی خودشان.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی درباره‌ی انگرید و گرگوری کورتز، دو جاسوس بین‌المللی است که به دست تبهکارانی به نام‌های فلوپ و مینیون دزدیده ‌شده‌اند و قرار است تبدیل به عروسک‌های خمیری یک برنامه‌ی تلویزیونی کودکانه شوند اما جونی و کارمن، فرزندان کوچک آن‌ها، می‌خواهند پدر و مادرشان را نجات دهند و جلوی ارتش بچه‌های رباتی مینیون را بگیرند. آن‌ها در این کار باید از عموی نابغه‌شان و تجهیزاتی که برای جاسوس‌ها اختراع کرده، کمک بگیرند. در طول ماجراهایی که پیش می‌آید، کارمن و جونی متوجه می‌شوند که بر خلاف تصور آن‌ها، پدر و مادرشان افرادی عادی نیستند و توانایی‌های بسیاری دارند و نباید زود در مورد آن‌ها قضاوت می‌کردند. بچه‌ها و عموی آن‌ها یاد می‌گیرند خانواده در اولویت همه‌ی امور است و باید برای حفظ امنیت هم دست به هر کاری بزنند. فلوپ هم که در باطن فردی مهربان و حساس است، متوجه می‌شود که تنها صداقت می‌تواند راه نجات او در برنامه‌ی تلویزیونی‌اش باشد. فیلم با نشان دادن توانایی‌های مختلف شخصیت‌ها و تصمیمات آن‌ها در لحظات حساس، به موضوعاتی چون ارزش و جایگاه خانواده، اهمیت کار گروهی، استقامت، وفاداری و رازداری، برابری جنسیتی و متعادل نگه‌ داشتن سطح انتظارات از افراد با توجه به توانایی‌های آن‌ها اشاره می‌کند.
  با وجود کمدی بودن داستان این فیلم، باز هم ممکن است تماشای تعقیب نیروهای مینیون به دنبال کارمن و جونی، استفاده از انواع اسلحه، تغییر شکل انسان‌ها به موجودات خمیری و ارتش بچه‌های رباتی با چشمان نورانی و سربازهایی به شکل انگشت‌های غول‌پیکر ،برای بچه‌های کوچک‌تر و حساس، دلهره‌آور و ترسناک باشد. در نسخه‌ی اصلی فیلم، بزرگ‌ترها هم را می‌بوسند و از مشروبات الکلی استفاده می‌کنند که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. موضوع اصلی داستان که به جاسوسی و آدم‌ربایی می‌پردازد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا علاوه بر احساس امنیت، فرصت کافی برای گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره گرگوری و اینگرید، پدر و مادر جاسوسی است که پس از به دنیای آمدن بچه‌هایشان، جونی و کارمن، خود را بازنشسته کرده‌اند اما با گم ‌شدن سایر همکاران‌شان مجبور شدند به مأموریتی جدید بروند تا آن‌ها را نجات دهند. این بار خودشان نیز گرفتار دام مردی به نام فلوپ می‌شوند که در ظاهر سازنده‌ی برنامه‌های کودک است اما در واقع با همکاری مردی خبیث به نام مینیون، در حال آماده‌سازی ارتشی از بچه‌های رباتی است و فقط به یک قطعه نیاز دارند تا ربات‌ها بتوانند همچون انسان‌ها فکر کنند و عمل کنند. تنها کسی که از جای آن قطعه خبر دارد گرگوری است و وقتی جای آن را نمی‌گوید، به یک عروسک خمیری تبدیل می‌شود. جونی و کارمن که تا حالا فکر می‌کردند پدر و مادری معمولی دارند، وقتی از شغل واقعی آن‌ها و گرفتار شدن‌شان باخبر شدند، نزد عمویشان که نابغه‌ی ساخت تجهیزات جاسوسی است رفتند و با تجهیزات کامل راهی سفری خطرناک شدند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان برای داشتن یک خانواده‌ی شاد و سالم، هر کدام از اعضا چه وظایفی دارند؟
  به نظر شما پذیرفتن مسئولیت داشتن یک خانواده می‌تواند از انجام امور جاسوسی سخت‌تر باشد؟ چرا وجود خصوصیت‌هایی مثل شجاعت و توانایی انجام کارگروهی برای موفقیت در کارها مهم است؟
  خشونت‌های موجود در فیلم را چگونه دیدید؟ آیا باعث ترس شما شدند یا با شکل فانتزی‌شان، جذاب به نظر می‌رسیدند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۸
  سال انتشار ۲۰۰۱