بچه‌گرگ‌ها

(Wolf Children)

thumbnail
۱۲ حداقل سن
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی در مورد فرزندان یک زوج گرگینه و انسان، چالش‌های آنان برای نقش‌پذیری در اجتماع و تصمیم‌گیری‌های زندگی

سال: 2012
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه‌گرگ‌ها خودشان را متفاوت با دیگران احساس می‌کنند و این تفاوت گاهی باعث تنهایی و گوشه‌گیری‌شان می‌شود. مادرشان به آن‌ها فرصت تجربه می‌دهد تا خودشان مسیر زندگی‌شان را انتخاب کنند؛ هرچند گاهی هم با احساسات مادرانه محدودشان می‌کند. آن‌ها در خردسالی پدرشان را از دست داده و تنها با مادرشان زندگی می‌کنند. تجربه‌ی بچه‌ها در خانه و مدرسه در تعامل با دیگران برای کودکان و نوجوانان معنادار است؛ ترس از تنهایی، انزواطلبی، بازیگوشی و دعواهای کودکانه در دنیای کودکی و پنهان کردن خود واقعی‌شان و یافتن جایگاه شایسته‌شان در اجتماع بیشتر در نوجوانی.
  هانا مادر فداکاری است که در نگهداری از فرزندانش با مشکلات و چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شود اما با حفظ لبخند همیشگی‌اش، با مطالعه، سختکوشی و امیدواری خودش را وقف تربیت آن‌ها می‌کند. او همه‌ی کارها را خودش به‌تنهایی انجام می‌دهد و به بچه‌ها فرصت تجربه می‌دهد تا آزادانه راه زندگی‌شان را انتخاب کنند. هرچند او ممکن است در مقطعی از تصمیم فرزندانش ناخشنود باشد اما در نهایت، به خواست آنان احترام می‌گذارد. ساکنان روستای محل زندگی آنان نیز مهربان‌اند و در امور مختلف به هانا کمک می‌کنند یا او را راهنمایی می‌کنند. همچنین حضور مداوم شخصیت‌های زن و مرد در کنار هم جایی برای کلیشه‌های جنسیتی باقی نمی‌گذارد.
  صحنه‌هایی از در آغوش کشیدن زن و شوهر، رابطه‌ی زناشویی آنان در پشت پرده و شیردادن مادر به نوزاد در فیلم وجود دارد که از نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. در صحنه‌های متعددی شخصیت‌های نوجوان از عشق، ازدواج مجدد والد و فرار از خانه حرف می‌زنند. همچنین بچه‌گرگ‌ها وقتی به گرگ تبدیل می‌شوند، لباس‌شان از بدن‌شان بیرون می‌آید و گاهی پس از تبدیل دوباره به انسان، برهنه می‌مانند؛ البته فقط شانه‌های برهنه‌ی آنان دیده می‌شود.
  در نسخه‌ی انگلیسی ناسزاهایی نظیر لعنتی و کلمات بی‌ادبانه به کار رفته است.
  فرهنگ ژاپنی در مورد گرگینه‌ها، سبک زندگی ژاپنی، آپارتمان‌های کوچک، زندگی روستایی و سختکوشی از مواردی است که ممکن است برای مخاطبان جالب توجه باشد.
  بچه‌گرگ‌ها پدرشان را در خردسالی از دست می‌دهند. گذاشتن جسد گرگ در کیسه‌ی زباله و آشفتگی و گریه‌ی همسر او ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌کننده باشد. در صحنه‌های مختلفی بچه‌گرگ‌ها در خطر قرار می‌گیرند، نزدیک است وسایل رویشان سقوط کند، با حیوانات وحشی نظیر مار مبارزه می‌کنند و زخمی می‌شوند. مادر باردار و کودک مسموم‌شده در صحنه‌های جداگانه بالا می‌آورند. در یک صحنه، بچه‌گرگ در رودخانه می‌افتد و چیزی نمانده غرق شود. مادر بچه‌گرگ‌ها نیز در روز توفانی در جنگل بارها می‌افتد، با خرس روبه‌رو می‌شود و از پرتگاه سقوط می‌کند که به نظر می‌رسد مرده است اما در نهایت نجات پیدا می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فرزندان گرگ یا بچه‌گرگ‌ها انیمه‌‌ای درباره‌ی گرگینه‌هاست؛ گرگ‌هایی آدم‌نما که می‌توانند به دلخواه به انسان یا گرگ تغییر شکل دهند. هانا به مرد جوانی علاقه‌مند می‌شود که آخرین بازمانده از گرگینه‌هاست و پس از ازدواج با او صاحب دختر و پسری می‌شود که همچون پدرشان گرگینه‌اند. مرگ ناگهانی و زودهنگام پدر، وظیفه‌ی مادر در نگهداری از بچه‌گرگ‌ها را سنگین‌تر می‌کند. او که مادری مستقل، فداکار و سختکوش است، برای حفاظت از بچه‌ها به خانه‌ای دورافتاده در حاشیه‌ی روستا نقل مکان می‌کند تا آن‌ها آزادانه دنیای پیرامون‌شان را کشف کنند، تجربه کنند و به بازی و بازیگوشی بپردازند. چالش‌های بچه‌گرگ‌ها در مدرسه، در تعامل با اهالی روستا و مواجهه با تفاوت‌هایشان با بچه‌های دیگر از موضوعات معنادار دوران کودکی است؛ همچنین‌، تلاش آن‌ها برای یافتن جایگاه خود در اجتماع و تصمیم‌گیری برای زندگی آینده‌شان از دغدغه‌های دوران نوجوانی است. فیلم با نمایش چالش‌های هرروزه‌ی این خواهر و برادر کوچک و فداکاری‌های مادرشان، بر اهمیت تجربه‌ی آزادانه و توجه به گرایش‌های فردی بچه‌ها در تصمیم‌گیری برای آینده‌شان و والدگری شایسته‌ی والدین در این راه تأکید می‌کند.
  صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناکی در فیلم وجود دارد. بچه‌گرگ‌ها پدر خود را در خردسالی از دست می‌دهند و در موقعیت‌های مختلف در خطر قرار می‌گیرند، با حیوانات وحشی درگیر می‌شوند یا زخمی می‌شوند. تکان‌دهنده‌ترین صحنه‌های فیلم به افتادن بچه‌گرگ به داخل رودخانه و سقوط هانا در جنگل مربوط می‌شود که ابتدا به نظر می‌رسد شخصیت‌ها مرده‌اند. در صحنه‌های متعددی، شخصیت‌های نوجوان از عشق، ازدواج و فرار از خانه حرف می‌زنند. همچنین، بچه‌گرگ‌ها در تغییر شکل‌هایشان برهنه می‌شود و گاهی پس از تبدیل شدن به انسان، هنوز هم برهنه می‌مانند؛ هرچند فقط شانه‌هایشان دیده می‌شود. به علاوه، صحنه‌هایی عاشقانه میان زن و شوهر، اشاره‌ای به رابطه‌ی زناشویی و صحنه‌ای از شیردادن مادر به نوزاد در فیلم وجود دارد که از نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هانا در دانشگاه به مرد جوانی علاقه‌مند می‌شود که آخرین بازمانده از گرگینه‌هاست. آن‌ها پس از ازدواج، صاحب یک دختر و پسر می‌شوند که هر دو گرگینه‌اند. اندکی بعد، مرد جوان در حادثه‌ای نامعلوم کشته می‌شود و هانا ناچار است بچه‌گرگ‌ها را به تنهایی بزرگ کند. او به مکان دورافتاده‌ای در حاشیه‌ی روستا نقل مکان می‌کند تا مجبور نباشد آن‌ها را از دیگران پنهان کند. بچه‌ها کم‌کم یاد می‌گیرند گرگ شدن‌شان را کنترل کنند، به مدرسه بروند و تجربه‌های تازه‌ای کسب کنند و در نهایت خودشان انتخاب می‌کنند که مابقی زندگی‌شان را گرگ باشند یا انسان.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی باعث می‌شد یوکی از دوستانش فاصله بگیرد و گوشه‌گیری کند؟ هانا چه راهکاری برای آن داشت؟
  احساس شما نسبت به انتخاب آمه چیست؟ آیا پیش‌بینی می‌کردید او چنین انتخابی داشته باشد؟ از کجا حدس می‌زدید؟
  چه چیزی را در این فیلم دوست داشتید؟ به نظرتان با انیمیشن‌های آمریکایی چه تفاوت‌هایی داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۱۷
  سال انتشار ۲۰۱۲