بچه‌های دریا

(Children of the Sea)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی دختری نوجوان با استعدادی فراطبیعی و تلاش او برای شناخت جهان بیرون و درون خود و تجربه‌ی رابطه‌ای عاشقانه

سال: 2019
  بررس فیلم: آناهیتا آقازاده اردبیلی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  توجه به محیط زیست در ابعاد جهانی و حساس بودن نسبت به کیفیت زندگی و شرایط بقای سایر موجودات، از موضوعات دغدغه‌برانگیز برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان است. همچنین، میل به استقلال، و انتقاد و مخالفت‌جویی در رابطه با والدین و حل مسائل با اتکا به خود و دوستان نزدیک، شناخت خود و علایق و استعدادهای خود، هویت‌یابی و توجه به جنس مخالف، از دیگر موضوعات مطرح در فیلم‌اند که می‌توانند برای نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  تلاش روکا برای خودآگاهی و درک و شناخت علایق و استعدادهای درونی‌اش در تمام صحنه‌های فیلم مشهود است. شخصیت‌های فیلم با همدلی، استقامت و مسئولیت‌پذیری نسبت به هم و محیط زیست، سعی در شناخت جهان بیرون از خود و برقراری ارتباطی مؤثر با سایر موجودات دارند؛ ارتباطی که حاصل روحیه و نگرشی شفقت‌آمیز نسبت به دیگر موجودات و احترام به سهم و حق آن‌ها برای حیات در این کره‌ی خاکی است.
  در فیلم گاهی شاهد نگاه‌های معنادار بین شخصیت‌های دختر و پسر هستیم که به دست یکدیگر را گرفتن و به هم نزدیک شدن می‌انجامد. در صحنه‌ای سُرا و روکا هم را می‌بوسند. در صحنه‌ای دیگر، بالا‌تنه‌ی برهنه‌ی روکا در حال دوش گرفتن نمایش داده شده و در جایی دیگر، او را با مایو می‌بینیم. همچنین بدن دو کودک، بدون لباس به نمایش گذاشته می‌شود. لباس مادر روکا در اغلب صحنه‌ها نیمه‌برهنه است و او را بارها در حال نوشیدن مشروب می‌بینیم. بیشتر این صحنه‌ها در نسخه‌های دوبله حذف شده یا تغییر کرده‌اند.
  فیلم به موضوعات علمی در خصوص جانورشناسی و جغرافیای دریایی پرداخته و بخشی از نحوه‌ی ارتباطات حیوانات دریایی همچون نهنگ را نشان می‌دهد.
  فیلم به بخش‌هایی از باورها، سبک زندگی، پوشش و مناسبات مرسوم بین مردم ژاپن پرداخته است.
  در صحنه‌هایی از فیلم به‌دفعات شاهد حضور تنهای روکا در محیط‌های تاریک و خوفناک هستیم؛ مثل حضورش در آکواریوم و کنار کوسه‌ها یا در ساحل و روی کشتی در شب توفانی، یا در اعماق اقیانوس و هنگام شنا در کنار موجودات بزرگ دریایی. در لحظه‌ای شاهد غرق شدن روکا و افتادنش به درون شکم نهنگ نیز هستیم. رفتاری خشن بین روکا و همکلاسی‌اش در هنگام بازی پیش می‌آید که منجر به زخمی شدن هر دو آن‌ها می‌شود. صحنه‌های توفان یا خراب شدن موتور کشتی و گم شدن بچه‌ها در دریا و غرق شدن روکا و مرگ سُرا و اومی، از دیگر موضوعاتی هستند که می‌توانند برای کودکان بسیار آزاردهنده باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه که با اقتباس از مانگایی به همین نام نوشته‌ی دایسوکه ایگاراشی ساخته شده، به زندگی دختری نوجوان به نام روکا می‌پردازد که پس از احساس طرد و عدم تعلق نسبت به جمع همکلاسی‌هایش، با دو پسر با نیروهای فراطبیعی به نام‌های اومی و سُرا آشنا می‌شود. آن‌ها او را به محیط دریا و موجودات ساکن در آن عادت می‌دهند و او به کمک دوستان جدیدش موفق می‌شود نسبت به استعدادهای فراطبیعی خودش نیز شناخت و آگاهی پیدا کند و به درک عمیق‌تری از محیط‌زیست دست یابد. روکا در این سفر اکتشافی با ضعف‌ها و ترس‌های عمیق درونی‌اش روبه‌رو می‌شود و سعی می‌کند با دقت در روابط بین دوستان جدیدش و نیز موجودات دریایی، مزیت‌های رفتاری آن‌ها را در روابط خودش الگوسازی کند تا بتواند بر ضعف موجود در روابطش با دیگران غلبه کند. توجه به محیط‌زیست و حساس بودن نسبت به کیفیت زندگی و شرایط بقای سایر موجودات نیز، از موضوعات موردتأکید در این فیلم‌اند.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناکی دارد؛ از جمله حضور تنهای شخصیت‌ها در محیط‌های تاریک و خوفناک ساحل یا اعماق اقیانوس و هنگام شنا در کنار موجودات بزرگ دریایی. صحنه‌های طوفان و خراب شدن موتور کشتی و گم شدن و مرگ بچه‌ها در دریا نیز از دیگر موضوعاتی است که ممکن است برای کودکان بسیار اضطراب‌آور باشد. همچنین، در فیلم شاهد نگاه‌های معنادار بین شخصیت‌های پسر و دختر هستیم که در نسخه‌ی اصلی به بوسه ختم می‌شود. در صحنه‌های کوتاهی شخصیت‌ها به صورت نیمه‌برهنه به تصویر کشیده می‌شوند و مادر روکا را نیز بارها در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌بینیم. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌تر‌ها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  روکا دختری نوجوان است که از جمع دوستانش در مدرسه طرد شده و در آکواریوم شهر که محل کار پدرش است، با دو برادر به نام‌های اومی و سُرا آشنا می‌شود. آن‌ها هر دو نیروهای فراطبیعی دارند و بیشترِ عمر خود را در آب زندگی کرده‌اند و به اقیانوس و موجودات دریایی علاقه‌مندند. روکا به کمک آن دو، پا به سفری اکتشافی برای شناخت نهنگ‌ها می‌گذارد و با اتکا به نیروی فراطبیعی خودش موفق می‌شود به عمق اقیانوس و جشن نهنگ‌ها وارد شود. او اگرچه اومی و سُرا را در این سفر از دست می‌دهد ولی مسائلش با دوستانش در مدرسه و والدینش حل می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا روکا از گروه‌های دوستانه کنار گرفته بود؟ او بیشتر به چه موضوعاتی علاقه داشت؟
  به نظر شما تجربه‌ی دوستی با اومی و سُرا و حضور در اقیانوس و شناخت دنیای زیر آب، چه تأثیری بر روحیه و تفکرات روکا به جا گذاشت؟
  اگر جای روکا بودید، می‌توانستید با سُرا و اومی که عادت‌ها و علایق متفاوتی با بقیه داشتند، ارتباطی دوستانه برقرار کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۱۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۹